Logo image
Logo image

Ćwiczenia aerobowe – jakie korzyści przynoszą?

3 min.
Ćwicząc w klubie fitness, powinniśmy mieć świadomość jak działają na ciało poszczególne typy treningów. Dzięki tej wiedzy będziemy podejmowali właściwsze dla nas decyzje. Jednym z popularniejszych typów ćwiczeń są ćwiczenia aerobowe. W tym artykule opiszemy jakie przynoszą korzyści dla organizmu.
Ćwiczenia aerobowe – jakie korzyści przynoszą?
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Ćwiczenia aerobowe, zwane też – ćwiczeniami kardio, są świetnymi ćwiczeniami dla naszego ciała. Trenerzy szczególnie zachęcają do wykonywania tego typu ćwiczeń i to co najmniej trzy razy w tygodniu. Jeśli nie masz pewności co do ich efektywności, czytaj dalej, spróbujemy cię przekonać!

Ćwiczenia aerobowe – i kilogramy znikają!

To chyba największa zaleta treningu kardio. Wysoka intensywność ćwiczeń sprawia, że w trakcie jednego treningu spala się bardzo dużo kalorii. Aby szybko zauważyć efekty na wadze trening musi być powtarzany regularnie kilka razy w tygodniu. I należy także wykonywać go z odpowiednią intensywnością.

Some figure

Tłuszcz dla organizmu jest, jak paliwo dla samochodu – jest niezbędny. Dzięki niemu mamy energię wykonywać zwykłe, codzienne czynności. Paliwa do samochodu nie możemy jednak nalać za dużo, jest granica pojemności baku. Nasz organizm niestety nie ma takiej granicy.

Możemy spożyć więcej tłuszczu niż organizm potrzebuje. Wówczas jego nadmierne ilości odkładają się w komórkach. Szczególnie w okolicy brzucha są wyraźnie widoczne, gdzie tworzą nielubiane fałdki.

Ćwiczenia kardio, poprzez swoją wysoką intensywność usuwają niepotrzebne magazyny tłuszczów. Zatem, jeśli chcemy zrzucić kilogramy ćwiczenia aerobowe są niezbędne!

Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Inną zaletą treningu aerobowego jest to, że usprawnia on działanie układu krążenia. Dzięki temu zmniejsza się poziom trójglicerydów i “złego” cholesterolu, który jest w naszej krwi. Przy okazji zmniejsza się też stężenie glukozy oraz obniża się ciśnienie krwi.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ, aby wykonać ćwiczenie nasze serce musi bić szybciej. A dzięki temu krew po ciele jest rozprowadzana szybciej i intensywniej. Jednocześnie więcej tlenu dociera do płuc, bo oddychamy mocniej i szybciej.

I mimo iż brzmi to tak, jakby było bardzo męczące dla całego organizmu, to jednak ma pozytywne działanie i jest potrzebne. Dotlenienie komórek sprawia, że mają one więcej energii do działania. Dotlenienie krwi zmniejsza także ryzyko wystąpienia zawałów serca, zwiększa wydolność całego organizmu.

Wykonując ćwiczenia aerobowe pozbywamy się tłuszczu zalegającego na ściankach żył, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne i zdrowe.

Zmniejszenie stresu

Jedną z kolejnych, ogromnych zalet treningu kardio jest to, że od razu poprawia nasze samopoczucie! Wysiłek fizyczny sprawia, że organizm wydziela więcej hormonów. Jednym z nich jest endorfina, zwana także hormonem szczęścia.

Dlatego po skończeniu ćwiczeń czujemy się zmęczeni, ale szczęśliwi jednocześnie. Ćwiczenia działają także wspaniale na “przewietrzenie” głowy, czyli możemy spojrzeć na nasze zmartwienia świeżym okiem.

Zatem jeśli tylko czujemy się zestresowani, zdenerwowani czy smutni – kardio to coś dla nas! I nie trzeba wybierać się na siłownię. Ćwiczenia aerobowe to przecież także jazda na rowerze, pływanie, czy bieganie. Ale jeśli lubimy wykonywać ćwiczenia w grupie i dodatkowo potrzebujemy energetycznej muzyki w tle, wówczas zumba, step czy zajęcia fitness to będzie strzał w dziesiątkę!

Efekty będą widoczne w okamgnieniu!

Ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko wielu chorób

Kolejną zaletą takich ćwiczeń jest to, że usprawniają one funkcjonowanie układu immunologicznego. Dlatego zmniejsza się ryzyko wystąpienia przeziębień i infekcji. 

Ćwiczenia aerobowe można wykonywać także w trakcie choroby. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia. Oczywiście nie mogą być to intensywne treningi, zwykły szybszy spacer czy trucht po parku w zupełności wystarczą.

Badania pokazują, że ćwiczenia kardio pomagają uniknąć także poważniejszych chorób, takich jak rak czy zwyrodnienia układu nerwowego (np. choroba Alzheimera).

Należy pamiętać, że ćwiczenia aerobowe nie polegają na bieganiu maratonów czy nawet półmaratonów. Treningi trzeba zacząć od małej intensywności i następnie zwiększać zgodnie z polepszającą się kondycją fizyczną. Nie można się przeforsować i zawsze też trzeba pamiętać o rozgrzewkach!

Poleca się wykonywać ćwiczenia aerobowe regularnie 3 razy w tygodniu po co najmniej 30 minut. Można za każdym razem zmieniać sobie intensywność i próbować różnych ćwiczeń. W końcu odnajdzie się swoje własne tempo i swoje ulubione ćwiczenie. A do wyboru jest wiele opcji: zumba, step, bieganie, aqua aerobik, rower, taniec…koniec z wymówkami!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.