Korzystaj z rowerów publicznych – oto trzy istotne powody
Jazda rowerem do pracy lub w celu załatwienia spraw w centrum miasta jest coraz bardziej realną alternatywą dla mieszkańców dużych miast. Jednak oprócz kupienia roweru i samodzielnego korzystania z niego, możesz zdecydować się na korzystanie z tzw. „rowerów publicznych” – systemu korzystnego dla wszystkich.
Czym jest publiczny system wypożyczania rowerów?
W głównych miastach na całym świecie funkcjonuje system rowerów publicznych. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy mają do dyspozycji rower, z którego mogą korzystać tak długo, jak potrzebują lub chcą.
W większości przypadków rząd zarządza tym systemem i działa on w prosty sposób. Po prostu odbiera się rower z określonego punktu i można go zwrócić na inny wyznaczony parking.
Inicjatywa wspólnych rowerów rozpoczęła się w Amsterdamie. Jednak to zjawisko nie jest czymś współczesnym; w rzeczywistości ma ponad 50 lat. Początkowy plan był prosty: pomaluj rowery na biało i rozstaw je po całym mieście, i spraw, aby były dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje.
Chociaż początkowo plan się nie udał, wyzwanie podjęto ponownie i w 1974 r. zaangażowano rady miasta. Stworzono trzy stacje rowerowe w sercu stolicy Holandii. System ten został skopiowany w Paryżu, Kopenhadze, Londynie, Madrycie i Barcelonie. Został później wdrożony również w Nowym Jorku, Buenos Aires i Rio de Janeiro.
Oczywiście Azja nie została wykluczona z inicjatywy wspólnego roweru. Na przykład, chińskie miasto Hangzhou ma największy system rowerów publicznych na świecie. W Japonii trend idzie jeszcze dalej.
Niedawno uruchomiony projekt umożliwia korzystanie z „wypożyczonych” rowerów i pozwala je zostawić w dowolnym miejscu; niekoniecznie na konkretnym postoju. Za pomocą telefonu komórkowego i GPS możesz dowiedzieć się, czy w pobliżu jest dostępny rower.
Dlaczego warto korzystać z rowerów publicznych?
Coraz więcej ludzi mieszka w obszarach miejskich i używa roweru do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Ma to wiele zalet na poziomie indywidualnym, a także społecznym, a nawet globalnym.
Oto niektóre z powodów, dla których warto zacząć korzystać z rowerów publicznych:
1. Oszczędność czasu
Na świecie jest prawie 1000 systemów rowerów publicznych i są one niezwykle popularne. Czemu? Ponieważ rozwiązują kilka problemów. Podejście do stojaka po rower, skorzystanie z niego, a następnie zwrócenie go w to samo lub inne miejsce to najprostsza rzecz na świecie.
Aby korzystać z rowerów publicznych, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej lub w konkretnej aplikacji, wskazanej przez radę miasta lub osobę świadczącą usługę.
2. Oszczędność czasu dzięki korzystaniu z rowerów publicznych
To prawda, że posiadanie własnego roweru jest wygodne, ponieważ jest wtedy łatwo dostępny i można z niego korzystać, kiedy tylko się chce. Jednak ma to również swoje wady. Na przykład, jeśli Twój dom jest bardzo mały, przechowywanie go może stanowić problem.
Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma windy, musisz wnosić sprzęt po schodach – jest to potencjalny wysiłek. Ponadto nie możemy zapominać o tym, że za każdym razem, gdy docieramy do celu, musimy zostawić go w miejscu publicznym.
Oznacza to dodatkową inwestycję w dobre zapięcie rowerowe na klucz lub kod i wiedzę, gdzie możemy bezpiecznie go zostawić na kilka godzin.
3. Konserwacja
Tak jak nie musisz martwić się o to, gdzie przechowywać lub zaparkować rower, tak kolejną zaletą rowerów publicznych jest to, że nie musisz poświęcać się ich konserwacji ani pielęgnacji. Nie oznacza to, że skoro są wypożyczone, to możesz je zepsuć; ale w przypadku, gdy wymagają naprawy, ktoś inny się tym zajmie!
Przy niektórych stojakach są osoby odpowiedzialne za odnawianie rowerów publicznych, aby każdy mógł się nimi cieszyć.
Wreszcie, nie możemy ignorować ogólnych korzyści, jakie daje rower, takich jak wspieranie środowiska, zapewnianie porcji ćwiczeń, oszczędność pieniędzy i czasu na transporcie oraz zmniejszenie problemów z zakorkowaniem w dużych miastach.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.