Logo image
Logo image

Padel - jak prawidłowo trzymać rakietę podczas gry?

3 min.
Jak trzymać rakietę do padla?
Padel - jak prawidłowo trzymać rakietę podczas gry?
Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2019

Istnieją różne sposoby trzymania rakiety do gry w padel. Ich dobra znajomość pozwoli nam na pełne wykorzystanie naszego potencjału. Chociaż podczas gry możemy stosować aż dziesięć różnych uchwytów, w tym artykule skupimy się na trzech najważniejszych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak one wyglądają.

Chwyty podczas gry w padel – chwyt podstawowy

Zdecydowałeś się na grę w padel? Doskonale! To fantastyczny sport. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że istnieją różne sposoby chwytania rakiety. Jak wybrać najlepszy uchwyt? Wszystko zależy od dynamiki gry i uderzenia, które chcesz wykonać.

Z tego powodu zawodowi gracze modyfikują swój chwyt kilka razy w trakcie gry lub w zależności od sytuacji na korcie. Nachylenie rakiety jest również ściśle związane z rodzajem uderzenia, które zamierzają zastosować.

Some figure

Chociaż zastosowanie różnych rodzajów rakiet jest w praktyce o krok dalej – oczywiście po wstępnym przeszkoleniu – dobrze jest pamiętać, że w trakcie gry mamy możliwość zmiany sposobu trzymania rakiety. Oznacza to, że możemy łatwiej odbić piłkę, jeśli potrafimy błyskawicznie wybrać chwyt najlepiej dopasowany do sytuacji.

Trzymanie rakiety do gry w Padel

Teraz, co możemy zrobić, aby uzyskać dobrą przyczepność rakiety? Powinniśmy trzymać rakietę tak, jakbyśmy z kimś ściskali sobie dłonie. Poproś partnera lub trenera, aby podał Ci rakietę trzymając ją za „głowę” (część szeroka).

Pozostaw kciuk po jednej stronie rakiety, a pozostałe cztery palce po drugiej. Zjedź ręką wzdłuż linii profilu rakiety, aż dojdziesz do uchwytu (dolnej części). Następnie zamknij dłonie, aby utrzymać rakietę.

Ta opcja chwytania rakiety jest najbardziej podstawowa. To pierwsza technika, której uczy się początkujących. Jest znany jako chwyt „kontynentalny” lub „młot” i pozwala nam na bardziej naturalne i łatwe trafianie w piłkę. To chwyt idealny dla początkujących!

Co więcej, ponieważ musimy myśleć tylko o tym, by trzymać dłoń zamkniętą i przesunąć nadgarstek, aby nadać kierunek główce rakiety, możemy dzięki temu zwrócić uwagę na inne rzeczy, przez które w innym przypadku na początku moglibyśmy stracić punkty (takie jak przemieszczenia).

Czuj się komfortowo

Nie zapominaj, że powinieneś czuć się swobodnie. Twój nadgarstek, dłoń, palce, a nawet przedramię i całe ramię powinny być ustawione w komfortowej pozycji. Wymuszona postawa może prowadzić do przykurczów lub urazów. Również na początku zalecamy, aby nie próbować zmieniać uchwytu. Albo trafisz prawą stronę (lub drives) albo w lewą (lub backhand).

Chociaż spędzanie kilku lekcji na ćwiczeniu chwytu i odkładanie emocji związanych z grą jest bardzo żmudnym zajęciem, prawda jest taka, że ​​jeśli nie nauczysz się poprawnie trzymać rakiety na samym początku, trudniej będzie Ci się rozwijać. Rozpoczęcie od niewłaściwej techniki ogranicza naszą zdolność do kontynuowania nauki.

Some figure

Dwa inne podstawowe sposoby chwytania rakiety

Mówiliśmy już o najczęstszym sposobie chwytania rakiety, więc spójrzmy na inne sposoby: forhend i backhand. Oczywiście są też inne, które są podobne jak te stosowane w tenisie i mają takie nazwy, jak „zachodni backhand grip”, „semi-western backhand”, „east backhand” i „semi-east forehand” itp.

Ale nie będziemy ich szczegółowo omawiać. Zamiast tego opiszemy dwie podstawowe techniki.

1. Forhend

Możesz użyć go w różnych sytuacjach, w tym w płaskich prawych ciosach, ciosach w backhand (w bardzo niskich piłkach) i power shotach (pozwalając nam uderzyć bardzo mocno).

Aby złapać rakietę w stylu „east”, musimy ją chwycić lewą ręką skierowaną do przodu, a następnie oprzeć prawą dłoń na powierzchni największej części rakiety. Schodzimy prawą ręką do uchwytu i zamykamy ją.

2. Backhand

Chociaż nosi tę nazwę (która wywodzi się z tenisa), nie oznacza to, że możemy go użyć tylko do wykonania uderzenia w lewo lub w prawo. Można go również użyć do „zaakceptowania” strzałów w prawo.

Są cztery szczególne sytuacje, w których jest to wygodne: w odpowiedniej obronie z bardzo niskimi piłkami, w płaskich uderzeniach od tyłu, w strzałach na trzy (feet) i w „viper strike” (idealne dla tych, którzy nie mają dobrego swingu).

Aby chwycić rakietę padel w ten sposób, umieszczamy główkę równolegle do ziemi, wspieramy dłoń na uchwycie kciukiem skierowanym w naszą stronę, a następnie zamykamy pięść. Od drugiej strony chwytamy rakietę w środkowej części.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.