Logo image
Logo image

Trening funkcjonalny dla dzieci: kluczowe kwestie

4 min.
Trening funkcjonalny dla dzieci: kluczowe kwestie
Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2021

Pokaż dzieciom, na czym polega trening funkcjonalny dla dzieci, a przekonasz się, w jaki sposób są w stanie poprawić swoje umiejętności fizyczne. Nie powstrzymuj ich, ale raczej wspieraj i motywuj!

Trening funkcjonalny to jedna z najpopularniejszych metod treningowych w dzisiejszych czasach ze względu na możliwości dopasowania treningów i ich liczne korzyści.

Ta metoda treningowa opiera się na pomyśle kopiowania ruchów wywodzących się z codziennego życia. Polega na opracowywaniu różnych grup mięśniowych. Większość osób, które zajmuje się treningiem funkcjonalnym ukończyło już 18 rok życia. Jednak istnieje również trening funkcjonalny dla dzieci.

Być może Cię to zaskoczy, ale istnieje odmiana treningu funkcjonalnego, która jest przeznaczona dla dzieci. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej metody treningowej, czytaj dalej!

Trening funkcjonalny dla dzieci

Trening funkcjonalny wyróżnia się jako spersonalizowana metoda treningowa, dzięki której każda osoba jest w stanie skoncentrować się na swoich indywidualnych potrzebach. Każdy plan treningowy powinien być dostosowany w odpowiedni sposób.

Klucz do sukcesu znajduje się w niektórych różnicach między tą metodą treningową i innymi konwencjonalnymi metodami lub maszynami do ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc, trening funkcjonalny wykorzystuje ciało danej osoby lub kilka poręcznych przedmiotów. Nie ma potrzeby wykorzystywania specjalistycznego sprzętu.

Dzieci znajdują się w kluczowym etapie rozwoju, gdy są podatne na uczenie się nowych umiejętności. Podczas tej fazy ich życia nauka przychodzi im o wiele łatwiej, a umiejętności ruchowe nie stanowią wyjątku.

Trening funkcjonalny może okazać się świetnym wyborem, który pomoże dzieciom rozwijać te kluczowe umiejętności. Jednak powinnaś wziąć pod uwagę poniższe kwestie.

Kluczowe kwestie związane z treningiem funkcjonalnym dla dzieci

Ta metoda treningowa nie powinna być stosowana w taki sam sposób jak w przypadku dorosłych. Dlaczego? Ponieważ kości i struktury mięśniowe dzieci nadal się rozwijają.

Some figure

Mając to na uwadze, należy pamiętać, że chodzi o to, aby zadbać o aktywność fizyczną dziecka, ale go nie przeciążyć. Jeśli chcesz zachować odpowiednią równowagę i uniknąć przeciążenia, musisz zadbać o dostosowanie poziomu intensywności treningu do umiejętności dziecka.

Połącz zabawy z ćwiczeniami

Zazwyczaj dzieci są w stanie koncentrować się jedynie na krótko, zwłaszcza jeśli to, co robią, nie przyciąga ich uwagi. Nawet dorośli mogą się znudzić, jednak w przypadku dzieci jest to o wiele bardziej zauważalne.

Mając to na uwadze, zadbaj o to, aby utrzymać uwagę dziecka. Jeden z najlepszych sposobów, który pomoże Ci to osiągnąć, to wykorzystanie zabawy.

Połączenie ćwiczeń typowych dla treningu funkcjonalnego z zabawami w odgrywanie ról, które pobudzają wyobraźnię dziecka i motywują je do kontynuowania może stanowić niezwykle przydatne narzędzie.

Wykonuj razem z nimi ich rutynę treningową

Jedna z zalet treningu funkcjonalnego dla dzieci to fakt, że taka rutyna może być całkowicie spersonalizowana. Nie wiąże się to jedynie z przyglądaniem się sposobowi wykonywania ćwiczeń lub ich intensywności. Chodzi raczej o pomoc w zwiększeniu ich poziomu pewności siebie.

Jeśli trenera i dziecko połączy nić przyjaźni, trening stanie się o wiele fajniejszy i będzie przynosił więcej korzyści. Jeden ze sposobów na wzmocnienie tej więzi to wykonywanie rutyny treningowej przez trenera razem z dzieckiem, bez względu na rodzaj ćwiczeń.

Poszukaj przedmiotów, z którymi możesz pracować

Różnica między konwencjonalnym treningiem i treningiem funkcjonalnym polega na tym, że w przypadku tego drugiego nie potrzeba specjalistycznych maszyn ani żadnego innego sprzętu.

Jednak nie oznacza to, że nie możesz wykorzystywać w nim innych przedmiotów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostały zaplanowane ćwiczenia.

Takie założenie sprawdza się jeszcze bardziej w przypadku treningu funkcjonalnego dla dzieci, w którym możesz wykorzystywać takie przedmioty jak piłki, liny, stożki, czy inne podobne rzeczy.

Chodzi o to, aby pobudzić ich wyobraźnię i zmotywować je do wykonywania różnych ruchów, gdy wykonują swoją rutynę treningową.

Praca w grupie

Trening funkcjonalny dla dzieci to doskonała sprawa, ponieważ można uprawiać go zarówno indywidualnie, jak i w małych grupach. Oba sposoby mają swoje zalety. Na przykład trening w grupie pozwala wykorzystać rywalizację, która zazwyczaj pojawia się między małymi dziećmi.

Some figure

Kiedy dziecko zobaczy, jak jego kolega wykonuje dobrze dane ćwiczenie, będzie starało się naśladować jego kroki. To może stanowić doskonałą motywację. Jeśli pracujesz z grupą dzieci, nie zapomnij o dostosowaniu rutyny do wszystkich potrzeb i poziomów, aby uniknąć wszelkich urazów.

Trening funkcjonalny dla dzieci: nie powstrzymuj ich!

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dzieci znajdują się na takim etapie rozwoju, w którym potrzebują doświadczać różnych sposobów uczenia się umiejętności ruchowych i rozwijać się poprzez doświadczanie otaczającego je świata.

Pod tym względem trening funkcjonalny może okazać się niezwykle korzystny dla dzieci, oczywiście jeśli tylko będą znajdowały się pod nadzorem profesjonalisty.

Na sam koniec mamy ostatnią wskazówkę. Warto odbyć kilka treningów, podczas których jest obecny rodzic.

To może pomóc dziecku pozbyć się lęku separacyjnego, który może odczuwać od wczesnych lat życia, i pomóc mu pokonać jego niepokoje. Oczywiście można robić to stopniowo, nie ograniczając przy tym postępów dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Michael Boyle. (2019). El entrenamiento funcional aplicado a los deportes. In Journal of Chemical Information and Modeling.
  • Física, comité de M. del D. y de A. (2001). Entrenamiento de fuerza en niños y adolescentes. Academia Americana de Pediatría.
  • Cappa, D. F. (2008). Entrenamiento de sobrecarga en niños. In Archivos de Medicina del Deporte.
  • Avaria Benapres, M. de los A. (1999). Desarrollo psicomotor. Rev. Chil. Pediatr.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.