Cechy dobrego trenera: skupienie, przywództwo i komunikacja
Cechy dobrego trenera, które są niezbędne dowolnej dyscyplinie sportowej, to umiejętność skupienia się, przywództwo i komunikacja. Dobry trener to nie tylko fachowa wiedza w sporcie.
Uważamy między innymi, że skupienie, przywództwo i komunikacja to trzy ważne cechy, które pomogą Ci stać się bardziej metodycznym trenerem.
Zostaniesz nie tylko liderem zwycięskich drużyn, ale także osobą, która z łatwością promuje uprawianie dowolnego sportu. W ten sposób umożliwiając uczestnikom rozwinięcie się jako sportowcy i ludzie.
Naprawdę każdy zespół potrzebuje dobrego wzoru do naśladowania. Zawodnicy w drużynie sportowej potrzebują trenera, którego będą mogli podziwiać i naśladować.
Dlatego w artykule omówimy umiejętności, które są najważniejsze w byciu trenerem. Jesteśmy pewni, że będą bardzo przydatne podczas trenowania każdego zespołu!
Cechy dobrego trenera
Poniżej przedstawimy najważniejsze umiejętności wymagane od dobrego trenera:
Skupienie
Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest uwierzenie, że jest to możliwe i pozostanie skupionym przez cały czas. Nie zapominaj, że skupienie się jest niezbędne, aby być najlepszą wersją siebie w każdej wykonywanej czynności.
W rzeczywistości stres związany z rywalizacją podczas zawodów może sprawić, że trenerzy zareagują emocjonalnie w sposób, który może niekorzystnie wpłynąć na wyniki zespołu.
Będzie to miało negatywny wpływ na realizację celów, do których dążysz, a sportowcy nie będą starać się, aby je osiągnąć.
Strategie poprawy koncentracji są bardzo osobiste. Sposobem na utrzymanie skupienia jest ustalenie procedury wyznaczania celów podczas każdej sesji lub zawodów.
W ten sposób trener będzie miał ogólny cel, dla którego sportowiec określi mniejsze cele, które pomogą mu pozostać skupionym na określonym aspekcie zadania.
Dobry trener jest przywódcą
Zespół potrzebuje przywództwa, a jeśli trener go nie zapewnia, przywództwo przejmie inny członek zespołu, co może doprowadzić do chaosu w otoczeniu.
W trudnych sytuacjach sportowcy potrzebują, aby ich lider udowodnił swoją wartość i przyczynił się do rozwiązywania problemów.
Chociaż jesteś liderem, oznacza to, że musisz to udowadniać podczas każdej sesji treningowej. Aby to osiągnąć, musisz potwierdzić swój autorytet i wykazać się jasną znajomością aspektów technicznych niezbędnych do jasnej komunikacji ze sportowcami.
Rola trenera to nic innego jak inspiracja. Bycie liderem, który motywuje swoich zawodników do bycia lepszymi wersjami siebie, na boisku i poza nim, jest jedną z najbardziej cenionych cech w każdej dyscyplinie sportu. To cecha, która wyróżni dobrego trenera. Aby wyróżnić się jako lider sportowy, potrzeba wrażliwości i szczególnych cech.
Trenerzy mogą korzystać z umiejętności trenerskich podczas rozmów przed i po meczu, aby zademonstrować swoje przywództwo. Ale kiedy gracze są na boisku, generalnie to kapitan drużyny musi udowodnić swoje przywództwo. Jednak czasami to przywództwo może pochodzić od dowolnego gracza na boisku.
Cechy dobrego trenera: umiejętność komunikacji
Trener powinien być świadomy istoty komunikacji. Nie możesz poprawić wydajności, jeśli nie możesz przekonać i przekazać dokładnie tego, czego szukasz. Obejmuje to nagradzanie wyników i osiągnięć zespołu.
Zachęcaj ich, by za każdym razem byli coraz lepsi i chwal ich za dobrą pracę. Nie zapomnij przypomnieć im o celach i zadaniach. Słowa zachęty i sposoby na rozwój osobisty są bardzo przydatne.
Tak samo, dobry trener powinien być całkowicie świadomy tego, jak używać swoich słów i jaki pozytywny lub negatywny wpływ mogą mieć.
Biorąc pod uwagę status trenera, mogą być bardzo potężne i mieć ogromny wpływ na sportowców. Komunikacja może również obejmować język ciała; unikaj negatywnego przekazu za pomocą mowy ciała.
Chodzi o nauczanie, zachęcanie, dyscyplinę, planowanie i udzielanie niezbędnych porad, aby poprawić wydajność. Równie ważne jak precyzyjne wyrażanie siebie jest uważne słuchanie uczuć każdego z nas.
Zanim skończymy, przypomnimy Ci, że jako trener i wzorzec do naśladowania musisz uczyć nie tylko podstawowych umiejętności związanych z ćwiczeniami lub sportem, ale także umiejętności społecznych, takich jak dyscyplina, cierpliwość, determinacja i praca zespołowa.
Rozwój w sporcie jest stałym celem poprzez skupienie, koncentrację i komunikację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Torres-McGehee, T. M., Pritchett, K. L., Zippel, D., Minton, D. M., Cellamare, A., & Sibilia, M. (2012). Sports nutrition knowledge among collegiate athletes, coaches, athletic trainers, and strength and conditioning specialists. Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-47.2.205
Turocy, P. S., DePalma, B. F., Horswill, C. A., Laquale, K. M., Martin, T. J., Perry, A. C., … Utter, A. C. (2011). National athletic trainers’ association position statement: Safe weight loss and maintenance practices in sport and exercise. Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-46.3.322
Yard, E. E., Collins, C. L., & Comstock, R. D. (2009). A comparison of high school sports injury surveillance data reporting by certified athletic trainers and coaches. Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-44.6.645
Yang, J., Peek-Asa, C., Lowe, J. B., Heiden, E., & Foster, D. T. (2010). Social support patterns of collegiate athletes before and after injury. Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-45.4.372
Robbins, J. E., & Rosenfeld, L. B. (2001). Athletes’ perception of social support provided by their head coach, assistant coach, and athletic trainer, pre-injury and during rehabilitation. Journal of Sport Behavior.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.