Ile energii spala organizm po treningu?
Czy wiesz, że organizm może spalać energię również po treningu? Powiemy Ci, dlaczego ten proces zachodzi i po jakich ćwiczeniach jest bardziej intensywny.
Chociaż wielu o tym nie wie, organizm spala energię także po treningu. Zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń siłowych lub interwałowych, mięśnie mogą zauważyć wzrost wydatków kalorycznych przez kilka godzin po zakończeniu aktywności.
Nie wszystkie rodzaje sportów mają podobny wydatek energetyczny. Ważne jest, aby wiedzieć, które z nich spalają najwięcej kalorii podczas treningu, ale także którym udaje się zwiększyć podstawowy wydatek energetyczny, gdy sportowiec odpoczywa. Opowiemy Ci w tym artykule, ile energii spala Twoje ciało po treningu.
Po treningu aerobowym organizm spala niewiele energii
Sporty wytrzymałościowe charakteryzują się niskim wydatkiem energii utrzymującym się przez długi czas. W tego typu ćwiczeniach utlenianie tłuszczu przeważa nad spożyciem węglowodanów jako głównego źródła kalorii.
Są to ćwiczenia, dzięki którym podczas długich sesji treningowych można osiągnąć wysoki całkowity wydatek kaloryczny. Jednak niewłaściwe odżywianie może prowadzić do katabolizmu mięśni w wyniku uprawiania sportów wytrzymałościowych przez dłuższy czas.
Aby uniknąć takiej sytuacji, a tym samym zagrożenia wydatkowi energii w spoczynku konieczne jest zoptymalizowanie spożycia białka. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie PLoS One, które wykazało, że u sportowca wytrzymałościowego zapotrzebowanie na białko jest wyższe, aby zagwarantować dodatni bilans azotowy.
Jednak organizm jest w stanie dalej spalać energię po zakończeniu sesji. Dzieje się tak, ponieważ przywrócenie układu hormonalnego i naprawa komórek jest procesem, który wymaga energii.
Wymienione zużycie energii jest tym większe, im większa jest intensywność ćwiczeń. Z tego powodu w sportach beztlenowych jest bardziej widoczne, jak dowiemy się poniżej.
Treningi beztlenowe zwiększają późniejsze spalanie energii
Sporty beztlenowe mogą wpływać na procesy hormonalne poprzez zwiększanie napięcia mięśniowego i mechanicznego. Według badań opublikowanych w Journal of Strength and Conditioning Research ćwiczenia siłowe zwiększają produkcję testosteronu.
W ten sposób wykonywanie intensywnych przysiadów i martwego ciągu z dużymi ciężarami –zwiększa wydzielanie hormonów anabolicznych, co wpływa na spalanie energii po treningu.
Z reguły ćwiczenia beztlenowe mają składnik maksymalnej siły. Występowanie dużych obciążeń mechanicznych zwiększa stres, na który narażeni są sportowcy.
Wartości hormonalne i odżywcze są wyższe, a zatem spalanie energii po treningu jest większe w porównaniu do sportów aerobowych.
Trening siłowy jest często skuteczną strategią promującą utratę wagi. Bilans energetyczny jest niezrównoważony na korzyść wydatków z dwóch powodów: zapotrzebowania kalorycznego samej czynności oraz tych wynikających z zakończenia ćwiczeń.
W każdym przypadku konieczne jest uzupełnienie ćwiczeń odpowiednią dietą, tak aby można było obserwować na dłuższą metę poprawę w zakresie składu ciała.
Nie wszystkie ćwiczenia spalają taką samą energię po treningu
Jak widzimy, ćwiczenia beztlenowe i siłowe mogą zwiększyć wydatki kaloryczne po wysiłku w porównaniu ze sportami wytrzymałościowymi. Dzieje się tak, ponieważ adaptacje hormonalne i metaboliczne są większe.
Wraz ze wzrostem wywieranego stresu mechanicznego wzrasta również produkcja hormonów anabolicznych. Mają one bezpośredni wpływ na budowę masy mięśniowej i zapotrzebowania na energię.
Sporty wytrzymałościowe są w stanie przez kilka godzin wymagać dużego wydatku kalorycznego ze względu na włożony wysiłek. W tego typu ćwiczeniach wydatek energetyczny na godzinę jest znacznie niższy. Tak samo jak ilość energii, jaką organizm spala po zakończeniu treningu.
Aby zejść z wagi można zaplanować trening aerobowy lub beztlenowy, który musi być uzupełniony odpowiednią dietą. W przypadku, gdy spożycie energii przewyższy wydatek – niemożliwe będzie zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kato H., Suzuki K., Bannai M., Moore DN., Protein requirements are elevated in endurance athletes after exercise as determined by the indicator amino acid oxidation method. PLoSS One, 2016.
- Barnes MJ., Miller A., Reeve D., Stewart RJC., Acute neuromuscular and endocrine responses to two different compound exercises: squat vs deadlift. J Stregth Cond Res, 2019. 33 (9): 2381-2387.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.