Kolka wysiłkowa: dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić

Co powoduje kolkę wysiłkową? W rzeczywistości może mieć na to wpływ wiele czynników: zła dieta, stres, sztywność mięśni, brak tlenu w mięśniach, a także inne przyczyny.
Kolka wysiłkowa: dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2020

Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyn pojawiania się tej dolegliwości. Ale jedyne, czego jesteśmy pewni to to, że dolegliwość ta objawia się ostrym bólem zlokalizowanym pod żebrami w górnej części brzucha, obok przepony. Kolka wysiłkowa pojawia się podczas wysiłku fizycznego, takiego jak intensywne biegi lub ćwiczenia bez rozgrzewki.

Dlaczego tak się dzieje, co z tym zrobić i jak temu zapobiec? Czy istnieje sport, który sprawia, że ​​sportowcy są bardziej podatni na kolkę wysiłkową? Być może jest to związane z tym co jemy lub pijemy przed ćwiczeniami? Czy niektórzy z nas są na nią bardziej podatni niż inni? Odpowiedzi na wszystkie te pytania wyjaśnimy poniżej.

Kolka wysiłkowa – możliwe przyczyny

Do niedawna zakładano, że kolkę powodują nagromadzone w jelitach gazy. Wyjaśnienie to zostało wykluczone przez inne bardziej spójne hipotezy. Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby dać odpowiedź tym z nas, którzy doświadczyli tego bólu.

Kolka wysiłkowa (z ang. ETAP – exercise-related transient abdominal pain) naukowo określana jako napadowy ból brzucha, który pojawia się podczas intensywnego wysiłku i jest bezpośrednio związana z aktywnością fizyczną. Tym, co szczególnie kojarzy się ze sportem, jest to, że pojawia się podczas jego uprawiania i znika w kilka sekund po przerwie w ćwiczeniach.

Istnieją co najmniej trzy możliwe przyczyny pojawiania się kolki. Pierwszą i najczęściej występującą przyczyną są produkty spożywcze lub płyny przyjmowane przed uprawianiem sportu. Jednak nie wszystkie pokarmy lub napoje mogą ją wywołać.

Drugą możliwą przyczyną pojawiania się kolki jest sztywność mięśni, dlaczego niektórzy sportowcy mogą jej doświadczać częściej niż inni. W szczególności możliwe jest, że mięśnie, które utrzymują kręgosłup w stabilnej pozycji są zbyt napięte. Ta sztywność mięśni może być odpowiedzialna za pojawianie się pulsującego bólu pod przeponą.

kolka wysiłkowa

Trzecia hipoteza jako przyczynę występowania kolki przedstawia problemy z oddychaniem. Brak tlenu w mięśniach z powodu braku koordynacji między przeponą a ruchem oddechowym może prowadzić do występowania ostrego bólu.

Wpływ kolki wysiłkowej na inne organy

Zgodnie z ostatnią hipotezą dotyczącą braku tlenu, innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że więzadła przepony rozciągają się w okolice innych narządów, takich jak wątroba. Sytuacja ta wynika, podobnie jak w trzeciej hipotezie, z braku koordynacji podczas oddychania. Możesz być na to bardziej podatny, jeżeli spożywasz „ciężkie” potrawy przed ćwiczeniami.

W rzeczywistości wielowymiarowe wyjaśnienie zjawiska wzdęć jest obecnie najbardziej akceptowaną z odpowiedzi; co oznacza, że ​​może pojawić się z różnych powodów lub w sposób niewyraźny.

Można zauważyć jednak, że są sporty podczas uprawiania których kolka pojawia się częściej. Mówi się na przykład, że pływanie może narazić większą liczbę osób na pojawianie się tego rodzaju bólu. Drugie miejsce zajmuje bieganie, jazda konna, aerobik, koszykówka i jazda na rowerze.

Czy u niektórych osób kolka wysiłkowa może pojawiać się częściej niż u innych?

Niektórzy wydają się bardziej podatni na jej występowanie, choć nie ma po temu wyraźnie określonych przyczyn. Na przykładu osób z postawą kifotyczną, kręgosłup jest pochylony do przodu, co powoduje sztywność mięśni pleców; osoby te są podatne na występowanie kolki oraz dolegliwości w okolicy szyjnej kręgosłupa.

Z drugiej strony, kolki wysiłkowe występują znacznie częściej u dzieci i młodzieży niż u osób powyżej 30. roku życia. Płeć nie ma jednak znaczenia, ponieważ pojawia się w równym stopniu u mężczyzn i u kobiet.

Kolka wysiłkowa- jak jej unikać

Nawyk unikania pokarmów powodujących wzdęcia żołądka lub jelit to dobry początek, aby zapobiec kolce. Konieczne jest również trenowanie płuc i przepony, miarowe wstrzymywanie oddechu tak długo, jak to możliwe.

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, i które pozwalają uprawiać sport w odpowiedzialny sposób to:

kolka wysiłkowa
  • Wybierz dobre buty do każdego rodzaju aktywności fizycznej.
  • Odwiedź fizjoterapeutę, jeśli masz kifozę.
  • Rozgrzewaj mięśnie przed treningiem.

Co powinienem zrobić, jeśli czuję ból?

Po pierwsze, nie zatrzymuj się nagle. Najlepiej nacisnąć ręką obszar ciała, w którym odczuwasz ból, i bardzo powoli pochylić się do przodu; kiedy ból zacznie zanikać, przechyl się w bok, rozciągając miejsce, w którym wystąpiła kolka wysiłkowa. Następnie możesz powrócić do ćwiczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.