Logo image
Logo image

Kulturystyka czy kardio: co pomoże schudnąć?

3 min.
Kulturystyka czy kardio: co pomoże schudnąć?
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Uprawianie sportów to dobry sposób na schudnięcie. Jednak czy wszystkie z nich są skuteczne? W tym artykule zastanowimy się, czy w odchudzaniu pomoże Ci kulturystyka czy kardio.

Utrata wagi to dla wielu osób ciągła walka, zwłaszcza gdy zbliżają się miesiące letnie. Kiedy nadchodzi ładna pogoda, chcemy szybko i z łatwością zyskać wspaniałe kształty. Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy lepsza będzie kulturystyka czy kardio.

Aby poznać odpowiedź, przeanalizujemy cele, które przyświecają każdemu z tych sposobów ćwiczenia. Następnie ocenimy, czy pomagają schudnąć, cz też nie.

Wytłumaczymy również, co powinnaś wziąć pod uwagę, jeśli chciałabyś schudnąć i rolę, jaką w tym procesie odgrywa sport.

Kulturystyka czy kardio: cele ćwiczeń siłowych

Kulturystyka to jeden z sportów, który wystawi Twoje ciało na próbę. Klucz do osiągnięcia celu stanowi poświęcenie i motywacja. Główne założenie kulturystyki to uzyskanie umięśnionego ciała z minimalnym udziałem procentowym tkanki tłuszczowej.

Cel kulturystyki to maksymalny rozrost tkanki mięśniowej. Mięśnie powinny być duże, umięśnione i bardzo wyraziste. Aby do tego dojść, wykonuje się męczące i intensywne treningi. W większości przypadków dieta koncentruje się na białkach.

Some figure

Jak widzisz, cele kulturystyki znacząco różnią się od celów osób, które chcą schudnąć. Jedyna rzecz, która je łączy, to chęć zminimalizowania ilości tkanki tłuszczowej. Poza tą jedną kwestią cele są diametralnie różne.

Kulturystyka czy kardio: cele ćwiczeń kardio

Główny cel treningu kardio to pozbycie się nadmiaru kalorii i ukształtowanie mięśni. Ćwiczenia można uprawiać z różną intensywnością. Nie są gorsze ani lepsze od kulturystyki, to po prostu inny sport z innymi celami i innymi rezultatami.

Ponieważ cel treningu kardio to spalenie tłuszczu, zaleca się go osobom, które chcą schudnąć. Dobry sposób to skoncentrowanie się na sporcie, który ma w sobie pierwiastek kardio. Pamiętaj, że klucz stanowi zdrowa dieta, nawet jeśli uprawiasz duża kardio.

Some figure

Jeśli zdecydujesz się postawić na kardio, musisz pamiętać o kilku aspektach. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, będziesz w stanie poprawić rezultaty i szybciej osiągnąć swoje cele.

Sporty, które pomogą schudnąć

Sport odgrywa znaczącą rolę w procesie chudnięcia. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, to prawdopodobnie stanowi on jedną z przyczyn przybierania na wadze.

Intensywność i rodzaj uprawianego sportu zależy od Twoich celów i kondycji fizycznej. Jednak jeśli chcesz wieść zdrowszy styl życia, będziesz musiała zdecydować się na jakąś aktywność fizyczną.

Proste sporty, które powinnaś włączyć do treningu

Uprawianie sportu nie polega jedynie na zapisaniu się na siłownię lub pójściu pobiegać. Możesz być aktywna fizycznie wykonując codzienne obowiązki. Oto niektóre z pomysłów: spacerowanie przez godzinę dziennie lub rezygnacja z używania windy w pracy.

To małe działania, które pomogą Ci szybciej osiągnąć cel. Poza tym nie tylko sprawią, że zrzucisz kilka kilogramów, ale także zmniejszą poziom odczuwanego stresu.

Sporty i utrata wagi

Jak już wspomnieliśmy, jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, kulturystyka czy kardio to nie Twoje jedyne opcje. Kto wie, może zaczniesz uprawiać jakiś sport aby schudnąć, a koniec końców go polubisz i stanie się Twoim hobby.

Jeśli chcesz jedynie schudnąć, wystarczy robić podstawowe czynności opisane powyżej. Możesz także uzupełnić je treningiem kardio o średniej intensywności.

Jazda na rowerze, aerobik czy nauka stepowania to dobry wybór. Poza tym każda z tych aktywności fizycznych jest przyjemna i fajna. Można je także uprawiać w grupie. Postaraj się zachęcić przyjaciół do wspólnych ćwiczeń! Dzięki temu nie będziesz miała problemu z osiągnięciem docelowej wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amzallag, W. (2000). De perder peso al control del peso: Experiencia de un programa. Revista Cubana de Investigaciones Biomedicas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.