Metody treningowe dzieci - 10 przydatnych porad

Metody treningowe dzieci - 10 przydatnych porad

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawiło, że sportowcy o międzynarodowej sławie i renomie osiągnęli tak duży sukces? Odpowiedź leży w ich dzieciństwie. Główną rolę odegrały tutaj metody treningowe, które zastosowali wtedy obecni trenerzy gwiazd świata sportu.

Metody treningowe dopasowane do potrzeb ćwiczących dzieci wymagają zestawu jasnych zasad i reguł. W dziedzinie sportu trenerzy są również nauczycielami, dlatego ich zadania są bardzo złożone.

Sport jest miejscem uczestnictwa w życiu społecznym, w którym dzieci przyswajają zasady dotyczące relacji i współpracy.

Dzieci uprawiają sport z wielkim entuzjazmem, co jest bardzo ważne dla ich rozwoju poznawczego i społecznego. Dlatego oprócz nauczania podstawowych zasad sportu trenerzy będą też musieli mieć wiedzę z innych obszarów, takich jak psychologia dziecięca.

Z tego powodu muszą również dostarczyć odpowiednie wytyczne, aby ich działania umożliwiały zdrowy rozwój. W następnej kolejności zajmiemy się podstawowymi aspektami gwarantującymi skuteczność trenowania dzieci w sporcie.

Metody treningowe dzieci – 10 zasad

Jak wspomnieliśmy, oprócz ćwiczeń fizycznych dobrze jest mieć zestaw zasad lub wytycznych, aby grupa mogła działać dynamicznie i bez zakłóceń.

Wskazane i skuteczne jest ustalenie jasnych zasad od samego początku, ale nie można też zapomnieć o tym, że sport ma być dla najmłodszych zawodników dobrą zabawą.

1. Praca zespołowa

Ta koncepcja ma na celu podkreślenie funkcjonowania dzieci w grupie. U dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat egocentryczne postawy nadal są silnie widoczne, ponieważ maluchy dopiero uczą się uwzględniać w swoim postępowaniu normy społeczne.

Podkreślenie znaczenia grupy może ułatwić komunikację między członkami zespołu.

2. Współzawodnictwo i odwaga

Ta zasada może być dostosowana do każdego sportu i daje odwagę do rywalizacji. Jest to bardzo potrzebna wartość, ale należy ją dzielić z całą grupą, ponieważ samo współzawodnictwo nie może być podstawą motywacji.

3. Zdrowa konkurencja jest kluczem do szkolenia dzieci, jeśli chodzi o metody treningowe

Ta koncepcja jest szczególnie ważna. Współzawodnictwo i odwaga zawsze muszą iść w parze z szacunkiem i zrozumieniem wobec rywala. Można próbować wygrać w zawodach, ale współpraca i lojalność powinny zawsze dominować.

chłopcy na boisku - metody treningowe

4. Komunikacja

Metody treningowe dzieci w sporcie kładą duży nacisk na umiejętność komunikacji. Podczas zawodów dzieci często się wstydzą i nie rozmawiają z rywalami – ani nawet ze sobą.

Trenerzy zwykle nie promują interakcji między dziećmi z różnych zespołów, to duży błąd. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że dzieci są przede wszystkim dziećmi i ważne jest, aby tworzyły szczęśliwe wspomnienia z zawodów sportowych.

5. Przykładowe zachowanie

Serdeczność i dobra prezencja są niezbędne w każdej drużynie sportowej. Konieczne jest nauczenie dzieci, że powinny traktować innych tak, jak same chciałyby być traktowane.

„Piłka nożna daje słabym szansę stanąć przeciwko najsilniejszym”.

–Oscar W. Tabárez–

6. Szacunek dla osób starszych

W ramach metod szkolenia dzieci częścią fundamentalną nauki jest uwzględnienie szacunku dla osób starszych, aby dzieci mogły odpowiednio internalizować role w sporcie.

Co więcej, konieczne jest zachęcanie do szacunku dla sędziów, ponieważ są oni istotnymi uczestnikami każdej gry.

7. Odpowiedzialność: najważniejsza zasada, jeśli chodzi o metody treningowe dzieci, o której nie możesz zapomnieć

Oprócz promowania poczucia przynależności do zespołu należy również stymulować odpowiedzialność. Czasami trenerzy zbierają po treningu sprzęt i materiały. Ważne jest, aby dzieci proaktywnie zajmowały się tym lub innymi zadaniami.

8. Wysiłek i zaangażowanie

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci szukają natychmiastowych nagród, ale zadaniem trenera jest zwiększenie wartości wysiłku i wytrwałości w osiąganiu celów. Jest to podstawowe źródło motywacji u dzieci; zwycięstwa leżą w codziennej pracy.

9. Sportowy duch

To kolejna zasada, którą można dostosować do każdego sportu. Zajęcia sportowe nie powinny oznaczać kary ani tortur. Sesje treningowe powinny zachęcać do powiązania sportu ze zdrowymi emocjami.

wesołe biegnące dzieci - metody treningowe

10. Udział tłumu: kolejny klucz do szkolenia dzieci

Ostatnia z tych dziesięciu zasad szkolenia dzieci opiera się na słynnym zdaniu urugwajskiego piłkarza Obdulio Vareli w finale Pucharu Świata w 1950 r. Na kilka minut przed meczem z przytłaczającą brazylijską publicznością kapitan Urugwaju powiedział zdenerwowanemu zespołowi „Osoby postronne są zrobione z drewna”.

Niestety, zachowanie tłumu podczas zabaw dla dzieci nie jest wzorowe. Rodzice i trenerzy nie zawsze przyczyniają się do tworzenia szczęśliwego środowiska, które często wpływa na uczestniczące dzieci.

Z tego powodu powyższy cytat stara się przekształcić sytuację w źródło siły.

Czasami kwestionujemy zachowanie elitarnych sportowców, którzy nie zachowują się odpowiednio. Jednak musimy zadać sobie pytanie, w jaki sposób rozwinęli te zachowania? Nadmiernie konkurencyjne otoczenie i brak podstawowych wartości współpracy stanowią odpowiedź w większości przypadków.

Aby to zmienić, trzeba edukować nowe pokolenia w ramach nowego paradygmatu, który kultywuje konkurencyjność od współpracy po sport. Wszyscy musimy być częścią tej zmiany!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.