Rajd Dakar – czy powróci do Afryki?
Rajd Dakar musiał porzucić swoje początki z powodu wzrastającego niebezpieczeństwa i ataków terroryzmu, ale od tego czasu został bardzo dobrze przyjęty na terytorium Ameryki Łacińskiej.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Czy Rajd Dakar powróci do Afryki?
W 2008 roku Rajd Dakar przekroczył Atlantyk, aby odbyć się na lądzie Ameryki Łacińskiej. Ze względów bezpieczeństwa nie można go już przeprowadzić w Afryce.
Od tego czasu ludzie spekulują na temat możliwości powrotu Rajdu Dakar na kontynent, który go zorganizował jako pierwszy.
Czy najtrudniejszy rajd na świecie ponownie pojawi się na afrykańskiej ziemi? Czy na zawsze pozostanie już w Ameryce Łacińskiej?
Rajd Dakar- początek
Rajd Dakar po raz pierwszy odbył się w 1979 roku po tym, jak francuski motocyklista Thierry Sabine zgubił się na afrykańskiej pustyni.
Szybko zapomniał, że było to bardzo stresujące doświadczenie i zdecydował, że więcej motocyklistów powinno odczuwać tą adrenalinę. W ten sposób wpadł na pomysł stworzenia rajdu, który przeciął Afrykę, z metą w stolicy Senegalu.
Od samego początku rajd ten uważany jest za najtrudniejszy na świecie, dlatego w jego pierwszej edycji wzięli udział najlepsi zawodnicy i zespoły ze wszystkich kontynentów.
Anegdoty z Rajdu Dakar
2008: punkt zwrotny w Rajdzie Dakar
Od 1979 r. Rajd Dakar odbywał się latami z rzędu, ale sytuacja zmieniła się w 2008 r. Sytuacja w Afryce stawała się coraz bardziej niestabilna z powodu konfliktu zbrojnego.
W dniach poprzedzających edycję 2008 w Mauretanii zamordowano czterech francuskich turystów, a rząd francuski zalecił, aby ludzie nie odwiedzali tego kraju. W rezultacie organizacja rajdu musiała odwołać tegoroczną edycję.
To była ogromna porażka dla organizacji i uczestników zlotu rajdowego. W miarę upływu czasu ugrupowania terrorystyczne, takie jak Al-Kaida, stawały się coraz potężniejsze w Afryce.
Organizatorzy stwierdzili więc, że na tym kontynencie tego typu zgrupowania międzynarodowe nie są już bezpieczne.
Plusy i minusy Ameryki Łacińskiej jako gospodarza rajdu
Plusy
- Krajobrazy Ameryki Łacińskiej są równie piękne, jak w Afryce. Pustynia Atakama ma niesamowite wydmy. Pacyfik oferuje krajobrazy oceaniczne, możemy znaleźć dżunglę i tereny zielone. Co więcej, jeśli chodzi o trasy i wytrzymałość, Ameryka Łacińska spełnia wszystkie oczekiwania.
- Dedykowana baza fanów. W edycjach afrykańskich zawodnicy mogli spędzać wiele godzin nie widząc ani jednej osoby, co utrudniało naprawienie jakiejkolwiek awarii i uzyskanie pomocy. Jednak w Ameryce Łacińskiej, nawet na najbardziej odległych terenach, zawsze znajdą się fani gotowi kibicować lub pomagać zawodnikom w naprawie motorów czy pojazdów.
- Lepsza komunikacja i bezpieczeństwo. Teraz zespołom startującym w rajdzie łatwiej jest się poruszać. Drogi są lepsze, a odcinki rajdowe bardziej dostępne. A co najważniejsze, uczestnicy mogą czuć się bezpieczniej w krajach Ameryki Łacińskiej.
Minusy
- Wysokie temperatury. Jest to główna niedogodność na nowym odcinku Rajdu Dakar. Ekstremalne ciepło może powodować zawroty głowy i odwodnienie jego uczestników. W rzeczywistości jest to jedna z kwestii, która może zachęcić organizatorów rajdu do powrotu do Afryki.
- Burze. W ostatnich edycjach odwołano kilka etapów tego słynnego rajdu. Kilka dni po burzy zawodnicy mieli problemy z poruszaniem się po zalanych, błotnistych terenach. Również w zeszłorocznej edycji było kilka odwołanych etapów, co skróciło trasę rajdową o kilka etapów.
Czy rajd Dakar powróci do Afryki?
Każdego roku krążą plotki o powrocie Rajdu Dakar do Afryki, a dokładniej na jej południe, ze względów bezpieczeństwa. Jednakże dzisiaj, myśląc krótkoterminowo, wygląda na to, że Rajd Dakar nie wyruszy z Ameryki Łacińskiej.
Ten kontynent ma do zaoferowania wspaniałe krajobrazy i oddaną rzeszę fanów, którzy są obecni na każdym kilometrze. Niezależnie od kraju, w którym się rozgrywa, Rajd Dakar nie stracił swojej istoty i ostatecznie tylko to się na prawdę liczy.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.