Rower górski – doskonałe ćwiczenie sercowo-naczyniowe
Wiele osób uważa, że ćwiczenia sercowo-naczyniowe są nudne, dlatego unikają ich na siłowni. Inni nie robią ich, ponieważ uważają, że spowalnia to budowanie masy mięśniowej. Jeśli jesteś jedną z tych osób, koniecznie wypróbuj rower górski. Pomoże Ci zbudować nie tylko wytrzymałość, lecz także siłę!
Rower górski vs kardio na siłowni
Ćwiczenia aerobowe są niezbędną częścią treningów, jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne serce. Jednak mogą Ci się wydawać nudne lub możesz nie mieć na nie czasu podczas sesji i zwyczajnie je pomijać.
Jednym z najczęstszych błędów na siłowni jest pomijanie ćwiczeń kardio. Wielu uważa, że nie można ich wykonywać w trakcie budowania masy mięśniowej i że przy ich pomocy można jedynie schudnąć.
Nie trzeba dodawać, że bieganie na bieżni lub jazda na rowerku stacjonarnym z zapierającym dech w piersiach widokiem na ścianę, ewentualnie lustro, może być dość nudne dla większości ludzi.
Rozumiemy również, że po ciężkim treningu chcesz tylko wrócić do domu i odpocząć. Tak więc wykonywanie kardio może nie wydawać się takie ważne.
Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość! Okazuje się, że istnieje wiele innych sposobów na wykonanie tak bardzo potrzebnych ćwiczeń kardio, które wcale nie są nużące, a dodatkowo są bardzo korzystne. Rower górski może być świetnym sprzymierzeńcem w wyrobieniu tygodniowego limitu kardio.
To, co jest wspaniałe w tym sporcie i różni się od maszyn na siłowni, polega na tym, że możesz być na zewnątrz. Kolarstwo górskie może nawet pomóc w zastąpieniu konwencjonalnych środków transportu, takich jak metro, autobus i samochód.
Jakie korzyści daje rower górski?
Można powiedzieć, że kolarstwo górskie daje ogromne korzyści bez żadnych przeciwwskazań. Ten sport stale przyciąga coraz więcej zwolenników, a do jego uprawiania nie potrzeba nawet dużych wysokości. Oto kilka korzyści płynących z uprawiania tego sportu:
1. Tylko jedna początkowa inwestycja
Aby zacząć uprawiać ten sport, wystarczy kupić lub pożyczyć rower, wraz z innym sprzętem ochronnym, takim jak kask, dobre buty i wygodna odzież. Nie musisz dużo inwestować, w przeciwieństwie do drogich comiesięcznych płatności na siłowni.
Roweru można również używać nie tylko do ćwiczeń. Dojazdy do pracy na rowerze pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.
2. Rower górski pomoże Ci spalić tłuszcz
Jedną z głównych zalet kolarstwa górskiego jest to, że pomaga spalać tłuszcz i schudnąć. Ta aktywność zużywa sporo kalorii i energii, pomagając w ten sposób stracić te dodatkowe kilogramy.
3. Mocne plecy i kolana
Ten rodzaj ćwiczeń jest świetny dla tych z nas, którzy spędzają dni stojąc lub siedząc przy biurku. Jeśli ciągle cierpisz na bóle pleców, powinieneś spróbować jazdy na rowerze górskim, aby wzmocnić kręgi lędźwiowe i grzbietowe.
Ponadto uważa się, że ćwiczenie to jest lepsze niż bieganie, ponieważ ma mniejszy wpływ na stawy. Możesz także wybrać tempo pedałowania, nie wspominając o tym, że ruch wzmacnia ścięgna i mięśnie nóg.4. Zdrowe serce
Ćwiczenia sercowo-naczyniowe są dobre nie tylko dla płuc. Jak sama nazwa wskazuje, wspaniale wpływają też na serce. Kardio pomaga rozwinąć wytrzymałość, która przyda Ci się także podczas wykonywania codziennych czynności.
Podczas pedałowania zwiększasz krążenie i ćwiczysz serce, dzięki czemu jest zdrowe. W ten sposób zmniejszasz ryzyko chorób serca.
I oczywiście jedną z najbardziej oczywistych zalet tego sportu jest to, że kiedy uprawiasz go w górach, z dala od zanieczyszczeń miasta, będziesz oddychać czystym powietrzem.
Polecamy uprawianie tego sportu w parku i na wsi, aby cieszyć się widokami i czystym powietrzem. Podczas jazdy najprawdopodobniej będziesz wystawiony na działanie promieni słonecznych, dostarczając w ten sposób organizmowi witaminy D i wzmacniając układ odpornościowy.
Na koniec zalecamy, aby przez pierwszy miesiąc zaplanować cztery sesje po 90 minut tygodniowo. Następnie przez drugi miesiąc zwiększ czas trwania treningów do 120 minut, ale trzy razy w tygodniu. A przez trzeci miesiąc spróbuj czterech sesji trwających co najmniej półtorej godziny.
Stopień nachylenia terenu również powinien się zmieniać. Zalecamy rozpoczęcie od nachylenia 60 procent i stopniowe zwiększanie powyżej 70 procent w drugim miesiącu, osiągając 90 procent nachylenia w trzecim miesiącu.
Oczywiście to nasze zalecenia. Wystarczy, jeśli dopasujesz treningi do swoich możliwości czasowych! Pamiętaj, że nawet 30 minut treningu jest lepsze niż brak treningu w ogóle.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Impellizzeri, F. M., & Marcora, S. M. (2007). The physiology of mountain biking. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/00007256-200737010-00005
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.