Piłka wodna czyli waterpolo - wszystko co musisz wiedzieć
Jeśli lubisz sporty uważane za “mniej popularne”, waterpolo, czyli piłka wodna to dyscyplina, którą powinieneś się zainteresować. To bardzo wymagający sport, ale dzięki temu regularne treningi przynoszą ćwiczącym go osobom liczne korzyści.
Piłka wodna to sport drużynowy. Polega on na tym, że zawodnicy z dwóch grup grają w piłę w basenie. Zasady są bardzo proste. Zadaniem zawodników jest, podobnie jak w piłce nożnej, wbicie gola drużynie przeciwnika. Bez wątpienia ten sport to także doskonała zabawa. Piłka wodna przypomina nieco rozgrywki w piłkę ręczną. Drużyny składają się z jednego bramkarza i sześciu zawodników.
Czas gry podzielony jest na cztery części, z których każda trwa osiem minut. Pomiędzy nimi zawodnicy mają dwie minuty na odpoczynek. Waterpolo to sport, który wymaga mnóstwa siły i energii, doskonałej techniki oraz wytrzymałości. Jednym słowem, gracze w wodne polo muszą mieć nienaganną kondycję.
Jedną z głównych zasad piłki wodnej jest to, że zawodnicy muszą unosić się na powierzchni podczas całej gry. To sprawia, że waterpolo staje się fizycznie bardziej wymagające, a gracze koniecznie muszą być w doskonałej formie fizycznej.
Żeby rozwinąć swoje umiejętności, gracz wodnego polo musi dbać o siłę swoich mięśni, poprawić szybkość, zwiększyć wytrzymałość i do perfekcji opanować technikę. Jak widzisz, jest to bardzo złożona oraz wymagająca aktywność.
Piłka wodna – zalety
Gra w piłkę wodną niesie ze sobą liczne korzyści. Dlatego poniżej szybko omówimy zalety płynące z uprawiania tego sportu.
1. Utrata wagi
To, że wodne polo pozwala Ci na spalenie mnóstwa kalorii, z pewnością nie będzie żadnym zaskoczeniem. W końcu unoszenie się na powierzchni wody przez cały czas gry wymaga mnóstwa energii! Jednak jakby tego było mało, gracze również pływają w trakcie zawodów po całym basenie.
2. Sport o niskiej szkodliwości dla stawów
Wodne polo to intensywna i wymagająca fizycznie gra, ale przy tym, jak sama nazwa wskazuje, rozgrywana w wodzie. Oznacza to, że jest bezpieczniejsza dla stawów i mięśni, niż jakikolwiek inny sport zespołowy, praktykowany na twardej nawierzchni.
W porównaniu z innymi sportami, waterpolo ma bardzo niewielki wpływ na stawy, dzięki czemu gra niesie ze sobą niskie ryzyko kontuzji. Oczywiście nie oznacza to, że gracze są całkowicie bezpieczni. Urazu to niestety nieodłączny element wszystkich dyscyplin sportowych.
3. Piłka wodna to sport wytrzymałościowy
Polo wodne to idealny sprawdzian dla Twojego układu krążenia oraz pojemności i wydolności płuc. Dlatego, jeśli chcesz osiągać sukcesy w piłce wodnej, musisz pracować nad swoim oddechem oraz doskonale poznać możliwości swojego ciała. Nie zapominaj, że to gra o dużej intensywności, która technicznie jest treningiem interwałowym, ponieważ wymaga pływania tam i z powrotem z niewielkimi przerwami.
Zasady piłki wodnej
Wodne polo łączy prędkość, siłę, a także pracę zespołową i nienaganną kondycję fizyczną. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która wbiła przeciwnikowi największą liczbę goli. Gracze nie mogą dotknąć dna basenu i muszą unosić się na powierzchni wody przez cały mecz.
Drużyny w piłce wodnej
Każda drużyna może mieć w wodzie siedmiu graczy w tym samym czasie – sześciu aktywnych zawodników i jednego bramkarza. Gracze mogą poruszać piłką poprzez rzucanie nią do kolegi z zespołu lub popychanie jej przed sobą w trakcie pływania. Mogą trzymać piłkę tylko jedną ręką (zasada ta nie dotyczy bramkarza, który może używać obu rąk).
Jedną z cech charakterystycznych piłki wodnej jest to, że w każdym momencie możesz zmienić graczy. Gra jest szybka i bardzo męcząca, więc każda drużyna może mieć sześciu graczy zapasowych – jednego bramkarza i pięciu aktywnych zawodników.
Rozwój gry
Mecz rozpoczyna się od wyrzucenia piłki na środek boiska. Gracze obu drużyn są ustawieni wzdłuż swoich linii bramek. Drużyna, która pierwsza dopłynie do piłki jest tą, która zdobywa pierwsze przyłożenie w grze.
Każda z drużyn może trzymać piłkę przez maksymalnie 30 sekund przed próbą zdobycia gola. Jeśli nie uda im się zdobyć bramki w tym czasie, piłka zostaje przekazana do drużyny przeciwnika.
Po każdym golu drużyna, która straciła punkt, otrzymuje piłkę i wznawia grę. Na czas wznowienia gry zawodnicy poszczególnych drużyn powinni znajdować się po swoich stronach boiska. Zawody piłki wodnej nadzoruje dwóch sędziów, po jednym na każdą połowę boiska.
Jak widzisz, wodne polo to sport, który wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla ciała, jak i ducha. Jeśli jeszcze nie próbowałeś, na co czekasz? Z pewnością zaskoczy Cię to, jak korzystnie gra w piłkę wodną wpłynie na Twoją kondycję fizyczną!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Uljević, O., & Spasić, M. (2009). Anthropometric Characteristics and Somatotypes of Young Water Polo Players. Nase More, 56(1/2), 77–84. https://doi.org/Article
- Pallarés, S., Azócar, F., Torregrosa, M., Selva, C., & Ramis, Y. (2011). Modelos de trayectoria deportiva en waterpolo y su implicación en la transición hacia una carrera profesional alternativa. Cultura, Ciencia y Deporte, 6(17), 93–103. https://doi.org/10.12800/ccd.v6i17.36
- Alcaraz, P. E., Rodríguez, N., Abraldes, J. A., Argudo, F. M., Ferragut, C., & Vila, H. (2012). Relationship between characteristics of water polo players and efficacy indices. Journal of Strength and Conditioning Research, 26(7), 1852–1857. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e318237ea4f
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.