Logo image
Logo image

Maraton – Czego nie należy robić?

4 min.
Maraton – Czego nie należy robić?
Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2019

Jeśli chcesz przebiec maraton, musisz być do niego dobrze przygotowana. Warto, abyś dowiedziała się, czego nie należy robić podczas maratonu. Poznając różne błędy popełniane przez innych dowiesz się, jak ich uniknąć.

Coraz więcej osób biega długie dystanse i bierze udział w biegach masowych organizowanych w okolicy, w kraju, a nawet za granicą. Jeśli chciałabyś wziąć udział w maratonie, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czego nie należy robić podczas maratonu. Przybliżymy typowe błędy popełniane przez wielu biegaczy i podpowiemy, jak możesz ich uniknąć.

Czego nie należy robić podczas maratonu?

W dzisiejszych czasach każde większe miasto organizuje przynajmniej jeden maraton w roku. Biorą w nim udział tysiące biegaczy, zarówno wyczynowców, jak i amatorów. Być może sama lubisz biegać i chciałabyś spróbować swoich sił w maratonie? Jeśli tak, to przeczytaj nasz artykuł, a poznasz błędy, które popełnia wielu początkujących. Oto niektóre z nich:

1. Zbyt duża pewność siebie i brak odpowiednich przygotowań do biegu

Maraton to bieg, który zakłada wysiłek na poziomie od średniego do wysokiego. Wielu biegaczy wierzy, że jest w stanie wykonać go w sposób idealny. Tym samym pokładają zbyt dużą wiarę w swoich umiejętnościach. Takie przekonanie może szybko okazać się zgubne!

Some figure

Nawet wyczynowi biegacze mogą ponosić konsekwencje ślepej wiary we własne umiejętności. Gdy myślisz, że maraton jest zbyt prosty, powinnaś pamiętać o wszystkim, co może Cię spotkać. Nigdy nie możesz mieć pewności, że nagle nie złapie Cię skurcz, nie dostaniesz udaru, a nawet nie doznasz upadku.

Zawsze pamiętaj następujące powiedzenie: “Maraton kończy się dopiero, gdy przekroczysz linię mety”.

2. Wysuwanie się na czele grupy

Podczas większości biegów masowych biegacze są grupowani w zależności od czasu, na jaki biegną. Dzięki temu najszybsze osoby nie są zmuszone do wyprzedzania najwolniejszych. Nie ma nic złego w zaczynaniu biegu na samym końcu stawki – możesz nawet zaskoczyć współzawodników, którzy są przed Tobą!

Jeden z częstych błędów, którego nie należy robić podczas maratonu, to rozpoczynanie biegu w tym samym tempie co zaawansowani biegacze. Każdy ma swój własny czas, tempo i możliwości. Jeśli to Twój pierwszy maraton, zalecamy start z tylnych grup.

Some figure

3. Marzenia o pierwszym miejscu

Maraton to niesamowicie wyczerpujący test dla całego organizmu, który wymaga dużej koncentracji, wysiłku, a przede wszystkim oddania. Obok Ciebie biegnie wiele osób, które dają z siebie wszystko, aby osiągnąć swój upragniony cel. Dlatego nie oczekuj, że od razu staniesz się ekspertem, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w bieganiu maratonów.

Możesz żywić duże nadzieje związane ze swoim pierwszym startem w maratonie. Możesz nawet marzyć o tym, że go wygrasz. Jednak powinnaś twardo stąpać po ziemi (w tym przypadku po trasie) i ustawić sobie jasne i łatwe do osiągnięcia cele – przynajmniej na samym początku przygody z maratonami.

4. Zbyt szybki start

Czy wiesz, że pierwsze pięć kilometrów biegu są ważniejsze od pięciu ostatnich? To prawda, bo podczas maratonu musisz stopniować wysiłek i zachowywać siły na później, aby pokonać duże odległości (zwłaszcza gdy mierzysz się z tym dystansem po raz pierwszy).

Wielu debiutujących maratończyków popełnia ogromny błąd: zaczyna bieg z maksymalną prędkością. Takie zachowanie może szybko okazać się zgubne. Jeśli zmęczysz się już na samym początku biegu, możesz nie być w stanie go ukończyć. Twoje ciało zbyt szybko się zmęczy i nie będzie w stanie odpowiednio reagować na Twoje polecenia.

5. Picie zbyt wielu napojów dla sportowców

To jasne, że nawodnianie odgrywa niesamowicie istotną rolę przed, w trakcie i po biegu, ale nadmiar płynów nie jest dobry. Po pierwszy maraton to kilkugodzinny ciągły wysiłek fizyczny, a zbyt duże nawadnianie może zwiększać potrzebę oddania moczu. Bieg z pełnym pęcherzem to jedno z najgorszych doświadczeń!

Some figure

Kolejny błąd popełniany przez wielu początkujących maratończyków polega na nadmiernym spożywaniu żelów energetycznych dla sportowców, w których znajdują się proteiny, sole i inne składniki odżywcze.

Dlaczego mogą być problematyczne? Okazuje się, że często wywołują ból brzucha i problemy układu pokarmowego. Pij tyle, aby nie odczuwać pragnienia i nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

6. Rezygnacja z wyścigu lub stawanie na środku trasy

Oczywiście jeśli doznałaś urazu lub czujesz się źle, musisz zrezygnować z biegu. Jednak jeśli nie dzieje się nic, co zagraża Twojemu zdrowiu, powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby ukończyć maraton i osiągnąć swój cel. To da Ci wewnętrzną motywację, aby w przyszłości brać udział w kolejnych maratonach.

Ale gdy czujesz, że nie możesz już dalej biec, boisz się, że zrobisz sobie krzywdę i chcesz zrezygnować z biegu, nie zatrzymuj się i nie stawaj na samym środku drogi! Przesuń się na pobocze z szacunku dla innych biegaczy i dbając o własne bezpieczeństwo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.