Turniej bilardowy: zasady i wszystko co musisz wiedzieć
Dla wielu osób bilard to tylko przyjemna zabawa w weekendy. Jednak jest to dyscyplina sportowa o dużej konkurencji międzynarodowej, a w Europie jej obecność jest mocno zaznaczona. Jeśli jesteś już fanem tego sportu, to czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii tego sportu oraz o tym, na czym polega turniej bilardowy.
Nie przegap szansy, aby lepiej poznać ten sport!
Trochę historii i różne rodzaje bilarda
Bilard należy do kategorii sportów precyzyjnych,a jego korzenie sięgają starożytnych cywilizacji. Niektóre historyczne odkrycia wskazują na to, że już Grecy i Egipcjanie grali w gry o podobnej dynamice i logice.
Jednak dopiero w połowie XVIII wieku zaczął przybrać formę sportu, który znamy dzisiaj we współczesnej Europie. Ponieważ szybko rozprzestrzenił się na różne kraje europejskie, istnieje wiele wersji jego historii powstania; najczęściej przyjmowane hipotezy sugerują, że bilard pochodzi z Francji lub Anglii.
Jego popularyzacja na całym świecie doprowadziła również do różnorodności wśród rodzajów bilarda. Bilard francuski lub karambol jest uznawany za pierwszą formę sportu, następny po nim jest bilard angielski.
Jednak bilardy amerykańskie należą do jednych z najpopularniejszych wersji tej dyscypliny na poziomie międzynarodowym.
Istnieje siedem innych, oficjalnie uznawanych rodzajów bilarda:
- Hiszpański bilard
- Bilard włoski
- Rosyjska piramida
- Pool hinduski
- Bilard kolumbijski
- Bumper pool
Metody i reguły konkurencji: aspekty bilarda
Jedną z konsekwencji tak wielu wersji bilarda na świecie jest to, że podczas gry obowiązują również inne zasady. Ponieważ każdy rodzaj bilarda ma inne cele i dynamikę, wymagają one różnych zasad gry. Ponadto mogą istnieć różne tryby w ramach tego samego rodzaju bilarda.
W odniesieniu do reguł gry w bilard zazwyczaj możemy je rozróżnić zgodnie z trzema głównymi trybami tego sportu. Mówimy o amerykańskim pool, francuskim karambolu i angielskim snookerze.
Na przykład, istnieją różne style i wymiary stołów w zależności od rodzaju bilarda, w który gramy. Karambol wymaga stołu bez kieszeni, który może być zgodny z klasycznym lub nowoczesnym standardem.
Z drugiej strony możemy grać w snookera tylko na tradycyjnym zielonym tapicerowanym stole z drewnianymi krawędziami. Tymczasem amerykański pool może korzystać z pięciu różnych standardów stołów, w zależności od trybu gry.
Turniej bilardowy: podstawowe zasady
Możemy również porozmawiać o niektórych wspólnych zasadach między różnymi przepisami bilardowymi. Najbardziej podstawowa zasada dotyczy celu gry. Jest to sport precyzyjny, do którego wykorzystuje się kije oraz zmienną liczbą piłek na tapicerowanym lub wyściełanym materiałem stole.
Kij jest jedynym narzędziem, które może bezpośrednio wejść w kontakt z bilami. Logicznie rzecz biorąc, gracze nie mogą używać rąk ani żadnej części ciała do manipulowania bilami lub zmiany ich trajektorii. Podstawą gry jest doprowadzenie do zderzenia się bil. Każdy gracz musi tak zaplanować uderzenia, aby wygrać grę.
W prawie wszystkich rozgrywkach gracze decydują, kto może rozpocząć grę za pomocą tzw. “lag shot”, ustawiane są dwie białe bile, w które gracze uderzają jednocześnie. Wygrywa gracz, którego bila znajdzie się najbliżej dolnej bandy po odbiciu od górnej.
W różnych trybach, pierwsze rozbicie, które oznacza początek gry, musi trafić w ustawione bile i nie można tego zrobić za pomocą podwójnego uderzenia.
Innym częstym punktem wspólnym wśród różnych wariantów bilarda jest istnienie fauli, które wskazują, kiedy gracz naruszył zasady gry. Zasadniczo karą dla gracza jest oddanie tury przeciwnikowi, przekazanie białej bili sędziemu.
Turniej bilardowy: gdzie znaleźć dodatkowe informacje
Osoby zamieszkujące Polskę, które chcą ćwiczyć grę w bilarda na poziomie zawodowym, powinny zajrzeć na oficjalną stronę Polskiego Związku Bilardowego.
Znajdą tam najważniejsze informacje o grze w bilarda w Polsce i istniejących ligach. Dostępny jest także kalendarz turniejów w Polsce dla kobiet i dla mężczyzn.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Real Federación Española de Billar. Extraído de: http://rfeb.org/
- Real Federación Española de Billar. Reglas del juego. Extraído de:http://rfeb.org/reglamentos.php
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.