Logo image
Logo image

Zimowe bieganie: najlepsza pora na tę formę aktywności

4 min.
Pogoda jest podstawowym czynnikiem regulującym oraz składową takich rodzajów aktywności fizycznej, jak zimowe bieganie. Nie pozwól, by przyczyny takie jak spadek ciśnienia krwi lub wewnętrzne poczucie zniechęcenia powstrzymywały Cię od uprawiania swojego ulubionego sportu. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej najlepszym momentom pozwalającym Ci bez przeszkód ćwiczyć zimowe bieganie, pomimo z pozoru niezbyt sprzyjającej temu aury.
Zimowe bieganie: najlepsza pora na tę formę aktywności
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2019

Podczas gdy w naszym klimacie o bardziej popularni i częściej widywani są ludzie biegający w upalne dni, to mimo tego wiele osób uprawia zimowe bieganie. Nawet pomimo dojmującego zimna panującego na zewnątrz.

Dziś w naszym artykule przyjrzymy się bliżej najlepszym momentom pozwalającym Ci bez przeszkód ćwiczyć zimowe bieganie pomimo z pozoru niezbyt sprzyjającej temu aury. Zapamiętaj podane przez nas wskazówki i odpowiednio zaplanuj swoją codzienną rutynę!

Korzyści, jakie zapewnia zimowe bieganie

Jeśli jesteś osobą, która ćwiczy tylko wiosną i latem, to jesteśmy tutaj specjalnie dla Ciebie. Podamy Ci pomocną dłoń i postaramy się wyjaśnić Ci główne korzyści płynące z ćwiczeń wykonywanych także w okresie jesienno-zimowym. Ułatwi Ci to zimowe bieganie, a także ogólnie rzecz biorąc w chłodne dni!

Główną wymówką, której używają ludzie, aby uniknąć uprawiania aktywności fizycznej w warunkach zimowych jest to, że temperatura na dworze jest zbyt niska. W rzeczywistości jednak chłód zmniejsza Twoje tętno nawet o sześć procent, więc prawdopodobnie latem będzie ono zauważalnie wyższe.

Podczas gdy perspektywa wyjścia i biegania w naprawdę mroźne dni może zniszczyć cały Twój początkowy entuzjazm, to jednak Twoje ciało będzie chciało Ci podziękować niezwłocznie, gdy tylko zaczniesz. Odzyskasz zarówno ciepło swojego ciała, jak i energię, którą tracisz z powodu ogólnego braku jakiegokolwiek ruchu.

Some figure

Poza tym spalisz więcej tłuszczu poprzez zimowe bieganie niż robiąc to latem. Pomimo tego, co myślisz, tłuszcz “topi się” łatwiej w chłodzie niż w cieple. Wysokie temperatury mogą sprawić, że będziesz się więcej pocił, co sprawi, że będziesz myślał, że szybko spalasz kalorie.

Prawdą jest jednak to, że w ten sposób tracisz tylko płyny (uzupełniane następnie przez wodę pitną). A także wydalasz toksyny przez skórę.

Kolejną korzyścią zapewnianą przez zimowe bieganie jest to, że możesz dzięki temu jeść więcej. A także dogadzać sobie nieco lepiej bez żadnych obaw. Węglowodany i cukry wchłaniają się lepiej, gdy na dworze jest ogólnie rzecz biorąc zimno. W rezultacie możesz pozwolić sobie na bardziej kaloryczny posiłek zaraz po zakończeniu ćwiczeń.

I na koniec coś, co jest równie ważne. Czyli to, że aktywność fizyczna i zimowe bieganie znacząco wzmacniają Twój układ odpornościowy. Ćwicząc o tej porze roku możesz przejść całą zimę bez jednego przeziębienia. Tak więc, jeśli odkładałeś zimowe bieganie na wiosnę z obawy przed zachorowaniem, to w tym momencie nie masz już żadnego usprawiedliwienia!

Jaka jest najlepsza pora na zimowe bieganie?

Jak dotąd wszystko może brzmieć dobrze w teorii. Jednak w praktyce nie jest tak łatwo ustawić sobie budzik na wczesną godzinę, a następnie wyjść na ten ziąb na zewnątrz i zacząć biegać. To nie jest także najlepszy pomysł, aby iść pobiegać późnym wieczorem. Widoczność jest kiepska z uwagi na ciemność, a temperatura ma tendencję do znacznego spadku w godzinach wieczornych.

Wiele osób, które dopiero zaczynają biegać, pyta o najlepszą porę na zimowe bieganie. A to przede wszystkim dlatego, że pogoda jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem determinującym tę formę aktywności fizycznej.

Najlepsza pora na zimowe bieganie zależy od Twojego gustu i oczywiście od pogody. Zimą warto wybrać się na przebieżkę około południa. Na przykład między 11:00 a 14:00. To jest ten okres w ciągu dnia, gdy temperatura jest najwyższa i na dodatek możesz jeszcze „złapać” trochę promieni słonecznych.

Some figure

Oczywiście czasami praca nie pozwala Ci na skorzystanie z choćby godziny wolnego czasu w ciągu dnia. Można jednak połączyć trening z przerwą na lunch, wykonując ćwiczenia tuż przed jedzeniem.

Niektórzy biegacze uprawiają także sporty halowe w zimie. Dzięki temu skutecznie eliminują deszcz, wiatr, śnieg i temperatury poniżej zera. Czyli wszystkie te czynniki, które mogą znacząco im przeszkadzać w wykonywaniu aktywności fizycznej. W ten sposób mogą trzymać się swojej standardowej rutyny treningowej bez większych zakłóceń.

Najlepsza pora na zimowe bieganie może się zatem znacząco różnić w zależności od tego, czy ćwiczysz na świeżym powietrzu czy też na siłowni. W tym drugim przypadku możesz iść potrenować wcześnie, z samego rana. Albo też późno w nocy, ponieważ będziesz i tak przecież dobrze chroniony przed szalejącymi na zewnątrz żywiołami.

Słów kilka tytułem podsumowania

Trzeba pamiętać w tym miejscu, że zimowe bieganie z rana i bieganie w nocy – to nie to samo. Poranne zimowe bieganie wymaga sporej siły woli, aby obudzić się wcześnie i zacząć ćwiczyć przed śniadaniem i pracą.

Z kolei bieganie wieczorem oznacza, że musisz poświęcić tym samym swoje spotkania towarzyskie z przyjaciółmi. Ale musisz dokonać wyboru, aby poczuć się lepiej i pozostać w optymalnej formie przez cały rok!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


Zaragoza-Casterad, J., Serra-Puyal, J. R., Serrano-Ostariz, E., Generelo-Lanaspa, E., Julián-Clemente, J. A., & Ceballos-Gurrola, O. (2006). Los Factores Ambientales y su Influencia en los Patrones de Actividad Física en Adolescentes. RICYDE. Revista Internacional de Ciencias Del Deporte. https://doi.org/10.5232/ricyde2006.00401


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.