Logo image
Logo image

Błędy sędziego: zobacz, jak sobie z nimi radzić

3 min.
W tym artykule omówimy jeden z kontrowersyjnych tematów ze świata sportu wyczynowego i amatorskiego. Na barkach sędziów leży ciężar całej gry oraz egzekwowanie przepisów na boisku. Musimy zrozumieć ich błędy, nawet jeśli nie zgadzamy się z ich decyzjami. Błędy sędziego: zobacz, jak sobie z nimi radzić.
Błędy sędziego: zobacz, jak sobie z nimi radzić
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2021

Zdajemy sobie sprawę, że błędy sędziego są bardzo kontrowersyjną kwestią. Musimy jednak spróbować ten zrozumieć temat, zanim dopadnie nas frustracja pomyłkami arbitra.

Błędy sędziego: historia stara jak świat

Sezon po sezonie przyglądamy się błędom sędziów. Omawiane są w wiadomościach z poczuciem, że jakaś drużyna (bez względu jaki to sport) została pokrzywdzona. W przypadku dużych drużyn piłkarskich konsekwencje mogą być nawet naprawdę poważne.

Wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich tygodni, znacznie pomogły w dogłębnej analizie tego problemu. Niemniej na temat błędów arbitrów toczy się odwieczna debata.

Some figure

Typowe skargi często dotyczą właśnie braku zgody na decyzje sędziego.

Jak zostać zawodowym sędzią i nie popełniać błędów?

Zastanowimy się, czego potrzeba, aby zostać sędzią: Kiedy nastolatek kończy 16 lat, może zapisać się na kurs sędziowski. Zwykle kurs jest darmowy, a decyzja o jego podjęciu szanowana.

Zaliczenie kursu teoretycznego i praktycznego nadal nie przygotowuje adeptów to do tego, czym będą się zajmować w terenie. Przez dwa lub trzy sezony warto zdobywać doświadczenie jako pełniący obowiązki sędziego. Najczęściej odbywa się z dziećmi w wieku od 9 do 14 lat.

Stopniowo sędziowie mogą awansować w swoim sporcie i w końcu będą mieli okazję stać się częścią elity sędziowskiej. Taki sam proces dotyczy zawodowych piłkarzy. Nie różnią się od siebie tak bardzo, prawda?

Sprawy, nad którymi należy się zastanowić w przypadku błędów sędziów

Biorąc powyższe pod uwagę, chyba nie sądzimy, że sędzia budzi się rano w dniu meczu z zamiarem skrzywdzenia kogokolwiek swoimi decyzjami, prawda?

Nie sądzimy, by ktokolwiek mógł wątpić, że sędziowie starają się wykonywać swoją pracę najlepiej, jak potrafią, nawet bardziej w świecie sportów wyczynowych niż amatorskich.

Główny problem polega na tym, że krytykowanie sędziego podczas meczu stało się czymś normalnym. To jest coś, co akceptujemy jako normę.

Tymczasem tak samo jak podczas profesjonalnych gier i meczów treningowych, sędziowie (tak samo jak gracze) zawsze się uczą, niezależnie od wieku i doświadczenia.

Some figure

Przeanalizuj zmienne i podejmij decyzję

Zarówno profesjonalni, jak i sędziowie amatorzy pracują tak samo lub nawet więcej niż gracze. Wykonują swoją pracę w najlepszy możliwy sposób pod względem fizycznym, teoretycznym i psychologicznym.

To sprawia, że okrzyki braku zadowolenia płynące z pola gry za najmniejszy błąd sędziego są niesprawiedliwe. Dotyczy to także, a może jeszcze bardziej głosów z zewnątrz. Nikomu nie jest przyjemnie, jeśli ktoś krzyczy za każdym razem, gdy popełni błąd.

Czy tak trudno zrozumieć, że sędziowie muszą analizować wiele zmiennych i podejmować decyzję w ułamku sekundy? Poza tym spotykają się z dodatkową presją, bo z góry wiedzą, że nie uszczęśliwią wszystkich.

Czy tak trudno jest zrozumieć, że widzą rzeczy z innej perspektywy? Musimy pamiętać, że oni także są ludźmi i też popełniają błędy. Błędy sędziego są częścią gry.

Some figure

Musimy być tego świadomi. Trzeba pamiętać, że sędziowie nadal będą popełniać błędy, niezależnie od rozwoju najnowszej technologii (np. VAR, IRS czy Hawk-Eye), jaka pomaga im w pracy.

W dzisiejszym świecie szacunek okazywany sędziemu może się zmienić z dnia na dzień. Miejmy jednak nadzieję, że ludzie staną się bardziej świadomi trudów roli, jaką przypada pełnić arbitrowi. Przed obrażeniem sędziego powinniśmy mieć na uwadze okoliczności, które go otaczają i w jakich doszło do wydania danej opinii.

Często to sami rodzice dają dzieciom najgorszy przykład, jeśli chodzi o okazywanie szacunku sędziemu.

Błędy sędziego: konkluzja

Kiedy mówimy o sędziach, mówimy o zdecydowanej większości z nich, którzy poważnie traktują swoją pracę i nieustannie dążą do poprawy swoich wyników.

Nie chodzi nam o tych, którzy po prostu pracują jako sędziowie za pieniądze i starają się rozwijać karierę, wkładając w nią minimalny wysiłek.

Warto pamiętać, że sędziowie to sportowcy, którzy chcą tylko pomagać zawodnikom na boisku. Bez nich sport nie byłby możliwy. Ostatecznie sędziowie są również częścią drużyny piłkarskiej.

Mamy nadzieję, że, dla dobra sędziów, w ich ogólnej ocenie zwycięży zdrowy rozsądek. Ponadto dla dobra gry i edukacji młodych i starych sportowców. Sportowe zachowanie i szacunek zawsze powinny dominować na każdym boisku.


ngu/”]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.