Rodzaje biegów lekkoatletycznych – poznaj 5 z nich
Lekkoatletyka uważana jest za najstarszy sport świata i “matkę” dzisiejszych dyscyplin. W dużej rodzinie znajdują się bowiem skoki, biegi, rzuty i konkurencje kombinowane. Przedstawiamy rodzaje biegów lekkoatletycznych. Nie przegap więc okazji, by dowiedzieć się więcej!
Jakie są rodzaje biegów lekkoatletycznych?
Bieg to konkurencja na szybkość, w której biegacze mają za zadanie przebyć pewien dystans w jak najkrótszym czasie. Rodzaje wyścigów rozgrywane podczas Igrzysk Olimpijskich są następujące:
1. Sprinty
To wyścigi na określony dystans: 60, 100, 200 czy 400 metrów. Te najkrótsze odbywają się w hali, podczas gdy pozostałe – na zewnątrz.
Uczestnik tego typu biegu nazywany jest sprinterem. Wyścig rozpoczyna się z bloku startowego, z opartymi stopami. Ta konkurencja znajdowała się już w programie starożytnych igrzysk.
2. Średniodystansowe
Ten rodzaj biegu odbywa się na dystansie od 800 do 3000 metrów. Jednak na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywa się tylko wyścigi na 1500 i 800 metrów.
Biegi średniodystansowe wymagają nie tylko szybkości, ale też wytrzymałości. Najbardziej znani dziś średniodystansowcy to Fermín Cacho, Noureddine Morceli, Hicham el Gerrouj i Asbel Kiprop. Wśród kobiet wyróżniają się Jarmila Kratochvilova i Genzebe Dibaba – rekordzistki na 800 i 1500 metrów.
3. Długodystansowe
To bez wątpienia jeden z najważniejszych typów biegów, ze względu na wysoką intensywność i trudność. Dystans wynosi od 5000 metrów do 42 kilometrów.
Podczas Igrzysk Olimpijskich odbywają się trzy biegi tego typu: na 5000 metrów, na 10 000 metrów oraz maraton. Można natknąć się też na 21-kilometrowy półmaraton i bieg przełajowy typu cross-country.
Najbardziej znani długodystansowcy w historii to Paavo Nurmi, Emil Zátopek, Hicham El Gerreouj, Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele, Eliud Kipchoge, Tirunesh Dibaba, Almaz Ayana i Brigid Kosgei.
4. Z przeszkodami i przez płotki
W tej kategorii sportowcy muszą pokonywać przeszkody rozmieszczone na danym dystansie. Ten rodzaj biegu znany jest od starożytności i należy również do programu dzisiejszych Igrzysk Olimpijskich.
Dystans wynosi od 60 do 3000 metrów i pojawiają się na nim płotki oraz przeszkody szerokie. Płotki natomiast mają wysokość 91,4 cm dla mężczyzn i 76,2 cm dla kobiet. Górna część pomalowana jest na biało-czerwono.
Bieg przez płotki rozgrywa się na dystansie 60, 100, 110 lub 400 metrów, a z przeszkodami na 3000 metrów. Płotki mogą być zrzucane, ale kosztuje to czas.
5. Sztafety
Ostatnim typem biegu lekkoatletycznego jest sztafeta. W takim wyścigu, członkowie drużyny pokonują dystans jeden po drugim, przekazując sobie pałeczkę od długości 30 cm.
Podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywa się sztafetę na 100 i 400 metrów, a każda drużyna ma czterech członków. Biegi tego typu organizuje się też na dystansie 200, 800 i 1500 metrów.
Rekord mężczyzn na dystansie 4 x 100 ustanowiła ekipa z Jamajki podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Podczas tego samego wydarzenia, drużyna USA osiągnęła najlepszy wynik w historii kobiecego sportu.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Podsumowując, lekkoatletyka to szeroka rodzina dyscyplin i poza opisanymi rodzajami biegów występują też inne, w tym chód (na 20 i 50 kilometrów), skoki (w dal, wzwyż, trójskok i o tyczce), rzuty (młotem, dyskiem, kulą, oszczepem) i konkurencje kombinowane (pięciobój, siedmiobój i dziesięciobój).
Spektrum jest zatem szerokie zarówno dla sportowców jak i dla widzów, a wszystkie opcje stanowią wyzwanie. A ty, czego najchętniej byś spróbował?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mundo Deportivo – Usain Bolt y otra hazaña en Londres: Jamaica ganó la 4×100 con récord – Agosto 2012 – https://mundod.lavoz.com.ar/atletismo/usain-bolt-y-otra-hazana-en-londres-jamaica-gano-la-4×100-con-record
- Rocha, R – 100 años de Paavo Nurmi, el primer dueño del oro – La Orquesta – Agosto 2020 – https://laorquesta.mx/100-anos-de-paavo-nurmi-el-primer-dueno-del-oro-columna-de-roberto-rocha/
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.