Skakanka: 5 korzyści 5-minutowego skakania
Skakanka to dziecięca zabawa, czy może jednak narzędzie ćwiczeń zawodowego boksera? Obie odpowiedzi są prawidłowe! Skakanka to jest tak naprawdę przyrząd dla każdego! Poniżej pokażemy, jakie korzyści może przynieść krótki, 5-minutowy trening na skakance.
Skakanka i korzyści, jakie przynosi
Skakanka to proste i wręcz zabawne ćwiczenie, do wykonania którego nie jest dodatkowo potrzebny żaden drogi sprzęt, ani karnet na siłownię. Jeśli zawsze brakuje ci czasu na treningi lub też nie do końca po drodze ci z siłownią, skakanka może być świetnym rozwiązaniem. Jakich efektów możesz się spodziewać?
1. Utrata kilogramów
Skakanka to jedno z bardziej kompleksowych ćwiczeń aerobowych/kardio, jakie istnieją. I nie musi być ona jedynie uzupełnieniem głównego treningu (boksu czy crossfitu) – można ją traktować jako samodzielny, codzienny trening.
5 minut intensywnego skakania na skakance to kilkaset spalonych kalorii. Choć zależy to od indywidualnych cech, to przyjmuje się, że średnio każdy spala 13 kalorii w ciągu 60 sekund intensywnego skakania.
Skakanka daje lepsze rezultaty niż inne ćwiczenia kardio: rower, marsz, zumba czy ćwiczenia fitness.
Jedynym ćwiczeniem, które pokonuje skakankę na liczbę spalonych kalorii jest bieganie i to też tylko pod warunkiem odpowiedniej szybkości i intensywności.
2. Większa wytrzymałość fizyczną
Układ wydolnościowy znacząco się usprawnia dzięki skakance. Bez wątpienia jest to doskonałe ćwiczenie dla serca i płuc. Dzięki niemu szybko poprawi się twoja kondycja fizyczna.
Staraj się urozmaicać skakanie poprzez zmiany tempa czy rytmu i stopniowo zwiększaj intensywność. Po niedługim czasie zobaczysz postępujące, pozytywne efekty.
Twoje ciało się dotleni, będziesz mniej zmęczony i poczujesz więcej energii nie tylko do dodatkowych ćwiczeń, ale też do wykonywania codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy sprzątanie.
Jeśli zmagasz się z wysokim ciśnieniem krwi, skakanka pomoże ci je wyrównać do stabilnego poziomu.
3. Wzmocnienie mięśni
W trakcie wykonywania ćwiczeń na skakance największą część pracy wykonują oczywiście nogi. Jednak również inne partie ciała są zaangażowane: ramiona, barki, klatka piersiowa, brzuch, a nawet dolna część kręgosłupa. Jest to zatem ćwiczenie, które kompleksowo wzmacnia ciało. Zwiotczałe mięśnie szybko odejdą w niepamięć!
4. Mniej stresu
Ćwiczenia aerobowe, a szczególnie skakanka, są świetnym sposobem na wyrzucenie z siebie stresu. Można powiedzieć, że wraz z lejącym się z nas potem pozbywamy się zmartwień. Zatem jeśli w pracy był ciężki dzień, po powrocie do domu poskacz pięć minut na skakance, a zobaczysz jak szybko zapomnisz o problemach.
Zaleca się również ćwiczenia na skakance, jeśli odczuwamy stany depresyjne. W trakcie takich ćwiczeń obie półkule mózgowe pracują i wydziela się dużo endorfin, zwanych też hormonami szczęścia, które mogą pomóc w walce z depresją.
5. Usprawnienie koordynacji ruchowej i równowagi
Może się nam wydawać, że skakanka to takie proste, wręcz dziecięce ćwiczenie. Jednak skakanie na skakance wymaga dużej koordynacji ruchowej rąk i nóg.
Na początku z pewnością ruchy rąk i nóg będą wolniejsze, gdyż ciężko je będzie je skoordynować. Z czasem będą zachodziły postępy i można będzie wykonywać skakanie w bardzo szybkim tempie i dodawać sobie różnorakie utrudnienia.
Wariacji w wykonywaniu ćwiczeń na skakance jest wiele. Można na przykład skakać, jednocześnie starając się przyciągnąć kolana, jak najwyżej klatki piersiowej. Albo też skakać tylko na jednej nodze, drugą trzymając cały czas w górze. Bardziej zaawansowani mogą skakać w rytm muzyki i zmieniać tempo skakania – raz wolniej, raz szybciej.
To tylko przykładowe korzyści z ćwiczeń na skakance. Inne zalety skakanki to: wzmacnianie układu immunologicznego (żegnajcie infekcje!), świetna zabawa (wracają wspomnienia z dzieciństwa) i praktycznie zerowe koszty finansowe. Zatem chwyć skakankę i ciesz się treningiem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- North, T. C., McCullagh, P., & Tran, Z. V. (1990). Effect of exercise on depression. Exercise and Sport Sciences Reviews. https://doi.org/10.1249/00003677-199001000-00016
- Trecroci, A., Cavaggioni, L., Caccia, R., & Alberti, G. (2015). Jump rope training: Balance and motor coordination in preadolescent soccer players. Journal of Sports Science and Medicine.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.