Unikaj błędów podczas robienia pompek - oto 5 typowych
Dokładne przyjrzenie się różnym planom treningowym, bez względu na to, jaki jest Twój cel, pokazuje jasno, że pompki są podstawową częścią rutyny. Jest to ćwiczenie, które wykonują zarówno osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć, jak i sportowcy wyczynowi. Jeśli jednak chcesz mieć dobre wyniki unikaj błędów podczas robienia pompek.
Okazuje się, że pomimo, że jest to jedno z najbardziej znanych ćwiczeń, podczas jego wykonywania popełnia się wiele błędów. Te niedociągnięcia stają się częstym problemem, który wpływa na prawidłowy rozwój planu treningowego.
A zatem przeczytaj uważnie poniższe zalecenia i od teraz unikaj już błędów podczas robienia pompek.
Unikaj tych błędów podczas robienia pompek
Technika ćwiczenia to prawidłowe wykonanie zamierzonego ruchu. W tym przypadku skupimy się na technice wykonywania pompek. Gdy ruch jest wykonywany nieprawidłowo z technicznego punktu widzenia, w różnych częściach ciała zaczyna pojawiać się ból, a także kontuzje. Ponadto osłabia to tak pożądany rozwój mięśni.
W celu poprawy techniki należy przede wszystkim zidentyfikować najczęstsze błędy podczas wykonywania pompek. W ten sposób w najbliższej przyszłości możliwe będzie udoskonalenie ruchów i uniknięcie dolegliwości.
1. Unikaj błędów podczas robienia pompek ale nie…oddychania – właśnie na tym polega błąd
Błąd złego oddychania podczas wykonywania ćwiczenia jest bardziej powszechny, niż się uważa. Duża liczba osób wręcz unika oddychania podczas wykonywania pompek. Inne zatrzymują powietrze, a obie te nieprawidłowości powodują problemy na poziomie fizjologicznym.
Popełnienie błędu polegającego na wstrzymywaniu powietrza lub braku oddychania podczas ćwiczeń może wpłynąć na podniesienie ciśnienia krwi. Ponadto powoduje to zmęczenie, zawroty głowy i przeszkadza w w prawidłowej wymianie gazowej w płucach.
2. Przybieranie złej postawy pleców
Innym częstym błędem podczas wykonywania pompek jest niewłaściwe ułożenie pleców. W tej części ciała zwykle pojawiają się wyraźne krzywizny w okolicy lędźwiowej. Błędem jest opadanie lub uniesienie bioder, a także wyraźne krzywizny między regionem grzbietowym a szyjnym. Wszystko to wskazuje na złe wykonanie techniki.
W konsekwencji może to powodować ból pleców, a także przeszkadza w osiągnięciu oczekiwanych skutków wykonywania pompek. Jednym z głównych problemów spowodowanych tym błędem jest lumbago, czyli ból w dolnej części pleców.
3. Unikaj wykonywania niepełnych pompek – to też należy do błędów
Jest to jeden z najczęstszych błędów podczas robienia pompek, zwłaszcza u osób, które dopiero zaczynają wykonywać te ćwiczenia. Niekompletne wykonywanie pompek jest bardzo powszechne z powodu braku siły.
Może się zdarzyć, że kiedy wykonujesz zgięcie w łokciach, odczuwasz niewielką siłę, aby wesprzeć ciało. Dlatego wykonujesz pompkę w sposób niekompletny i klatka piersiowa nie schodzi jak najniżej w stosunku do podłoża.
Niezależnie od rodzaju ćwiczeń jakość powinna zawsze mieć pierwszeństwo przed ilością. Kiedy technika jest zła i niepełna, pompki nie przynoszą oczekiwanego efektu.
4. Poruszanie biodrami
Można by powiedzieć, że ten błąd jest podobny do nieprawidłowej postawy pleców. Jednak nie chodzi tylko o skrzywienie lędźwiowe polegające na obniżeniu biodra, ale o różne ruchy, które bezwiednie wykonujesz.
Gwałtowne poruszanie biodrami na różne sposoby może powodować dekompensację podczas wykonywania ćwiczenia. Biodra powinny pozostać w prostej linii w stosunku do nóg i pleców. Należy również unikać skupiania na nich całej siły.
5. Umieszczenie rąk w niewłaściwej pozycji
Rozpoczęcie nauki w świecie fitness wiąże się z popełnianiem błędów osób początkujących. Niewłaściwa pozycja rąk przy wykonywaniu pompek zdarza się bardziej powszechnie niż myślisz.
Kiedy umieszczasz ręce z palcami skierowanymi do wewnątrz albo gdy wychodzą one poza oś ciała, w nadgarstkach powstaje niepotrzebne napięcie.
Ten błąd może spowodować obrażenia tych partii a także bardzo nieprzyjemny ból. Z tego powodu dłonie powinny być skierowane równolegle do ciała, na tej samej linii co ramiona, z palcami skierowanymi do przodu.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dobrze wykonuj pompki
Nie musisz jednak czuć się przytłoczony błędami popełnianymi podczas robienia pompek, ponieważ można się ich wszystkich oduczyć. Nie należy ich nawet uważać za błędy debiutantów, ponieważ nawet najbardziej doświadczeni „weterani” tematu mogą w nie popaść.
Poza tym idealnym rozwiązaniem jest nauczenie się prawidłowego wykonywania pompek, aby odpowiednio stymulować wybrane mięśnie, czyli m.in. piersi, barków, tricepsa ramiennego.
W ten sposób nie tylko osiągniesz dobre rezultaty, ale unikniesz również pojawienia się znaczących dolegliwości czy urazów w całym ciele.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marrero, E. G. M. (2017). Músculos del miembro superior. In Miología, sistema musculoesqueletico. https://doi.org/10.2307/j.ctt1w6tfdv.9
- Troosters, D. T., Dupont, D. L., & Julia Bott, K. H. (2015). Los pulmones y el ejercicio. European Lung Fundation.
- Rosa, Samir; Martinez, Eduardo; Marson, Runer; Fortes, Marcos; Filo, J. (2018). Entrenamiento físico militar, fuerza muscular y composición corporal de militares brasileños. Revista Brasileira de Medicina Do Esporte. https://doi.org/10.1590/1517-869220182402169528
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.