Logo image
Logo image

Czas biegu - pięć porad, jak go poprawić

3 min.
Popraw swój czas biegu dzięki tym 5 poradom
Czas biegu - pięć porad, jak go poprawić
Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2019

Poprawienie czasu biegu zwiększy Twoją wytrzymałość i wydolność oddechową. Dodatkowo taki progres może okazać się pomocny, gdy zechcesz biegać dłuższe dystanse. Aby poprawić swoje tempo i czas biegu, po prostu potrzebujesz odrobiny systematyczności i nieco więcej silnej woli.

Możesz to zrobić! W naszym dzisiejszym podzielimy się z Tobą pięcioma poradami, dzięki którym w niedługim czasie poprawisz swój czas biegu. Sprawdź je!

Bieganie nazywamy aktem szybkiego poruszania się przy użyciu siły naszych nóg. Może to być zarówno profesjonalny sport, jak i hobby. Niezależnie od tego, czy biegasz zawodowo, czy dla przyjemności, bieganie zawsze korzystnie wpływa na Twoje zdrowie i organizm. Bieganie to świetny sposób na sprawniejsze i silniejsze ciało.

Niektóre z zalet płynących z biegania to utrata wagi, bardziej widoczne mięśnie, redukcja cellulitu i zmniejszone ryzyko problemów z sercem.

1. Czas biegu: przede wszystkim nie popadaj w rutynę

Jeśli codziennie biegniesz tą samą trasą i o tym samym czasie, to dobrze. Ale prawdopodobnie w pewnym momencie przestaniesz widzieć efekty ćwiczeń. Robienie cały czas tego samego w końcu przestanie dawać pożądane rezultaty. W związku z tym, jeśli chcesz poprawić swoje wyniki biegowe i widzieć lepsze efekty, nie popadaj w rutynę.

Some figure

Nie oznacza to jednak, że powinieneś wprowadzać radykalne zmiany w swoim planie treningowym. Po prostu zacznij stopniowo wydłużać dystanse i staraj się pokonywać je w krótszym czasie.

Dzięki większej różnorodności, Twoje ciało będzie zmuszone do większego wysiłku. Możesz na przykład jednego dnia biegać krócej, a drugiego dłużej. Albo wręcz zrobić dwa treningi jednego dnia. Pamiętaj tylko żeby nie biegać ciągle w taki sam sposób.

Twoja wytrzymałość odgrywa ważną rolę w ustaleniu dobrego dystansu biegowego. Odległość krótkiej trasy wyścigu wynosi od 150 do 500 metrów, a dłuższa od 1000 do 5000 metrów. Rozgrzej się przed treningiem i użyj tych odległości, jako odniesienia. Gdy zmierzysz swój czas na tych dystansach, zapisz rezultat i spróbuj go zmniejszyć.

2. Kontroluj swój oddech i popraw swój czas biegu

Oddychanie jest ważnym czynnikiem, jeśli chcesz poprawić swoje wyniki biegowe. Brak wiedzy na temat tego, jak je kontrolować, może stać się przeszkodą dla zyskania dobrej prędkości i rytmu. Nierównomierny oddech wcale nie jest korzystny dla biegania.

Z jego powodu Twoje ciało będzie się szybciej męczyć, ponieważ nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu. Dlatego staraj się kontrolować swój oddech podczas biegu.

Some figure

3. Zacznij ćwiczyć siłowo, żeby biegać szybciej

Ciężary nie są tylko dla osób ćwiczących siłowo. Są też dla biegaczy! Podnoszenie ciężarów daje siłę, moc i wytrzymałość, których potrzebujesz, aby poprawić swój czas biegowy. Istnieją dwa sposoby włączenia ich do treningów biegaczy:

  1. Biegaj z ciężarkami na kostkach.
  2. Wykonuj krótkie treningi z ciężarkami lub taśmami.

Każda z tych dwóch opcji to świetna propozycja. Nie musisz codziennie biegać ani ćwiczyć z ciężarami. Osobiście zalecamy robić trening siłowy dwa razy w tygodniu. Dzięki temu uchronisz się przed bólem mięśni i zmniejszysz ryzyko kontuzji.

4. Biegaj pod górkę

Bieganie po wzniesieniach to świetny sposób na wzmocnienie nóg. Możesz także dodać trasy w dół; jednak ograniczaj je, ponieważ bieganie z górki mocno obciąża kolana. Bieganie pod górę wzmocni Twoje ciało i zwiększy twoją wytrzymałość. Spróbuj wybierać trasy o różnym nachyleniu, łącz je z bieganiem po płaskich terenach i schodach.

5. Pozostałe proste wskazówki

Są też inne proste sposoby na poprawienie Twoich wyników biegowych. Dodanie ich do Twojego planu treningowego nie wymaga żadnego wysiłku, a efekty stosowania ich przyjemnie Cię zaskoczą!

  • Skacz na skakance przed treningiem biegowym. Ćwiczenia ze skakanką to świetna rozgrzewka. Poza tym ten niepozorny przyrząd pomaga Ci ćwiczyć koordynację, wzmacnia nogi i mięśnie brzucha, czyli wszystkie te części ciała, które wykorzystujesz w trakcie biegu!
  • Noś wygodne buty. Zaufaj nam, obuwie jest bardzo ważne. Unikaj butów, które są zbyt sztywne lub ciężkie. Zaopatrz się w wygodną parę z dobrze wyprofilowanym podbiciem.
  • Napinaj mięśnie brzucha podczas biegu. W ten sposób nie tylko je wyrzeźbisz, lecz również zmusisz swoje ciało do przyjęcia prawidłowej postawy. Pamiętaj, że jest ona niezbędna dla poprawy Twoich wyników.
Some figure

Lepszy czas biegu pozytywnie wpłynie na Twoje ciało i umysł. Dlatego wypróbuj nasze wskazówki! Wytrwałość i wola walki są kluczem do sukcesu. Pokochasz sposób, w jaki nasze porady pomogą Ci biegać szybciej i dłużej bez uczucia zmęczenia. Musisz oczywiście pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i odpowiedniej diecie, cała reszta to tylko praca nóg!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.