Trening spinningowy - niezliczone zalety!

Spinning, czyli jazda na rowerku stacjonarnym, to trening aerobowy o wysokiej intensywności. Jest to również świetna zabawa w rytmie energicznej muzyki!
Trening spinningowy - niezliczone zalety!

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Lubisz jeździć na rowerze? Chcesz być w formie albo zrzucić zbędne kilogramy? W takim razie trening spinningowy będzie dla ciebie idealny. Oprócz tego, że wzmocnisz swoje ciało, poprawisz kondycję i stan układu sercowo-naczyniowego, przede wszystkim będziesz się przy tym świetnie bawić.

Ostatnio trening spinningowy zyskuje coraz to większe grono zwolenników. Niemalże w każdym centrum sportowym znajdziemy tego typu zajęcia. Poznaj zalety intensywnego treningu na rowerku stacjonarnym i koniecznie wybierz się na lekcję próbną. Z pewnością cię ona zachwyci i przekona do regularnych ćwiczeń!

Trening spinningowy – na czym polega?

Zacznijmy od tego, że rower do spinningu różni się nieco od tradycyjnego jednośladu. Jest on wyposażony w licznik, ergonomiczne siodełko, nisko usytuowane pedały i wysoką kierownicę. Ta ostatnia pozwala na uzyskanie naprawdę szybkiej prędkości i wysokiej intensywności treningu.

Twórcą treningu spinningowego był Jonathan Goldberg. Sport ten narodził się w 1992 roku i od tego czasu jest znany jako spinning lub ciclo indoor.

Jedną z zalet tej aktywności fizycznej, która sprawia, że wielu z nas z chęcią zapisuje się na zajęcia, jest bez wątpienia akompaniament energicznej, motywującej do wysiłku muzyki. Zajęcia są bardzo przyjemne, a czas mija szybko i efektywnie.

Trening spinningowy i wynikające z niego korzyści

Skuteczna technika zwalczania stresu i napięcia

W rzeczywistości każdy rodzaj sportu jest dobrym narzędziem do walki z napięciem nerwowym i stresem. Trening spinningowy plasuje się jednak na czele.

Dlaczego? Jest to bowiem niezwykle intensywny rodzaj aktywności, który wymaga skupienia, reakcji na polecenia instruktora oraz wykonywania energicznych ruchów. Nie mamy więc czasu na myślenie o problemach dnia codziennego, pracy czy innych zmartwieniach. Krótko mówiąc, podczas treningu mózg całkowicie się “wyłącza”.

Dziewczyny ćwiczą spinning

Trening spinningowy jest jednym z najintensywniejszych treningów, jakie istnieją. Znakomicie więc koi nerwy, pozwala rozładować stres oraz uwalnia od napięcia. Wypływają one z ciała razem z wylanym z potem. A po treningu – ciepły prysznic i poczujemy się jak nowo narodzeni!

Modelowanie sylwetki

Intensywna jazda na rowerku treningowym to wspaniały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz utrzymanie szczupłej sylwetki.

Co więcej, aktywność ta pomaga pięknie wyrzeźbić mięśnie nóg i pośladków. Panie powinny być więc szczególnie zadowolone z efektów treningów, gdyż to właśnie te części ciała są dla nich najbardziej problematyczne.

Z czasem – po kilku tygodniach regularnych treningów – sylwetka przybiera atrakcyjny, “atletyczny” wygląd, a ciało wyraźnie się wysmukla. Tkanka tłuszczowa stopniowo zaczyna ustępować miejsca wzmocnionym mięśniom. Nie ma znaczenia, czy trenujesz spinning na siedząco, czy na stojąco – rezultaty są podobne.

Sposób na silne i mocne plecy

Kolejną istotną zaletą treningu spinningowego jest praca nad mięśniami pleców: dołu pleców, mięśnia czworobocznego, a także grzbietu.

Oznacza to, że jazda na rowerku stacjonarnym przyczynia się do wzmocnienia całych grup mięśni, chroniąc nas tym samym przed ryzykiem wystąpienia kontuzji zarówno podczas uprawiania sportu, jak i wykonywania codziennych czynności.

Dzięki mocnym plecom łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę ciała oraz uniknąć popularnych bólów w dolnej części pleców. Wielu z nas na co dzień nieświadomie garbi się i przyjmuje nieprawidłową postawę. Dzięki spinningowi szybko i skutecznie wyeliminujesz ten niezdrowy nawyk.

