Rozciągające ćwiczenia przed treningiem - konieczność!
Kiedy angażujemy się w aktywność fizyczną, narażamy nasze mięśnie na stres. W efekcie podczas sesji treningowych nasze włókna mięśniowe skracają się, aby reagować na wysiłek, aż osiągną wystarczające napięcie. W tym artykule opisaliśmy, dlaczego rozciągające ćwiczenia przed treningiem powinny być istotną częścią Twojej rutyny na siłowni.
Rozciągające ćwiczenia przed treningiem są niezwykle ważne. Jednak wielu wielbicieli ćwiczeń pomija tę istotną część, ponieważ są zmęczeni lub uważają, że nie jest to niezbędne. Z tego powodu przyjrzymy się, jak ważne jest rozciąganie się przed treningiem.
Podczas tej części rutyny mięsień zaczyna się rozluźniać i wracać do swojej pierwotnej długości. Rozciąganie pozwala osiągnąć odpowiednią długość mięśni, a tym samym utrzymać je w dobrej kondycji.
Rozciągające ćwiczenia przed treningiem – efekty
– Zmniejszają sztywność napiętych mięśni. Jest to bardzo korzystne, ponieważ może wpływać na czynności tak podstawowe, jak chodzenie, poruszanie się lub nawet mówienie.
– Poprawia napięcie mięśni. Nazywane również napięciem szczątkowym, napięcie mięśniowe to częściowe, bierne i ciągłe skurcze mięśnia. To napięcie pomaga nam utrzymać naszą postawę i ma tendencję do zmniejszania się podczas fazy REM.
– Poprawia krążenie krwi. Rozciąganie jest niezwykle ważne dla naszego organizmu, ponieważ wspomaga transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich naszych komórek, jednocześnie zwracając dwutlenek węgla do płuc w celu wydalenia.
– Zmniejsza ryzyko kontuzji. Prawidłowo napięty mięsień jest bardziej elastyczny. W związku z tym jest bardziej odporny na przyszły wysiłek.
– Poprawia postawę.
– Poprawia wydolność mięśni.
– Zwiększa ogólną wydajność organizmu.
Z drugiej strony jest kwestia elastyczności, naszej zdolności do poruszania się z maksymalną amplitudą stawów.
Elastyczność jest bardzo ważna, ponieważ poprawia równowagę mięśniową wokół danego stawu. Jako taka pomaga w utrzymaniu postawy, zmniejsza ryzyko kontuzji podczas aktywności sportowej, zwiększa ukrwienie i dopływ składników odżywczych do mięśni i chrząstki. Pomaga również zmniejszyć ból odczuwany po aktywności fizycznej.
Jakie rozciągające ćwiczenia wykonywać?
Ponieważ głównym celem tego artykułu jest omówienie znaczenia rozciągania przed treningami, powinniśmy również opisać, jak najlepiej się rozciągać. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest rozgrzewka, która powinna zająć od 5 do 10 minut i utrzymywać niską intensywność. Może to być chodzenie w szybkim tempie lub lekki bieg ze stałą prędkością.
Po rozgrzewce nadszedł czas na rozciągnięcie, aby przygotować mięśnie do wysiłku wymaganego przez program ćwiczeń.
Sugerujemy powolne i kontrolowane rozciąganie każdej grupy mięśni. Utrzymuj lekkie napięcie i zwiększaj je stopniowo, nie osiągając punktu, w którym odczuwasz ból. Przytrzymaj pozę przez około 10 do 12 sekund.
Trzeci krok to sesja rozciągania po treningu. Uwzględnij wszystkie grupy mięśni, które ćwiczyłeś podczas rutyny i rozciągnij je nieco dłużej, utrzymując każdą pozę przez około 20 sekund.
Celem rozciągania potreningowego jest pomoc w odbudowie mięśni i poprawie ich długości. Nie powinieneś się rozciągać, jeśli doznałeś jakiegokolwiek urazu lub skręcenia mięśni, lub jeśli stawy lub mięśnie wykazują stan zapalny lub ostre bóle po niedawnym uszkodzeniu.
Końcowe przemyślenia
Rozciąganie bez rozgrzewki może spowodować zmniejszenie siły mięśni. Może to wpłynąć na wydajność motoryczną, a w niektórych przypadkach doprowadzić do kontuzji. Pięć minut niewłaściwego rozciągania może zmniejszyć Twoją siłę na następne dwie godziny.
Podsumowując, rozciąganie prowadzi do niesamowitych ogólnych korzyści dla naszego organizmu i pomaga zapobiegać kontuzjom. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy koniecznie zdawać sobie sprawę z roli, jaką odgrywa rozciąganie i odpowiednie zaangażowanie mięśni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Campos, C., & Silvana, A. (2015). Masaje deportivo post competición vs rutina de enfriamiento en miembros inferiores para prevenir contracturas en jugadores de fútbol en el período enero 2015 – mayo 2015. Universidad Técnica de Ambato-Facultad de Ciencias de la Salud-Carrera Terapia Física.
- Maila, N., & Fabricio, J. (2021). Investigación bibliográfica sobre los efectos del estiramiento como estrategia preventiva en deportistas que presentan dolor muscular de aparición tardía. Quito : UCE.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.