Sztuki walki dla dzieci: poznaj ich zalety
Sztuki walki dla dzieci mogą poprawić sposób w jaki maluchy wchodzą w interakcje społeczne oraz nauczyć je kluczowych wartości. Zaliczamy do nich między innymi szacunek, solidarność i odpowiedzialność.
Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że sztuki walki dla dzieci mają wiele zalet. Nie prowadzą one, wbrew temu co kiedyś uważano, do rozwoju przemocy, a raczej pomagają prowadzić zdrowe i uważne życie.
Sztuki walki są w stanie wpłynąć niezwykle pozytywnie na ciało i umysł dzięki dyscyplinie, którą narzucają. Dlatego też rodzice nie powinni zastanawiać się czy ten sport jest właściwy dla ich potomstwa.
Obecnie w takich dyscyplinach stosuje się programy pedagogiczne, które pomagają dzieciom rozwijać ich umiejętności fizyczne oraz mentalne.
Sztuki walki dla dzieci i ich oczywiste zalety
Każdy sport, jeśli jest uprawiany regularnie, może wiązać się z licznymi korzyściami natury fizycznej. Rozwój mięśni i siły to jedna z najbardziej oczywistych zalet płynących z uprawiania sztuki walki zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.
Jednak nadmierny rozwój mięśni może utrudnić naturalny rozwój i wzrost dziecka. Na szczęście sztuki walki pomagają skorygować rozwój mięśni i jednocześnie dbają o zdrowy i zrównoważony wzrost dzieci.
Szacunek jako główny mechanizm obronny
Wbrew powszechnym przekonaniom w sztukach walki nie stosuje się programów, w których chodzi jedynie o walkę lub uderzanie. W rzeczywistości uczą one szacunku wobec innych i miłości do samego siebie. Poza tym dziecko nauczy się również cenić sporty i postrzegać je jako sposób na życie.
Chociaż rywalizacja w tego rodzaju sportach jest głównie indywidualna, to niezwykle ważna jest również praca w grupie. Grupa składa się z innych członków kursu, pośród których rozwija się uczucie solidarności. Coś takiego nie zdarza się w innych sportach.
Kultura Wschodu
Internet pozwala nam dotrzeć do każdego zakątka na świecie, nie wystawiając stopy poza próg ani nie wstając z kanapy. Chociaż taką wiedzę można z łatwością znaleźć i posiąść, to brakuje w niej pewnego czynnika kulturowego.
Osoby, które uprawiają sztuki walki w krajach Zachodu mogą łączyć się w sposób bezpośredni z tradycyjnymi praktykami Wschodu. Korzyści z dostępu do tak wyjątkowej wiedzy kulturowej są odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
Dyscyplina na całe życie
Wszystko zaczyna się od nauki prawidłowego noszenia ubrania treningowego. Zasady obowiązujące w tym sporcie muszą być przestrzegane co do joty. Takie zasady, które pozwalają osiągnąć cel, wykraczają dalece poza uprawianie sportu. Dotyczą codziennego życia.
Sztuki walki uczą dzieci określonych wartości, od ich relacji z rodzicami po podejścia do nauki. Wyjątkowy nacisk kładzie się na uczenie dzieci osiągania krótko-, średnio- i długoterminowych celów. Poznają również strategie, które im w tym pomagają.
Poczucie własnej wartości
Niektóre dzieci od wczesnych lat życia wykazują oznaki niskiego poczucia własnej wartości. Sztuki walki pomagają stawić czoła takim przeszkodom, aby je pokonać. Kiedy dzieci uprawiają sporty walki, zaczynają czuć się o wiele lepiej z tym kim są i z tym co robią.
Sztuki walki i znęcanie się
Niestety znęcanie się to problem, z którym każdego dnia boryka się wiele dzieci i nastolatków. Wywołuje one depresję oraz prowadzi do urazów zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Niektórzy specjaliści sugerują, że osoby będące ofiarami prześladowania mogą czerpać znaczące korzyści z uprawiania karate, kickboxingu lub taekwondo.
Zasady obowiązujące w tych sportach nie przyzwalają na podejmowanie walki poza treningami. Jednak uczą różnych sposobów unikania sytuacji konfliktowych oraz obrony, jeśli pokojowe rozwiązanie okazałoby się niemożliwe.
Pierwsza rzecz, jaką instruktorzy przekazują dziecku, to unikanie problemów. Uczą również dzieci jak się chronić dzięki neutralizacji oponentów w taki sposób, aby ich nie zranić.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.