Basen - poznaj wady i zalety pływania

Basen - poznaj wady i zalety pływania

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2019

Jeśli interesujesz się pływaniem i zastanawiasz się nad uprawianiem tego cudownego sportu, dobrze jest pamiętać o następujących zaletach i wadach, jakie może mieć chodzenie na basen. Przeczytaj ten artykuł, abyś mógł poznać zalety i wady tego sportu przed kupieniem karnetu.

Jeśli chcesz poćwiczyć pływanie, z pewnością przeprowadziłeś małe badania na temat tego sportu? Basen oferuje jeden z najlepszych istniejących treningów całego ciała. Jeśli jednak nadal masz pytania, pomożemy na nie odpowiedzieć, wyjaśniając zalety i wady pływania.

Basen – zalety pływania

Zacznijmy od „dobrych wiadomości” o tym sporcie. Oto sześć zalet pływania, sportu uprawianego przez cały rok przez osoby w każdym wieku.

1. Basen pomaga schudnąć

Kiedy pływasz, Twoje ciało musi zmierzyć się z oporem wody, ale prawie nie zdajesz sobie sprawy z dodatkowego wysiłku. Dodatkowy opór stymuluje metabolizm, co oznacza, że ​​spalasz więcej kalorii. Dlatego zwiększasz również tempo utraty wagi.

2. To jest dobre dla Twoich stawów

Pływanie nie wiąże się z żadnymi uderzeniami w ziemię, co oznacza, że ​​Twoje kolana nie muszą radzić sobie z dodatkową siłą po uderzeniu. Na przykład, kiedy ćwiczysz na ziemi, biegasz lub skaczesz, Twoje kolana muszą tolerować duży wpływ siły grawitacji i masy ciała.

Dziewczyna pływa - basen

Co więcej, kiedy pływasz, Twoje mięśnie nie muszą również utrzymywać Twojej wagi. Z tego powodu zaleca się pływanie osobom z zapaleniem stawów lub bólem mięśni oraz osobom z nadwagą.

3. Pływanie pomaga zapobiegać chorobom

Pływając regularnie – zapobiegasz chorobom, takim jak osteoporoza, która negatywnie wpływa na kości u kobiet w wieku powyżej 45 lat. Dodatkowo pływanie wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza przypadki przeziębienia i grypy w okresie zimowym.

4. Basen zmniejsza stres

Pływanie sprzyja produkcji neuroprzekaźnika dopaminy, który odpowiada za regulację nastrojów. Oprócz tego sport ten pomaga również zmniejszyć lęk, umożliwia relaksację psychiczną i zmniejsza stres. Pozwala także lepiej spać i eliminować bezsenność.

5. Wzmacnia Twoje serce

Jedną z głównych zalet pływania, która pojawia się też we wszystkich sportach aerobowych, jest to, że wzmacnia pracę serca i ogólnie poprawia działanie układu krążenia. Oznacza to, że pomaga regulować ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca, a nawet „oczyszcza” tętnice.

6. Basen pozwala na bardziej towarzyskie spotkania

Jeśli nie wynajmujesz basenu dla siebie lub nie masz w domu basenu o wymiarach olimpijskich, aby ćwiczyć pływanie, musisz wchodzić w interakcje z innymi ludźmi. Ponadto mogą być nawet w tym samym wieku, co ty i zostać dobrymi przyjaciółmi lub znajomymi z treningu.

Jest to ogromna zaleta dla osób mieszkających samotnie lub niemających zbyt wielu przyjaciół, ponieważ basen pomoże w nawiązaniu kontaktu z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.

Wady pływania

Podczas gdy pływanie jest treningiem całego ciała i ma wiele zalet, musimy również wskazać pięć głównych wad pływania:

1. Zwiększa ryzyko niektórych obrażeń

Jedną z głównych wad pływania jest to, że zwiększa ryzyko pewnych obrażeń. Wynika to z faktu, że powtarzające się ruchy pływania mogą czasami mieć szkodliwy wpływ na stawy lub ścięgna.

W rezultacie pływanie zwiększa ryzyko zapalenia ścięgien, które pojawia się, gdy wykonujesz więcej ćwiczeń, niż jest to zalecane. Może wpływać na stawy i zwykle jest bardzo bolesne.

2. Zakażenia grzybicze

Grzybica lub infekcja wywołana przez grzyby to kolejna z wad pływania. Jest to jednak zjawisko dotyczące też każdego innego sportu, jeśli korzystasz z prysznica na siłowni po treningu.

Grzybica stóp jest jednym z najczęstszych rodzajów grzybicy i może pojawić się, gdy nie wysuszysz skóry między palcami stóp.

3. Alergie skórne

Baseny są dezynfekowane wieloma produktami chemicznymi, takimi jak chlor. Substancja ta może nie tylko wywoływać alergie skórne, ale także podrażniać błony śluzowe, szczególnie oczy. Możesz zmniejszyć ryzyko podrażnienia oczu, nosząc okulary pływackie dobrej jakości.

osoby ćwiczące pływanie, oddychanie basen

4. Potrzebujesz dodatkowego sprzętu

Aby ćwiczyć pływanie, potrzebujesz basenu, ale także innych niezbędnych elementów wyposażenia lub akcesoriów. Na przykład potrzebujesz kostiumu kąpielowego z odpowiedniej dzianiny i czepka na głowę. Dodatkowo nie zawsze masz blisko domu basen, gdzie możesz ćwiczyć pływanie.

Ponadto, jeśli znajdziesz basen, na który chcesz się zapisać, prawdopodobnie będziesz musiał uiścić opłatę miesięczną lub roczną.

5. Możesz zrezygnować w zimie

Latem pływanie jest cudowną czynnością, ponieważ ochładza i pozwala być w basenie bez wyjazdu na wakacje. Jednak, gdy nadejdzie zima, prawdopodobnie porzucisz ten sport.

Proste czynności polegające na zmianie ubrania, kąpieli pod prysznicem, wyjściu z wody z mokrymi włosami i konieczności założenia kostiumu kąpielowego, gdy na dworze jest zimno, są wystarczającą motywacją, aby powiedzieć „nie” tej czynności.

Jednocześnie pływanie często wiąże się z zimowymi przeziębieniami lub grypą. Dzieje się tak jednak, gdy nie zakładasz ciepłej odzieży po wyjściu z siłowni. Ponadto może się to zdarzyć, gdy spędzasz zbyt dużo czasu w mokrych ubraniach.

Jeśli jesteś ostrożny, nie ma powodu, dla którego miałbyś źle się czuć po zajęciach pływania. mJak widać, pływanie ma więcej zalet niż wad. Co więcej, możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo tych ostatnich wad pływania, zachowując ostrożność i poprawiając niektóre nawyki.

Zalecamy pływanie, co najmniej dwa razy w tygodniu, aby skorzystać ze wszystkich zalet tego sportu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arribas, I. S. (2002). Natación y flexibilidad. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad F’isica y Del Deporte.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.