Mięsień gruszkowaty - jak go rozciągnąć?
Jeśli chcesz prawidłowo rozciągnąć swoje mięśnie, musisz dowiedzieć się o nich nieco więcej, zanim zaczniesz to robić. Ponieważ problemy z okolicą pośladkową mogą powodować poważne problemy w życiu codziennym, wiedza o tym, jak rozciągnąć mięsień gruszkowaty, może być pomocna.
Powiemy Ci więcej na ten temat w tym artykule.
Mięsień gruszkowaty znajduje się głęboko w pośladku, w pobliżu szczytu stawu biodrowego. Pochodzi z przedniej części kości krzyżowej i przyczepia się do górnej granicy krętarza większego.
W pozycji anatomicznej, z biodrem w pozycji neutralnej, mięsień gruszkowaty jest uważany za rotator zewnętrzny (lub boczny). Jednym z oczywistych przykładów użycia mięśnia gruszkowatego jest rzucanie lub uderzanie w baseballu, gdy biodro musi obracać się na boki.
Co ciekawe, gdy biodro jest ustawione pod kątem 90 stopni, funkcja mięśnia gruszkowatego zmienia się. W tej pozycji mięsień odpowiada za rotację wewnętrzną. W rezultacie wiele ćwiczeń mających na celu rozciągnięcie mięśnia gruszkowatego wykonuje się ze zgiętym biodrem i ma na celu wspieranie rotacji zewnętrznej.
Zespół mięśnia gruszkowatego lub pseudo rwa kulszowa
Zespół mięśnia gruszkowatego to rodzaj zespołu ucisku nerwów, w którym nerw kulszowy jest uciskany przez mięsień gruszkowaty (Mendoza, Almejo, Correa, Becerra, Sahagún, Rivera & Heredia, 2014).
Nerw kulszowy przechodzi tuż pod mięśniem gruszkowatym, a w niektórych przypadkach może nawet przejść przez mięsień. Skurcze lub stan zapalny mięśnia gruszkowatego mogą wywierać nacisk na nerw kulszowy, prowadząc do bólu i dyskomfortu.
Ból ten skupia się głównie w okolicy pośladków, ale może również rozciągać się na odcinek lędźwiowy i tył ud. Często jest mylony z rwą kulszową. Jednak w rzeczywistości te dwie choroby są odrębnymi stanami, ponieważ ból kulszowy pochodzi z kręgosłupa.
Jak rozciągnąć mięsień gruszkowaty
Istnieje wiele ćwiczeń rozciągających, które łagodzą ból lub dyskomfort w mięśniu gruszkowatym. Pomogą one rozluźnić mięśnie, odciążając nerw kulszowy.
Biorąc pod uwagę, że przy zgiętym biodrze funkcją mięśnia gruszkowatego jest odwodzenie i rotacja wewnętrzna, należy wykonywać odwrotne ruchy, aby naprawdę rozciągnąć ten mięsień. Jest to również miejsce, w którym mięsień jest najbardziej rozciągnięty.
Aby osiągnąć jak najlepsze rozciągnięcie mięśnia gruszkowatego, następujące ćwiczenia wykonuje się ze zgiętym biodrem, obracając się na zewnątrz, aby osiągnąć przywodzenie biodra (Gulledge, Marcellin, Tillman, Harrysson, Osborne & Baxter, 2014).
Rozciąganie prawego mięśnia gruszkowatego na leżąco
- Aby zacząć rozciąganie, ułóż się na macie twarzą skierowaną do góry.
- Zegnij lewą nogę, trzymając podeszwę stopy na podłodze.
- Skrzyżuj prawą nogę na lewą, prawą kostkę oprzyj na lewym udzie, tuż nad kolanem, tak aby prawe kolano było skierowane w prawo. W tej pozycji obie nogi powinny tworzyć trójkąt.
- Umieść po obu stronach lewej nogi. Następnie obiema rękami pociągnij lewą nogę w kierunku klatki piersiowej.
- Aby rozciągnąć lewy mięsień gruszkowaty, powtórz wszystkie kroki, używając przeciwległych nóg.
Mięsień gruszkowaty – rozciąganie na siedząco
- Zacznij od siedzenia na macie do jogi, z ugiętymi kolanami i podeszwami stóp mocno osadzonymi na podłodze.
- Skrzyżuj prawą nogę na lewą, tak aby prawa kostka przylegała do lewego uda.
- Gdy obie nogi utworzą trójkąt, połóż dłonie na ziemi tuż za sobą, aby uzyskać wsparcie.
- Używając dłoni rób małe kroki do przodu, jednocześnie odpychając ciało, aż poczujesz lekkie napięcie głęboko w mięśniach bioder.
Rozciąganie mięśnia gruszkowatego na krześle
- Siedząc na krześle, skrzyżuj prawą nogę na lewym udzie, tak aby prawa kostka znajdowała się tuż nad lewym kolanem.
- Upewnij się, że nogi tworzą trójkąt. Możesz teraz zacząć rozciągać biodro. Aby to zrobić, usiądź tak prosto, jak to możliwe i pochyl się do przodu, kierując klatkę piersiową w kierunku nóg.
O czym warto pamiętać
Wszystkie te ćwiczenia pomogą rozciągnąć mięsień gruszkowaty. Jednak ważne jest, aby wykonywać te ćwiczenia, które najlepiej pasują do Ciebie i Twojej sytuacji. Zalecamy również kontrolowanie oddechu w trakcie ćwiczeń rozciągających mięśnie. Podczas wydechu staraj się stopniowo zwiększać zakres ruchu.
Jednocześnie jednak ważne jest, aby nie wymuszać tych rozciągnięć. Musisz pozwolić mięśniom rozciągnąć się prawie naturalnie, przy pomocy głębokiego oddychania. Na koniec radzimy skupić całą swoją uwagę na mięśniu, który chcesz rozciągnąć, i spróbować się zrelaksować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gulledge, B. M., Marcellin-Little, D. J., Levine, D., Tillman, L., Harrysson, O. L., Osborne, J. A., & Baxter, B. (2014). Comparison of two stretching methods and optimization of stretching protocol for the piriformis muscle. Medical Engineering & Physics, 36(2), 212-218.
- Mendoza, I. G., Almejo, L. L., Correa, J. F. C., Becerra, E. N., Sahagún, J. Á. V., Rivera, J. J. Z., & Heredia, J. Á. M. (2014). Síndrome del piramidal (piriforme). HISTORIA, 10(2).
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.