Wioski olimpijskie: jaki jest ich los po Igrzyskach?
Zawsze, gdy kraj organizuje Igrzyska Olimpijskie, buduje całe “miasta”, w których sportowcy i ich zespoły mieszkają podczas Igrzysk. Te wioski olimpijskie są czasami pięknymi dziełami sztuki.
Gdy wydarzenie dobiega końca niektóre z nich zostają zapomniane, a inne sprzedawane są miejscowym jako domy. W tym artykule porozmawiamy o losie niektórych z nich.
Najpierw jednak zacznijmy od podstaw:
Czym są wioski olimpijskie?
Mówiąc prosto, wioski olimpijskie to instalacje stworzone z myślą o sportowcach, drużynach i trenerach, którzy biorą udział w danych Igrzyskach Olimpijskich.
Oczywiście wioski te to coś więcej niż domy. Wioska olimpijska składa się z różnych przestrzeni: są tam oczywiście pokoje, ale także restauracje, centra handlowe i przestrzenie zewnętrzne.
W pierwszych edycjach każdy komitet olimpijski musiał wynająć nieruchomość, z której korzystać mieli sportowcy, w pobliżu Igrzysk. Jednak w przypadku paryskich igrzysk olimpijskich w 1924 r. sytuacja uległa zmianie.
Organizatorzy zbudowali kabiny w pobliżu stadionu olimpijskiego, aby skrócić czas podróży sportowców.
Wioska olimpijska, jaką znamy dzisiaj, miała swoją „inaugurację” podczas igrzysk w Berlinie w 1936 r. Kompleks ten składał się z grupy budynków z pokojami i innymi podstawowymi udogodnieniami, z których sportowcy mogli korzystać podczas zawodów. Po raz pierwszy użyto tej nazwy w Melbourne w 1956 roku.
Jaki los czeka wioski olimpijskie?
Wiele wiosek jest wykorzystywanych nawet po Igrzyskach. Z drugiej strony są też wioski, które zostały porzucone i obecnie niszczeją. Aby uniknąć marnotrawstwa, plany na wykorzystanie kilku ostatnich wiosek olimpijskich istniały już na etapie projektowania.
1. Wioska olimpijska w Berlinie, 1936
Ta wioska olimpijska na zachód od miasta miała 145 pokoi w budynkach o maksymalnie dwóch piętrach, arenę sportową, teatr, szpital, saunę i basen. To pokazuje, jak ostentacyjne były nazistowskie Niemcy. Imponujące jest jednak to, że zbudowali ten budynek podczas drugiej wojny światowej.
Krótko po zakończeniu Igrzysk miejscowe wojsko wykorzystało obiekty jako kwaterę dowodzenia do nakreślania strategii walki. Obecnie ta niemiecka wioska jest starą budowlą, opuszczoną i bez spełniającą żadnego celu.
2. Wioska olimpijska w Barcelonie, 1992
Ta wioska znajduje się w dzielnicy Sant Martí (Poblenou) i została zbudowana dla sportowców z Igrzysk w Barcelonie w 1992 roku. Oprócz budowy wioski na tym obszarze miasta rozpoczął się również projekt modernizacji okolicy.
Dzielnica Sant Martí jest teraz głównie mieszkalna. Obecnie znajdują się domy, szkoły, biblioteki, port, centrum handlowe, kościół i ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej. Aby dostać się do wioski olimpijskiej w Barcelonie, możesz wsiąść do metra lub tramwaju.
3. Wioska olimpijska w Meksyku, 1968
Zbudowana w 1968 roku, aby pomieścić sportowców, przedstawicieli federacji i zagraniczną prasę, miał początkową powierzchnię dziewięciu hektarów. Następnie dodano do kompleksu kolejne 20 tysięcy metrów kwadratowych.
Ponieważ wioska olimpijska znajduje się na skale wulkanicznej, w przypadku wybuchu może zostać zniszczona.
To bardzo kompletna wioska olimpijska. Z tego powodu obiekty sportowe w wiosce obejmowały plac, przystanek autobusowy, rzemiosło olimpijskie, siłownie na wolnym powietrzu, centra handlowe, jadalnie, strefy dla prasy i tereny treningowe.
Od początku budowy rząd ogłosił plany la kompleksu. Rząd oznajmił, że 904 działy tego Rząd oznajmił, że 904 działy tego kondominium – 29 wież – zostaną sprzedane po zakończeniu Igrzysk. I dokładnie tak się stało!
4. Wioska olimpijska w Atenach, 2004
Grecja to miejsce, którym narodziły się Igrzyska Olimpijskie i dlatego Pierre de Coubertin zdecydował, że pierwsza edycja igrzysk odbędzie się w Atenach.
Następnie, Ateny ponownie były gospodarzem w 2004 roku. Oczywiście rząd poniósł ogromne wydatki na budowę najwyższej klasy stadionów i obiektów. Wioska olimpijska nie była wyjątkiem.
Niemniej jednak, po zakończeniu imprezy sportowej z udziałem ponad 10 000 sportowców, rząd zapomniał o wiosce olimpijskiej. Było to spowodowane głównie problemami gospodarczymi i politycznymi kraju.
5. Innowacyjne wioski olimpijskie – Sydney 2000
Igrzyska Olimpijskie, które otworzyły tysiąclecie, po raz pierwszy w historii odbyły się w Oceanii. Wioska zbudowana przez Australijczyków jest jak dotąd największa ze wszystkich i wyposażona w najnowszą technologię.
Oczywiście budynek miał też swój cel po Igrzyskach. Rząd postanowił przekształcić go w kompleks mieszkalny o nazwie Sydney Olympic Park (zdjęcie).
Na koniec należy wspomnieć o wiosce olimpijskiej w Londynie. Architektka Zaha Hadid zaprojektowała ten cud. Zaproponowała także projekt stadionu olimpijskiego w Tokio, ale nie wygrała przetargu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- La Villa Olímpica de Tokio tendrá camas hechas de cartón. Enero 2020. Infobae. https://www.infobae.com/america/agencias/2020/01/09/la-villa-olimpica-de-tokio-tendra-camas-hechas-de-carton/
- Noticias y Protagonistas. Histórico: el COI se asocia con Airbnb y elimina la Villa Olímpica por U$S 500 millones. Noviembre 2019. https://noticiasyprotagonistas.com/actualidad/historico-el-coi-se-asocia-con-airbnb-y-elimina-la-villa-olimpica-por-us-500-millones/
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.