Logo image
Logo image

Najlepsza pora na bieganie, gdy jest gorąco

3 min.
Lato to długie, gorące dni! Ale pytanie, które zadaje sobie każdy biegacz, brzmi: jaka jest najlepsza pora dnia na bieganie latem?
Najlepsza pora na bieganie, gdy jest gorąco
Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2021

Dla biegaczy, wysokie temperatury stają się dodatkowym wyzwaniem. Oprócz konieczności pokonywania długich dystansów i ustalonych rutyn, dochodzą do tego wyższe temperatury i mogą wpływać na wydajność. Dowiedz się, jaka jest najlepsza pora na bieganie latem.

Najlepsza pora na bieganie latem – co wziąć pod uwagę

Najbardziej zaawansowani biegacze mają bardzo specyficzne rutyny, które obejmują określony trening i cele.

W przypadku innych biegaczy rolę odgrywają dodatkowe czynniki, takie jak harmonogramy i osobisty gust. Na przykład ci, którzy lubią spać do późna, rzadko planują trening biegania wczesnym rankiem.

Some figure

Niektóre osoby, ze względu na obowiązki zawodowe lub rodzinne, mają do dyspozycji tylko określone godziny. Te godziny mogą przypadać dosłownie o dowolnej porze dnia i czasami mogą być niemożliwe do przewidzenia.

Chociaż częściej zdarza się, że te godziny są wcześnie rano lub wieczorem, może się zdarzyć, że w południe pojawi się możliwość założenia butów i wyjścia na spacer. Kiedy promienie słoneczne i temperatura są najwyższe.

Zawsze lepiej jest zachować rutynę, zanim odwołasz sesję biegania z powodu pogody. Oczywiście nie należy rezygnować ze swoich obowiązków; po prostu daj z siebie wszystko i znajdź czas, który Ci pasuje. Niemniej jednak będą dni, w których upał uniemożliwi bieganie.

Zbyt wcześnie lub zbyt późno

W rzeczywistości większość ekspertów twierdzi, że najlepszą porą dnia na bieganie latem są pierwsze lub ostatnie godziny dnia. Godziny, kiedy słońce nie wzeszło całkowicie lub kiedy już zachodzi.

Some figure

Poza wysokimi temperaturami bezpośrednia ekspozycja skóry na promienie UV jest jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, z którymi muszą sobie radzić biegacze, nie wspominając nawet o ryzyku poparzenia słonecznego, gdy nie są odpowiednio chronieni.

To nie upał, tylko wilgotność

Nie tylko upał może uniemożliwić bieganie latem, ale też wilgotność. W rzeczywistości indeks ciepła to wartość, na którą biegacze muszą zwrócić największą uwagę podczas planowania treningu.

Poziomy wilgotności generują temperaturę pozorną po uśrednieniu temperatury powietrza i ilości wody w środowisku. Wilgotność to czynnik, który sprawia, że bieganie w pierwszych godzinach dnia na obszarach przybrzeżnych w okresie od lipca do sierpnia jest bardzo złym pomysłem. W nocy temperatura zwykle spada.

Nie zaleca się biegania przy dużej wilgotności powietrza. Ciało nie może odpowiednio się ochłodzić przez pocenie się, co sprawia, że uczucie duszenia jest prawie nie do zniesienia.

Najlepsza pora na bieganie latem

Jeśli musimy wskazać, jaka jest najlepsza pora na bieganie w letnie dni, to powiemy, że najlepiej to robić po godzinie 21:00. Słońce całkowicie już wtedy zaszło, a wilgotność jest na ogół niższa niż w godzinach porannych.

Większość biegaczy stara się unikać godzin między 11:00 a 20:00; to godziny, w których warunki są wyjątkowo trudne. Są jednak eksperci, którzy zalecają podjęcie wyzwania, czyli przygotowanie ciała do biegania w najgorszych możliwych warunkach pogodowych.

Jeśli chcesz tego spróbować, zwróć szczególną uwagę na to, jak się czujesz i nie przesadzaj z wysiłkiem.

Pamiętaj, aby zmniejszyć ryzyko wyczerpania cieplnego, nosząc odpowiednią odzież i pijąc wodę. I, raz jeszcze, zwracaj uwagę na to, co mówi Twoje ciało.

Nie przesadzaj…

Oprócz wybrania najlepszej pory dnia na bieganie latem, nie możesz oczekiwać, że wykorzystasz swój pełny potencjał. Środowisko zmusi Cię do podwójnego wysiłku; to nie czas na pobicie osobistego rekordu. Jesienią będziesz mieć na to dużo czasu przy znacznie bardziej komfortowych temperaturach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rauh, M. J. (2014). Summer Training Factors and Risk of Musculoskeletal Injury Among High School Cross-country Runners. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. https://doi.org/10.2519/jospt.2014.5378

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.