Logo image
Logo image

Rugby – poznaj ogólne zasady i historię tej gry

3 min.
Rugby – poznaj ogólne zasady i historię tej gry
Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2020

Chociaż w Europie sport, taki jak rugby do tej pory nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, stopniowo coraz więcej ludzi zaczyna go uprawiać. Jeśli niewiele wiesz o jego zasadach tutaj przeanalizujemy, jak wyglądają przepisy tego sportu.

Po Mistrzostwach Świata 2019 w Japonii Hiszpania osiągnęła najwyższą historyczną pozycję w rankingu World Rugby (16. miejsce). Dobre wyniki nie są przypadkowe: ten sport zyskuje na popularności wśród mężczyzn i kobiet. Coraz częściej młodzi ludzie są zainteresowani znajomością przepisów rugby.

Znajomość zasad tego sportu jest oczywiście niezbędna do rozpoczęcia praktyki zawodowej. Jaka wygląda gra i jej główne problemy? Czy znasz reprezentacje narodowe?

W tym artykule dowiemy się nie tylko, jakie są podstawowe zasady oficjalnych meczy, ale poznamy też trochę historii przepisów tego sportu. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Historia przepisów rugby

Odmiana rugby, którą znamy dzisiaj wywodzi się ze średniowiecznej brytyjskiej piłki nożnej, której mecze były brutalne i były w różnych momentach zakazane. Jednak jego korzenie sięgają znacznie bardziej odległych czasów. Gra została przedstawiona na malowidłach starożytnych cywilizacji, takich jak grecka.

Jedną z największych wad ograniczających jej globalną ekspansję były bardzo zmienne zasady gry. Spowodowało to małe zainteresowanie sportem w wielu krajach.

Według przekazów była to tak zmienna gra, że jednym z nielicznych czynników, które się nie zmieniały w średniowiecznej Europie było użycie rąk i nóg do manipulowania piłką. Charakteryzowało się również zezwoleniem na użycie siły fizycznej do powstrzymania przeciwników.

Some figure

Prawdopodobnie dlatego kilka stuleci zajęło stworzenie przepisów dotyczących tego sportu. W rzeczywistości pierwsze standardowe zasady gry pojawiły się dopiero w XIX wieku. Jego opracowaniem zajęło się kolegium miasta Rugby —Rugby School — w Anglii.

Jednak rugby dopiero po kilku latach stało się częścią igrzysk olimpijskich. Dopiero na początku XX wieku pojawiło się po raz pierwszy jako oficjalna część olimpiad. Oficjalne włączenie jako sportu olimpijskiego miało miejsce podczas Igrzysk w Rio 2016, w ramach modalności Rugby 7.

Federacje i podmioty regulacyjne

Obecnie zawodowe uprawianie rugby jest regulowane międzynarodowo przez World Rugby. To federacyjne stowarzyszenie założone w 1886 r. z siedzibą w Dublinie ma już 118 członków sklasyfikowanych jako pełnoprawni lub stowarzyszeni.

Kilka podstawowych zasad gry w rugby

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć studiując przepisy dotyczące tego sportu jest to, że jest to sport ciągły. Innymi słowy, nie przewiduje się żadnych przerw w grze, chyba że nastąpi kontuzja. W związku z tym oficjalny mecz rozgrywany jest w dwóch nieprzerwanych okresach po 40 minut każdy, pomiędzy którymi następuje pięciominutowa przerwa.

W rozwoju gry istnieją pewne kluczowe momenty lub zagrywki, które mają określone nomenklatury. Główną z nich jest z pewnością try lub przyłożenie. Jest to moment, w którym zawodnikowi udaje się wynieść piłkę poza linię bramkową i wylądować na ziemi w strefie punktowej.

Some figure
Za każde przyłożenie drużyna zdobędzie pięć punktów w tabeli wyników. A ten, kto uzyska najwyższy wynik zostanie ogłoszony zwycięzcą. Drużyna może również zdobyć punkty z dodatkowego rzutu po podwyższeniu (2) lub kopa z gry po przewinieniu (3).

Z drugiej strony, podczas gry otwartej gracz może przekształcić drop lub kopnięcie w gol (3 punkty). To jedna z najbardziej pożądanych przez zespoły zagrywek.

Kolejnym ważnym momentem w meczu jest scrum lub mele, które występuje, gdy gra jest wznawiana po podaniu do przodu lub knock-on. Z drugiej strony, line-out oznacza grę, która ma zapewnić ciągłość gry, gdy piłka opuszcza granice pola lub terenu.

Aby lepiej zrozumieć zasady i terminologię rugby zalecamy wejście na oficjalną stronę Federacji Rugby. Znajdziesz tam ogólne przepisy dotyczące rugby, które są zgodne z ustaleniami World Rugby.

Ponadto będziesz mógł śledzić najważniejsze wiadomości oraz dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i konkursach w kraju i na świecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Federación Española de Rugby. Reglamento, 2018. Extraído de: http://www.ferugby.es/userfiles/file/2018-19/Reglamento%20General%20aprobado%20por%20Comisi%C3%B3n%20Delegada%20FER%20el%2028%20octubre%202017.pdf
  • Federación Española de Rugby. Web. Extraído de: http://ferugby.es/
  • Rugby Mundial. Extraído de: https://www.world.rugby/?lang=es

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.