Logo image
Logo image

Trening z elektrostymulacją: czy jest pomocny?

3 min.
Trening z elektrostymulacją: czy jest pomocny?
Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2020

Trendy w treningu fizycznym z każdym dniem stają się coraz bardziej innowacyjne. Trening z elektrostymulacją stanowi doskonały przykład potwierdzający to stwierdzenie. Dowiedz się więcej na ten temat!

Elektrostymulacja to nie jest nic nowego. Już od kilku lat jest wykorzystywana  w fizjoterapii i rehabilitacji sportowej. W dzisiejszym poście wyjaśnimy jak wygląda trening z elektrostymulację. Czy jest skuteczny? Sprawdźmy.

Elektostymulacja

Używając terminu “elektrostymulacja” mamy na myśli wykorzystywanie elektryczności do stymulowania włókien mięśniowych, aby zaczęły się mimowolnie kurczyć.

Do niedawna wykorzystywano ją głównie w fizjoterapii, aby wspomóc rehabilitację urazów mięśni. Elektrostymulacja sprawia, że mięśnie pozostają ożywione nawet wtedy, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie nimi ruszać lub ich napinać.

Jednak dzisiaj chcemy poruszyć temat treningu z elektrostymulacją. Ten rodzaj treningu wykorzystuje elektrody, aby stymulować włókna mięśniowe, gdy dana osoba ćwiczy.

Aby trenować z elektrostymulacją należy nosić specjalne ubranie z elektrodami, które zakrywa zarówno przód, jak i tył osoby trenującej. Oprócz tego rozciąga się również na mięśnie ud, bicepsy i tricepsy ćwiczącego, aby stymulować także te obszary.

Takie specjalne ubranie zaprojektowano w specjalny sposób, aby każda umieszczona na nim elektroda znajdowała się na określonym obszarze ciała, stymulując go gdy dana osoba ćwiczy.

Ubranie jest połączone z systemem kontrolnym, który reguluje napięcie elektryczne w elektrodach. Dzięki temu można bez problemu można dopasować poziom napięcia do celów treningowych.

Trening z elektrostymulacją polega zazwyczaj na wykonywaniu różnych ćwiczeń w interwałach. W większości przypadków trwa około 20 minut.

Trening z elektrostymulacją: czy to działa?

Czy pamiętasz te reklamy, w których wykorzystywano pas na brzuch z elektrodami, który miał pomagać użytkownikom pozbyć się nadmiaru tłuszczu podczas leżenia na kanapie?

Nic dziwnego, że taka metoda wyglądała nieprawdopodobnie i budziła nasze niedowierzanie oraz niepewność. Wydawało się, że jest to kolejny “cudowny produkt”.

Some figure

Ale trening z elektrostymulacją to dość nowy pomysł, który ma na celu poprawę treningów poprzez zwiększanie intensywności ćwiczeń.

Co więcej, ludzie którzy próbowali tego rodzaju treningu potwierdzają, że czują wyższy poziom intensywności i muszą wkładać więcej wysiłku w ćwiczenia. Dotyczy to nawet tych osób, które ćwiczą regularnie.

Co mówi na ten temat nauka?

Wstępne 54-tygodniowe badania na temat treningu z elektrostymulacją koncentrowały się na starszych kobietach prowadzących siedzący tryb życia.

Kobiety brały udział w trzech sesjach treningu z elektrostymulacją co 14 dni. Kolejna grupa również prowadziła siedzący tryb życia i wykonywała 10-tygodniowe bloki lekkich ćwiczeń. W każdym tygodniu ćwiczyli po 60 minut, a po 10 tygodniach ćwiczeń następowało 10 tygodni odpoczynku.

Okazało się, że w grupie, która stosowało trening z elektrostymulacją, miała później lepsze rezultaty.

Poprawa była widoczna w masie mięśni szkieletowych, sile izometrycznej oraz wzmocnieniu prostowników w górnej części ciała. Jednak w obu grupach była taka sama masa tkanki tłuszczowej.

Some figure

 

Kolejne badania porównywały grupę kontrolną, która wykonywała przez dwa tygodnie 60-minutowe kardio oraz siłowe z inną grupą, która wykonywała takie same treningi.

Jednak druga grupa robiła również dwa 20-minutowe treningi uzupełniające z dodatkiem elektrostymulacji. Druga grupa osiągnęła lepsze wyniki, mając lepszą siłę izometryczną oraz lepsze obwody w talii.

Kemmler stwierdzi, że taki rodzaj treningu jest korzystny dla osób, którym brakuje czasu na ćwiczenia lub takich, które mają trudności ze zwiększeniem poziomu intensywności swojego treningu.

Skutki uboczne treningu z elektrostymulacją

Chociaż trening z elektrostymulacją niesie ze sobą wiele korzyści, istnieją osoby, które powinny ograniczyć jego użytkowanie:

  • Osoby, które używają rozrusznika serca, płuc lub jakiegokolwiek innego.
  • Pacjenci, którzy cierpią z powodu schorzeń układu sercowego lub krążenia.
  • Kobiety w ciąży.
Some figure
Zdjęcie: Gremyo.com
  • Pacjenci chorzy na raka.
  • Pacjenci, którzy zmagają się z jakimikolwiek schorzeniami brzucha lub wątroby.
  • Osoby cierpiące na padaczkę lub inne podobne epizody.

Podsumowanie

Podsumowując, możemy stwierdzić, że taki rodzaj treningu poprawia trening fizyczny oraz ogólne zdrowie jednostki, przynajmniej u niektórych osób.

Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, trening z elektrostymulacją powinien stanowić uzupełnienie ćwiczeń. Jeżeli nie masz czasu na ćwiczenia, może stanowić bardzo przydatne i wydajne rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herrero et al., (2015). Posicionamiento de la National Strength and Conditioning Association-Spain. Entrenamiento con electroestimulación de cuerpo completo. Rev. Andal. Med. Deporte. 2015;8(4):155–162
  • Kemmler W; von Stengel S; Schwarz J; Mayhew JL. (2012) Effect of whole-body electromyostimulation on energy expenditure during exercise. J Strength Cond Res. 2012;26:240–5.
  • Kemmler W, Bebenek M, Engelke K, von Stengel S. (2014). Impact of whole-body electromyostimulation on body composition in elderly women at risk for sar- copenia: The Training and ElectroStimulation Trial (TEST-III). Age (Dordr). 2014;36:395–406.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.