Puchar Świata w rugby - dowiedz się więcej
Puchar Świata w Rugby to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym sporcie. Zawody są rozgrywane od 1987 roku, po kilku próbach organizacji. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o tym fantastycznym wydarzeniu sportowym.
Istotnie to najważniejsza konkurencja w tym sporcie, choć jest znacznie młodsza niż inne turnieje, takie jak Puchar Sześciu Narodów. W tym artykule opowiemy wszystko o Pucharze Świata w rugby, jego historii i najlepszych zawodnikach.
Puchar Świata Rugby – przegląd historyczny
Nie musimy cofać się zbyt daleko w czasie, aby porozmawiać o Pucharze Świata w Rugby, ponieważ pierwsze próby jego organizacji sięgają 1947 roku. Wtedy prezydent Francuskiej Federacji Rugby wyraził pomysł zorganizowania zawodów, w których mogłyby brać udział zespoły z obu półkul.
Sugestia została odrzucona jako szalona. Należy pamiętać, że do tej pory istniały już obecne Mistrzostwa Sześciu Narodów i Rugby.
Inne próby zorganizowania Mistrzostw Świata nastąpiły w późniejszych latach, przez australijskiego zawodnika i innego prezydenta FFR. Ale zawsze odrzucali inicjatywę, dopóki nie mieli innego wyjścia, jak zaakceptować ją w latach 80 .; albo zdali sobie sprawę, że to fantastyczny pomysł!
Początek tradycji
Pierwszy Puchar Świata w Rugby odbył się w 1987 roku z dwoma gospodarzami: Nową Zelandią i Australią. Zaprosili inne drużyny oprócz siedmiu członków World Rugby. Związek Radziecki odrzucił zaproszenie, Samoa zostało kontrowersyjnie wykluczone, a RPA została zakazana z powodu polityki apartheidu.
The All Blacks byli mistrzami pierwszego Pucharu Świata. Pokonali Francję 29-9 w finałach fantastycznego konkursu, który pokazał potęgę „silnych” drużyn w porównaniu z resztą.
Kolejna edycja miała miejsce w 1991 roku w Wielkiej Brytanii. Południowa Afryka wciąż nie mogła wziąć udziału, a kanadyjski zespół, zaszokował wszystkich, gdy drużyna dotarła do ćwierćfinału. Decydujący mecz odbył się na stadionie Twickenham, gdzie Australia pokonała Anglię (12–6).
Trzeci Puchar Świata w Rugby odbył się w Afryce Południowej i było to niezwykłe wydarzenie. Springboks mógł po raz pierwszy wziąć udział w rozgrywkach i zorganizować Puchar Świata!
Z Nelsonem Mandelą jako prezydentem i polityką apartheidu na skraju upadku, Południowi Afrykanie mieli zaszczyt gościć największe legendy Rugby w swoim domu. I nawet zostali mistrzami, pokonując samych All Blacks 15 do 12.
Ostatni Puchar Świata tysiąclecia odbył się w 1999 roku w Walii; chociaż były też mecze we Francji i Irlandii. Australia zdobyła Puchar po raz drugi, pokonując Francję 35 – 12 w finale.
Puchar Świata w Rugby – najnowsze edycje
Australia zorganizowała kolejny Puchar, który odbył się w 2003 roku. Do tego czasu wszyscy zwycięzcy pochodzili z półkuli południowej, ale ta edycja szybko to zmieniła. Uczestniczyło w niej dwadzieścia zespołów: osiem według klasyfikacji bezpośredniej i 12 według kwalifikacji ogólnych.
W finale miejscowi zmierzyli się z drużyną angielską, wygrywając „Różą” 20 do 17, ze spadkiem w ostatniej chwili.
Nowy Puchar Świata w Rugby odbył się w 2007 roku, tym razem we Francji (niektóre mecze w Szkocji). Był to najbardziej nieudany występ Nowej Zelandii, która przegrała w ćwierćfinale, i najlepszy Argentyny, która dotarła do półfinałów. Zwyciężyła Republika Południowej Afryki, pokonując Anglię 15 – 6.
Mówią, że życie daje ci możliwość zemsty, a to jeszcze bardziej dotyczy to sportu. Puchar Świata w 2011 roku udowodnił, że All Blacks, mimo że zostali pokonani, wciąż byli najlepsi. Oceania była krajem goszczącym, a w finale miejscowi pokonali Francję w Eden Park w Auckland.
Kolejna edycja, w 2015 roku, pozwoliła All Blacks zostać pierwszymi dwukrotnymi mistrzami Rugby World Cup. W tej edycji Anglia była ponownie gospodarzem po 24 latach. Ostateczny pojedynek toczył się między drużynami południowymi: Nową Zelandią i Australią. Wynik był 34 – 17 na korzyść All Blacks.
Ostatni Puchar Świata w Rugby (jak dotąd) miał miejsce w 2019 roku. Po raz pierwszy odbył się w Azji, a dokładniej w Japonii. Miejscowi pokazali bardzo dobry poziom i dotarli do ćwierćfinału. Odnieśli nawet zwycięstwo nad Irlandią.
W finałach tego konkursu RPA i Anglia zmierzyły się ze sobą. Springboks wygrał dobitnie 32 – 12 na Międzynarodowym Stadionie w Jokohamie i zdobył puchar.
Podsumowanie i statystyki
Na zakończenie warto wskazać, że ostatecznie statystyki notują, że Nowa Zelandia i Republika Południowej Afryki są absolutnymi zwycięzcami, z trzema wygranymi edycjami. Australia ma dwie wygrane, a Anglia jedną. Kolejne zawody odbędą się we Francji w 2023 roku. Która drużyna zdoła awansować na szczyt świata rugby?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sam Tremlett. Noviembre 2019. Rugby World Cup Winners. Rugby World. https://www.rugbyworld.com/tournaments/rugby-world-cup-2019/rugby-world-cup-winners-96759
- Sarquis, G – Las estadísticas del Mundial de Japón 2019 – MARCA – Noviembre 2019 – https://www.marca.com/rugby/mundial/2019/11/08/5dc5585346163fbc668b4579.html
- El Litoral – Mundial de Rugby: este sábado se juega la final entre Inglaterra y Sudáfrica – https://www.ellitoral.com/index.php/id_um/213000-mundial-de-rugby-este-sabado-se-juega-la-final-entre-inglaterra-y-sudafrica-desde-las-6-am-hora-de-argentina-en-yokohama-deportes.html
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.