Technika i taktyka, a ich znaczenie w sporcie
Na pewno wiesz, czym są technika i taktyka w sporcie? Ale czy wiesz dokładnie, czego dotyczą te pojęcia? Oba są naprawdę ważne, aby osiągnąć dobrą wydajność i cieszyć się pożądanymi rezultatami.
Technika i taktyka to dwie podstawowe koncepcje wszystkich dyscyplin sportowych. Często są jednak mylone i tracą swoje prawdziwe znaczenie, a tym samym wpływ, jaki mają na indywidualne i grupowe wyniki. Poniżej zagłębimy się w podstawowe cechy tych dwóch pojęć.
Są to słowa, których używa także biznes lub wojsko. Technika i taktyka to dwa słowa, o których media często wspominają. Jednak częstotliwość ich stosowania wcale nie zapobiega myleniu ich znaczeń ani błędnej interpretacji.
Technika i taktyka: definicje
Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest bardzo wyraźna granica między tymi dwoma pojęciami. Ważne jest, aby pamiętać, że pomimo podstawowych różnic obie koncepcje są zbieżne i wzajemnie się uzupełniają – zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Oto co rozumiemy przez technikę i taktykę w dyscyplinach sportowych:
Technika
Technika jest powiązana z uczeniem się motorycznym każdej osoby; polega na wykonywaniu ruchów i nabywaniu umiejętności niezbędnych do trenowania sportu. W przeciwieństwie do taktyki, technika nie uwzględnia czynnika współzawodnictwa i osoby przeciwnika.
Przeciwnie, jest elementem dotyczącym indywidualnych możliwości i wyszkolenia każdego sportowca. Technika zależy tylko od treningu sportowców i sposobu, w jaki potrafią się wyróżnić na boisku.
Taktyka
Taktyka w sporcie może być indywidualna lub grupowa; w obu przypadkach kontrakcja przeciwnika jest niezbędnym elementem do jej zdefiniowania. Zasadniczo taktyka polega na planowaniu strategii odpowiednich do wdrożenia podczas meczu.
Taktyka zachodzi podczas treningu lub podczas meczu, w zależności od indywidualnych warunków technicznych i kombinacji działań grupowych. Każda grupa lub osoba, która rywalizuje w dyscyplinie sportowej, z góry ustanawia taktykę. Szkolenie dotyczy dopracowania taktyk, które zostaną wdrożone.
Jednak należy również wziąć pod uwagę, że taktyka zawsze wymaga dobrej obserwacji, ponieważ okoliczności gry mogą się zmienić. Wiele razy sportowcy będą musieli improwizować, aby odpowiednio zareagować. Kontuzje, gole, zejście z boiska i wiele innych wydarzeń mogą wpłynąć na rozwój konkurencji,.
Dlaczego technika i taktyka są ważne w sporcie?
Krótko mówiąc, technika sprawia, że sportowiec jest dobry, sumienny, czasem wręcz wybitny lub doskonały. Jest to umiejętność przełożenia tego, czego nauczyliśmy się na treningu, na konkretne działania, których wymaga sport i umiejętność stosowania się do tego, co zaleca trener.
Dlatego oczywiste jest, że jest to niezbędny element sukcesu sportowego. Celem techniki jest osiągnięcie skuteczności rozwiązywania problemów w najlepszy możliwy sposób.
Tymczasem taktyka jest również ważna, ponieważ ma na celu osiągnięcie dobrych wyników w zawodach. Taktyka pozwala zawodnikowi strzelić gola, wygrać mecz i dostosować się do okoliczności dyktowanych przez sytuację na boisku lub stadionie.
Taktyka wzmacnia technikę, ponieważ sprawia, że gracz przyjmuje pozycję, która najlepiej mu odpowiada, zgodnie z jego cechami fizycznymi. Aby zademonstrować ważność tego stwierdzenia, wystarczy zaobserwować, w jaki sposób, w przypadku spadku wydajności zawodnika, dyrektor techniczny przypisze go do innej pozycji lub usunie z pola.
Na przykład w przypadku piłki nożnej jest to często widoczne, gdy trener prosi obrońcę o włączenie się do funkcji ofensywnych. Chociaż może dobrze sobie radzić w określonych grach, z pewnością jego brak techniki będzie widoczny, jeśli nie zostanie odpowiednio przeszkolony w danym obszarze.
Taktyka i strategia to nie to samo
Według Sampedro (1999) strategia jest podobna do taktyki w zakresie planowania z wyprzedzeniem, ale obejmuje wiele aspektów, które przekraczają bezpośredniość konkurencji.
Na przykład strategia obejmuje takie koncepcje, jak planowanie treningu, odżywianie, wybór sportowców itp. Wyznaczony cel jest szerszy i najczęściej ma wiele wspólnego z wynikami sportowymi, ale także z poprawą wyników sportowca lub grupy.
Wreszcie możemy wyróżnić różne rodzaje taktyk: indywidualne (sporty jeden na jednego), kolektywne, defensywne, ofensywne itp. Chodzi o to, że wszyscy muszą rozważyć techniczne możliwości swoich zawodników. Ponadto taktyka musi zapewniać sportowcom środki do podejmowania właściwych decyzji w zależności od okoliczności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Joan Riera Riera. Estrategia, técnica y táctica deportivas. INEFC Barcelona. https://volley4all.files.wordpress.com/2015/10/039_045-056_es.pdf
- Javier Sampedro Molinuevo. Análisis de la estrategia de los deportes: concepto de técnica, táctica y estrategia. Universidad Politécnica de Madrid. http://ocw.upm.es/educacion-fisica-y-deportiva/analisis-de-la-estrategia-de-los-deportes/contenido/Tema_1/Tema_1_Estrategia.pdf
- Estrategia, táctica y técnica deportiva. 2013. Universidad Católica de San Antonio de Murcia. https://www.ucam.edu/sites/default/files/estudios/grados/cafd/71_4_47_opt_estrategia_tactica_y_tecnica_deportiva_71_4_47_opt_1_.pdf
- Fundamentos de la Táctica Deportiva. Análisis de la estrategia en los Deportes de Equipo.
Sampedro, J. Editorial Gymnos.1999
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.