Logo image
Logo image

Snowshoeing - jak zacząć trenować ten sport?

3 min.
Poznaj snowshoeing - dyscyplinę idealną dla osób w każdym wieku!
Snowshoeing - jak zacząć trenować ten sport?
Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2019

Wcale nie musisz jechać do Finlandii czy innego kraju skandynawskiego, żeby zacząć trenować snowshoeing. Ta dyscyplina cieszy się coraz większym zainteresowaniem nawet w miastach, gdzie nie ma gór czy śniegu. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym sporcie, a także poznasz jego zalety dla zdrowia.

Czym jest snowshoeing?

Snowshoeing opiera się na ruchach wykonywanych w narciarstwie biegowym, jednak zamiast biegówek, ma się na nogach rakiety śnieżne. Osoby mające problem z utrzymaniem równowagi w rakietach mogą także korzystać z kijków trekkingowych lub narciarskich.

Wbrew temu, co może Ci się wydawać, spacery w rakietach śnieżnych wcale nie są najnowszym “modnym sportem”. Pierwszy raz zaczęto je praktykować w 1930. W tamtych czasach tę dyscyplinę trenowali narciarze przełajowi, którzy nie chcieli wypaść z formy poza sezonem zimowym.

W trakcie całej historii sportów zimowych spacery lub biegi przełajowe w rakietach pozwalały sportowcom utrzymać kondycję poza sezonem narciarskim. Ale dopiero pod koniec ubiegłego milenium student wychowania fizycznego z Finlandii napisał pracę, w której dokładnie przedstawił zalety snoweshoeing’u.

Some figure

Obecnie można kupić specjalne kijki trekkingowe do snowsheoing’u. Tysiące osób z całego świata pokochało ten sport ze względu na jego liczne zalety.

Godzinny spacer w rakietach śnieżnych pozwala nam wykonać około 6000 kroków oraz tyle samo ruchów ramion. W tym czasie będziemy poruszać około 600 mięśniami oraz spalimy 400 kcal.

Podczas zwykłego spaceru, bez kijków trekkingowych, będziemy poruszać jedynie 200 mięśniami oraz spalimy jedynie 140 kcal. Wszystko przez to, że nasze ramiona będą nieruchome.

Jak trenuje się snowshoeing?

Żeby zacząć trenować, będziesz potrzebował jedynie pary specjalnych kijków wykonanych z włókna szklanego i węglowego, które możesz kupić w każdym sklepie sportowym. Pamiętaj jednak, że to nie są takie same kijki, jak te używane do trekkingu, ponieważ te do snowshoeing’u są zakończone ukośnym blokiem. Dzięki temu zapewniają lepsze podparcie. Możesz zmieniać ich ułożenie w zależności od terenu, po którym spacerujesz.

Kijki do snoweshoeing’u powinny być długości Twojego ramienia (albo 2/3 Twojego wzrostu). Trzyma się je przy pomocy przepaski na nadgarstek, dzięki czemu mogą luźno zwisać, kiedy z nich nie korzystasz. Żeby trenować ten sport, oprócz kijków musisz mieć też wygodne sportowe ubrania dopasowane do terenu, po którym spacerujesz, czyli lasu, gór czy miasta.

Podczas treningu chodzisz “normalnie”, ale wykonujesz silne ruchy ramionami. Kijki powinny dotykać ziemi przy każdym Twoim kroku. Trening powinieneś zacząć od spacerów o średniej lub dużej szybkości po płaskim terenie. Następnie, razem ze wzrostem Twojej koordynacji i kondycji, możesz zacząć różnicować swoje trasy.

Some figure

Zróżnicowane tereny, jak w parkach czy na wsi, sprawią, że Twój trening będzie bardziej wymagający. Możesz też chodzić szybciej, co sprawi, że będziesz wykonywać więcej ruchów ramion i nóg.

Tak jak podczas każdej innej aktywności sportowej na świeżym powietrzu, trenując snowshoeing powinieneś pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, kremie z filtrem i nakryciu głowy. Musisz też pamiętać o sprawdzeniu pogody i temperatury przed wyjściem. W letnie dni noś szorty i lekkie koszulki, a zimą zakładaj warstwy ubrań.

Na koniec, powinieneś wiedzieć, że snowshoeing ma wiele zalet, takich jak poprawa funkcji układu krążenia, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie koordynacji mięśni, a nawet zmniejszenie stresu, ponieważ jest to ćwiczenie aerobowe.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.