Zmiana planu treningowego - jak często powinniśmy to robić
Zmiana planu treningowego to nie tylko unikanie nudy lub szukanie wymówek, aby nie ćwiczyć. Twoje mięśnie mogą przyzwyczaić się do zwykłej rutyny treningowej, a zatem nie będą pracować tak ciężko, jak powinny.
Dlatego od czasu do czasu potrzebna jest zmiana planu treningowego. Jeśli zastanawiasz się, jak często powinieneś to robić czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Zmiana planu treningowego – jak często powinniśmy to robić
Gdy idziesz na siłownię, Twój trener pomoże Ci zaprojektować plan obejmujący wszystkie ćwiczenia, które powinieneś wykonywać. Na przykład, jednego dnia będziesz trenować górne partie ciała, innego dnia dolne, a potem ćwiczenia kardio. Jeżeli trenujesz w domu, możesz wykonywać podobne ćwiczenia do tych, które wcześniej wykonywałeś na siłowni.
Najczęstsze pytania osób, które trenują to: kiedy powinienem zmienić plan treningowy? Jakie są konsekwencje takiej zmiany lub jej braku?
Zmiana planu treningowego jest bardzo ważna, aby zachęcić mięśnie do rozwoju.
Jeżeli stale wykonujesz te same ćwiczenia, nie dajesz swoim mięśniom szansy na “ewolucję”. Podobny proces będzie również miał miejsce, gdy będziesz trenował z taką samym obciążeniem lub na tym samym poziomie intensywności.
Unikanie przyzwyczajenia mięśni do rutyny jest prawdziwym wyzwaniem. Każda osoba potrzebuje więcej lub mniej czasu, aby osiągnąć swój cel i go utrzymać. W tym może również odgrywać rolę znużenie lub zmęczenie.
Każdy ma inne tempo i inne cele nie wspominając o sposobie, w jaki każda osoba akceptuje lub odrzuca rutynowe ćwiczenia. Są tacy, którzy są szczęśliwi wykonując te same ćwiczenia, ponieważ pamiętają je i wiedzą, jak je robić.
Inni mogą czuć się “uwięzieni”, bez ciągłych zmian ćwiczeń. Jest to oczywiście negatywne i może spowodować znużenie treningiem a nawet do jego całkowitego zaniechania.
Zmiana planu treningowego zależy od twoich celów
Nie możemy tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie: “Jak często powinienem zmieniać swoją rutynę treningową?” To dlatego, że wszystko zależy od Ciebie. Musisz ćwiczyć, być świadomym tego, co chcesz osiągnąć i wiedzieć, czy osiągasz pożądane rezultaty.
Na przykład, jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy nóg i za każdym razem spędzasz godzinę na bieżni lub rowerze, prawdopodobnie zauważysz początkowe wyniki, ale osiągniesz punkt, w którym Twoje ciało “utknie” i nic nie będzie się zmieniać.
W tym przypadku, powinieneś poszukać alternatywnego treningu, który spala tłuszcz w docelowych obszarach ciała. Możesz spróbować przysiadów, wypadów lub skoków itp. Dzięki tym ćwiczeniom Twoje nogi będą musiały zużywać więcej siły i zmusisz je do cięższej pracy.
Jeżeli chcesz budować mięśnie i zaczniesz chodzić na siłownię, rozpocznij od małych hantli i obserwuj jak tricepsy i bicepsy stają się wyrzeźbione. Ale po pewnym czasie, jeśli będziesz nadal podnosił te same obciążenia, Twoje mięśnie nie będą rosły.
Aby osiągnąć swój cel, jakim jest budowanie masy mięśniowej, powinieneś podnosić coraz większe ciężary. Nawet jeśli Twój plan treningowy pozostaje taki sam, zmieniasz obciążenie. Mięśnie będą musiały zwiększyć wysiłek a w konsekwencji będą rosnąć.
Wreszcie, zmiana planu treningowego sprawia, że pracujesz nad różnymi mięśniami, o których być może zapomniałeś. Dlatego ćwiczenia powinny stopniowo stawać się coraz bardziej intensywne, aby pracować nad wszystkimi partiami ciała.
I pamiętaj: “Jeśli jesteś najsilniejszą osobą na siłowni, prawdopodobnie powinieneś ją zmienić!” Kiedy jesteś o krok wyżej od wszystkich swoich kolegów z siłowni, ćwiczenia, które wykonujesz nie są już dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Idź na siłownię, która rzuca Ci wyzwania, dokonaj zmian w codziennym treningu!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.