Sprzęt do ćwiczeń kardio: jak korzystać, aby trening był wydajny
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przesąd, że więcej znaczy lepiej. Należy jednak nauczyć się jak wykorzystać w pełni sprzęt do ćwiczeń kardio, aby trening był bardziej efektywny, gdyż stale i cięgle powtarzane ćwiczenia kardio na te same grupy mięśni nie dadzą dobrych wyników w postaci kształtnych mięśni i utraty tkanki tłuszczowej.
Wiesz jak korzystać z urządzeń do ćwiczeń kardio w sposób wydajny?
Jak wygląda sprzęt do ćwiczeń kardio
Sprzęt do ćwiczeń kardio stanowi część wyposażenia sali fitness z przeznaczeniem do treningu na przyśpieszenie krążenia krwi celem spalania kalorii i wyrzeźbienia mięśni różnych części ciała.
Znajomość używania tego sprzętu w sposób wydajny pomoże Ci poprawić kondycję fizyczną, jak i krążenie krwi.
Zaufaj sobie i uwierz we własne siły; Twoja wytrwałość na pewno doprowadzi do oczekiwanych zmian i dobrych wyników.
Chociaż każdy ze sprzętów jest użyteczny, każdy z nich przeznaczony jest na pracę poszczególnych części ciała. Dlatego też, warto wiedzieć które z urządzeń służy do czego, dlaczego, kiedy i jak go używać w sposób wydajny i skuteczny.
Rowerek stacjonarny
Rower był obecny w naszym życiu od zawsze. Rowerek stacjonarny na siłowni, czy też ten, jaki masz może w domu oddziałuje na niższe partie ciała, takie jak biodra czy uda, a także pośladki i mięśnie brzucha.
Z drugiej strony rowerek używany do spinningu wspomaga mięśnie pleców i lędźwi, a także przynosi ulgę w stanach bólowych.
Orbitrek
Orbitrek stał się ostatnio bardzo popularny. Jest idealny nie tylko na kształtne mięśnie pośladków i nóg, ale i na rozgrzewkę oraz na szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej i kalorii. Tak właściwie to spalamy znacznie więcej kalorii i tkanki tłuszczowej na orbitreku niż na bieżni.
Bieżnia
Pomimo, że najbardziej oddziałuje na nogi, można na niej ćwiczyć wiele partii ciała. Świetnie energetyzuje ciało, a to z uwagi na to, że bieg szybko przyśpiesza akcję serca i krążenie krwi w całym organizmie.
Wiosła treningowe
Pomimo iż niezbyt często używane na siłowni, są niezwykle wydajne. Poza spalaniem ogromnych ilości kalorii, wspomagają jednocześnie pracę mięśni nóg, pleców, ramion i brzucha. Z tych powodów, warto na pewno je wypróbować.
Platforma wibrująca
Chociaż reklamowana jako “pogromca cellulitu”, ma też inne zalety. Powoduje ona bowiem wibracje całego ciała, a tym samym aktywuje pracę płynów ustrojowych, ułatwiając ich płynny przepływ w organizmie, a tym samym reguluje prawidłową pracę organów ciała.
Stair Master (“Schody”)
Idealne urządzenie na mięśnie pośladków, łydek i ud. Spala także ogromne ilości kalorii, a także stymuluje krążenie krwi. Jedyną wadą jest spore obciążenie kolan. Jeżeli zatem masz problemy z kolanami, musisz ćwiczyć uważnie na tym sprzęcie.
Ski Machine (“Narty”)
Dzięki temu urządzeniu, nie potrzebujesz już nawet śniegu. Pracuje całe ciało, a widoczne rezultaty ćwiczeń pojawią się szybciej niż myślisz.
Sprzęt kardio do ćwiczeń: jak korzystać aby trening był wydajny
Jak już wspomnieliśmy, sprzęt do ćwiczeń kardio jest idealny na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ale czasami zapominamy o starej prawdzie, a mianowicie, że ciało przyzwyczaja się do powtarzanych ćwiczeń.
Dlatego też, nie będzie efektywnym dla Was chodzenie na siłownię każdego dnia i ćwiczenie tylko na sprzęcie kardio. Tym bardziej jeszcze, jeżeli używamy tych samych urządzeń.
Jeżeli chcecie, aby Wasz trening był w wydajny, należy zacząć od 10-20 minutowej rozgrzewki na orbitreku, rowerku lub bieżni. Następnie przejść cały trening siłowy i ćwiczenia na mięśnie brzucha. Zakończyć znów 20 minutowymi ćwiczeniami kardio.
Sprzęt do ćwiczeń kardio jest po to aby się rozgrzać przed treningiem i uspokoić ciało po treningu, i tak najlepiej z niego korzystać. Jednakże zawsze można dobrać inny zestaw ćwiczeń do swoich potrzeb, lub poprosić trenera na siłowni aby Wam pomógł.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chavarrias M, Carlos-Vivas J, Collado-Mateo D, Pérez-Gómez J. Health Benefits of Indoor Cycling: A Systematic Review. Medicina (Kaunas). 2019 Aug 8;55(8):452.
- Morio C, Haddoum M, Fournet D, Gueguen N. Influence of exercise type on metabolic cost and gross efficiency: elliptical trainer versus cycling trainer. J Sports Med Phys Fitness. 2016 May;56(5):520-6.
- Prosser LA, Stanley CJ, Norman TL, Park HS, Damiano DL. Comparison of elliptical training, stationary cycling, treadmill walking and overground walking. Electromyographic patterns. Gait Posture. 2011 Feb;33(2):244-50.
- Roelants M, Delecluse C, Goris M, Verschueren S. Effects of 24 weeks of whole body vibration training on body composition and muscle strength in untrained females. Int J Sports Med. 2004 Jan;25(1):1-5.
- Singh G, Kushwah G, Singh T, Ramírez-Campillo R, Thapa RK. Effects of six weeks outdoor versus treadmill running on physical fitness and body composition in recreationally active young males: a pilot study. PeerJ. 2022 Jul 27;10:e13791.
- Yoon JG, Kim SH, Rhyu HS. Effects of 16-week spinning and bicycle exercise on body composition, physical fitness and blood variables of middle school students. J Exerc Rehabil. 2017 Aug 29;13(4):400-404.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.