Koniec z cellulitem!

Nie oszukujmy się – cellulit to zmora każdej kobiety. Niestety z wiekiem zaczyna się on pojawiać u każdej z pań. Mamy jednak świetną wiadomość: trening spinningowy pomoże ci pożegnać się z tym problemem raz na zawsze!

Podczas spinningu następuje aktywacja krążenia – to z kolei ułatwia drenaż wody i innych substancji gromadzących się w tkankach w okresach zmniejszonej aktywności fizycznej i stosowania niezdrowej diety. W wielu przypadkach cellulit zanika całkowicie. Warto więc ćwiczyć spinning!

Trening spinningowy wzmacnia kości

Systematyczna jazda na rowerze ma zbawienny wpływ na układ kostny. Bez wątpienia to kolejna zaleta spinningu, o której warto wiedzieć. Poddawana intensywnemu wysiłkowi fizycznemu tkanka kostna znacznie szybciej się regeneruje. A w dłuższej perspektywie pomaga znacząco poprawić stan i zdrowie kości.

Dziewczyny na rowerkach i trening spinningowy

Z kośćmi jest podobnie jak z mięśniami. Im więcej się “ruszają”, tym stają się mocniejsze. Jest to zatem świetna profilaktyka osteoporozy i innych dolegliwości, włącznie z codziennymi urazami i kontuzjami. Trening spinningowy pomaga zapobiec wielu problemom zdrowotnym, które mogłyby nas dotknąć w przyszłości.

Praca całego ciała

Znalezienie sportu, który wprawiałby w ruch całe nasze ciało, to wcale nie jest łatwe zadanie. Jeśli chcesz, by tak się stało, koniecznie zapisz się na zajęcia spinningu.

Z pozoru może się wydawać, że ćwiczymy głównie mięśnie nóg i pośladków. W rzeczywistości jednak przy pedałowaniu intensywnie pracują również ramiona, grzbiet i wiele grup mięśni pleców i brzucha.

Jest wielce prawdopodobne, że zanim się obejrzysz, a na twoim brzuchu wymaluje się piękny sześciopak. Wystarczy odrobina dyscypliny i samozaparcia! Wiedz, że trening spinningowy nie należy do najłatwiejszych, ale też nie jest nie do przejścia. Jeśli chcemy uzyskać świetne wyniki, musimy trochę się spocić. Nie sądzisz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chavarrias M, Carlos-Vivas J, Collado-Mateo D, Pérez-Gómez J. Health Benefits of Indoor Cycling: A Systematic Review. Medicina (Kaunas). 2019 Aug 8;55(8):452.
  • Donati Zeppa S, Amatori S, Sisti D, Gervasi M, Agostini D, Piccoli G, Pazienza V, Gobbi P, Rocchi MBL, Sestili P, Stocchi V. Nine weeks of high-intensity indoor cycling training induced changes in the microbiota composition in non-athlete healthy male college students. J Int Soc Sports Nutr. 2021 Dec 18;18(1):74.
  • Huang WC, Chiu PC, Ho CH. The Sprint-Interval Exercise Using a Spinning Bike Improves Physical Fitness and Ameliorates Primary Dysmenorrhea Symptoms Through Hormone and Inflammation Modulations: A Randomized Controlled Trial. J Sports Sci Med. 2022 Dec 1;21(4):595-607.
  • Schultz SJ, Gordon SJ. Recreational cyclists: The relationship between low back pain and training characteristics. Int J Exerc Sci. 2010 Jul 15;3(3):79-85.
  • Szabo A, Gáspár Z, Kiss N, Radványi A. Effect of spinning workouts on affect. J Ment Health. 2015 Jun;24(3):145-9.
  • Valle VS, Mello DB, Fortes Mde S, Dantas EH, Mattos MA. Effect of diet and indoor cycling on body composition and serum lipid. Arq Bras Cardiol. 2010 Aug;95(2):173-8. English, Portuguese.
  • Verrusio W, Andreozzi P, Renzi A, Martinez A, Longo G, Musumeci M, Cacciafesta M. Efficacy and safety of spinning exercise in middle-aged and older adults with metabolic syndrome: randomized control trial. Ann Ist Super Sanita. 2016 Apr-Jun;52(2):295-300.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.