Karta Olimpijska - co to za dokument?

Karta Olimpijska - co to za dokument?
Karta Olimpijska - co to za dokument?

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2020

Karta Olimpijska jest jednym z najważniejszych dokumentów regulujących światowy sport. Jest to dokument używany na Igrzyskach Olimpijskich. O czym jest ten dokument i co się w nim znajduje?

Karta Olimpijska jest dokumentem regulującym sport na całym świecie. W nim znajdziesz podstawowe zasady działania zawodów. Ten dokument zawiera także reguły rządzące tym wydarzeniem. Opisuje wszystko, od wyboru siedziby głównej po wymagania dotyczące uczestnictwa, kar i sponsorów wydarzeń.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) stworzył Kartę Olimpijską w ramach ożywienia Igrzysk Olimpijskich. W ciągu lat przeszła ona także kilka zmian.

Członkowie ruchu olimpijskiego są współpracownikami MKOl. Są to międzynarodowe federacje, krajowe komitety olimpijskie oraz komisje odpowiedzialne za planowanie i organizację igrzysk. Karta Olimpijska ustanawia prawa i obowiązki każdego z tych podmiotów.

Dla kogo została napisana Karta Olimpijska?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że ten dokument jest „ostatnim słowem” we wszystkich sprawach dotyczących ruchu olimpijskiego. W jej ramach MKOl ustanawia również międzynarodowy przewodnik regulacyjny dla każdego, kto chce być częścią igrzysk.

W szczególności jest to jasny i szczegółowy przewodnik z zasadami dotyczącymi:

  • Ruchu olimpijskiego w ogóle.
  • Samego MKOl.
  • Przyjmowania federacji międzynarodowych przez MKOl.
  • Międzynarodowych komitetów olimpijskich.
  • Igrzysk Olimpijskich.
  • Procedur dyscyplinarnych, karnych, a także rozwiązywania konfliktów, jakie mogą się pojawić.

Podstawowe zasady

Karta Olimpijska próbuje stworzyć sprzyjające warunki dla sportu. W szczególności promuje ducha olimpijskiego jako sposób życia. Ma ona zawierać zasady oparte na etyce. Przewiduje sport jako nadrzędną aktywność, która łączy ciało, umysł i ducha.

Organizacja uważa występy sportowe za działanie o dużej mocy. Wierzy, że Igrzyska mogą zintegrować harmonijny rozwój ludzkości z ich wkładem w poszukiwanie społeczeństwa opartego na silnych humanistycznych zasadach.

MKOl stwierdza również pilną potrzebę w Karcie Olimpijskiej. Jest to potrzeba promowania edukacji młodzieży poprzez sport. Najważniejszym celem dla nich jest osiągnięcie bardziej pokojowego i zintegrowanego świata.

Pragną świata, w którym wszystkie ślady dyskryminacji zostaną usunięte. W gruncie rzeczy starają się promować równość praw, solidarność, czystą grę i radość.

karta olimpijska - igrzyska olimpijskie

Symbolem współczesnej Olimpiady jest pięć połączonych ze sobą pierścieni. Reprezentują one każdy kontynent i podkreślają jedność jako jedną z największych wartości. Wszyscy ludzie mają prawo uprawiać sport zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami.

W dziedzinie sportu ludzie ciężko pracowali, aby poszczególne kraje włączyły również kobiety do wszystkich swoich narodowych drużyn olimpijskich. Niektóre kraje zdecydowanie opierały się temu przez wiele lat z powodu przekonań kulturowych.

Obowiązki twórców Karty Olimpijskiej

MKOl jest najwyższym autorytetem w ruchu olimpijskim. Ma również obowiązek dbać o to, aby Igrzyska Olimpijskie były aktualne. Z tego powodu musi skrupulatnie monitorować pracę każdego uczestnika. Musi także upewnić się, że każda opublikowana Karta zawiera odpowiednie zasady.

Dzięki różnym programom imprez i działań Międzynarodowy Komitet Olimpijski był w stanie dotrzymać różnych obietnic. Są zaangażowani w promowanie, rozpowszechnianie i zachęcanie do koordynacji, planowania i rozwoju każdej konkurencji sportowej.

karta olimpijska - medale

Zwiększają także zasięg sportu. Oprócz tego współpracują przy opracowywaniu planów działania na rzecz rozwoju technicznego i podtrzymują środki zachęcające do równości płci i dostępu do wszystkich struktur sportowych.

W odniesieniu do kwestii etycznych Karta Olimpijska określa również środki chroniące zasady uczciwej gry. Jej działania mają również na celu uniknięcie problemów zdrowotnych u sportowców.

Dotyczy to zarówno kwestii fizycznych, jak i eliminacji zażywania narkotyków przez sportowców w ramach działań antydopingowych. Dla MKOl zwalczanie przemocy i uzależnień jest również bardzo ważną kwestią.

Złamanie zasad, które obejmuje Karta Olimpijska

MKOl karze również działania niezgodne ze środkami regulacyjnymi zawartymi w tej konstytucji olimpijskiej. Istnieje protokół obejmujący analizę i ocenę osób i postaw, które skutkują różnorodnymi karami. Konsekwencjami może być wszystko, od ostrzeżenia po stały lub ostateczny zakaz uczestniczenia w imprezach olimpijskich.

Wiele działań niezgodnych z zasadami Olimpiady może również prowadzić do oceny przez MKOl. Może to być na przykład dyskryminacja ze względu na rasę, płeć, kulturę lub jakikolwiek inny aspekt naruszony przez działanie danej osoby.

Z drugiej strony, najnowszym przykładem są sportowcy, u których wynik testu antydopingowego jest pozytywny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.