Lista siedmiu najlepszych golfistów w historii

25 Maj, 2020
Najlepsi golfiści wszech czasów mają na swoim koncie kilka rekordów. Wygrali więcej niż jeden turniej Major i byli ważnymi sylwetkami w swoich czasach.
 

Nawet, jeśli nie jesteś fanem tego sportu, to nie możesz zaprzeczyć, że jest to ekscytująca dyscyplina. Od powstania w Szkocji w 1744 przeszła kilka dużych zmian. W tym artykule przedstawiamy siedmiu najlepszych golfistów we współczesnej historii.

Kto znajduje się wśród najlepszych golfistów w historii?

Golf jest uważany za sport „elitarny”, a jego celem jest uderzenie piłki tak, aby wpadła do różnych dołków znajdujących się na polu golfowym. Chodzi o to, aby osiągnąć ten cel przy jak najmniejszej liczbie uderzeń.

Pierwsza wzmianka o golfie pochodzi z XV wieku w Szkocji, jednak obecnie stał się sportem międzynarodowym i zyskał na popularności. W kolejnych akapitach porozmawiamy o najlepszych golfistach we współczesnej historii – o tych, którzy posiadają najwięcej tytułów, rekordów i osiągnięć.

1. Jack Nicklaus, jeden z najlepszych golfistów w historii sportu

Wielu uważa, że to najlepszy golfista wszech czasów. Podczas zawodowej kariery wygrał 18 Wielkich Szlemów, znanych też jako turnieje Major (i jeszcze dwóch jako amator). Nicklaus urodził się w Stanach Zjednoczonych i jest znany jako Złoty Niedźwiedź, ze względu na jego krzepki wygląd i złote włosy.

lista najlepszych golfistów Jack Nicklaus
Zdjęcie: Liveabout.com
 

Jego pierwszym turniejem Major był United States Open w 1962 r., a ostatnim Augusta Masters z 1986 r., gdy miał 46 lat. W latach 1971–1980 wygrał osiem Wielkich Szlemów, a na emeryturę przeszedł w 2005 roku.

2. Tiger Woods, jeden z najlepszych golfistów

Jest drugim graczem z największą liczbą tytułów Major w swojej karierze (15) i jednym z najlepszych golfistów na świecie. Swój pierwszy tytuł Masters zdobył w 1997 roku na Augusta Masters, a swój 15 tytuł zdobył w tym samym turnieju 22 lata później (2019).

tiger woods

Już od najmłodszych lat Tiger wykazywał się pasją do golfa. Chociaż przez jakiś czas był na emeryturze z powodu kontuzji pleców, nadal jest aktywny w wieku 44 lat. Wygrał też 82 turnieje PGA Tour i odniósł 40 zwycięstw w European Tour.

3. Ben Hogan

Kolejny golfista ze Stanów Zjednoczonych, lider turniejów w latach 40. i 50. W swojej karierze wygrał dziewięć turniejów Major: dwa PGA Championship, cztery United States Open, dwa Augusta Masters i jeden British Open.

Najlepsi golfiści ben Hogan
 

Hogan był także liderem pod względem zarobków w PGA Tour w sezonach 1940, 1941, 1942, 1946 i 1948. Ci, którzy mieli szansę go oglądać, twierdzili, że jego zamach był idealny. Zmarł w 1997 roku, w wieku 84 lat.

4. Arnold Palmer

To kolejny sportowiec, którego nie może zabraknąć na liście najlepszych golfistów w historii. Zwycięzca siedmiu turniejów Major (czterech Augusta Masters, jednego United States Open i dwóch British Open), Palmer był znany z licznych zwycięstw w najważniejszych turniejach.

arnold palmer
Zdjęcie: Mundiario

Arnold Palmer miał bogatą karierę w latach 1958–1964. Wygrał wszystkie swoje turnieje Major w ciągu zaledwie sześciu lat. Zmarł w wieku 87 lat w 2016 r.

5. Gary Player

Jeden z najlepszych golfistów w historii, który nie urodził się w Stanach Zjednoczonych (pochodzi z Afryki Południowej). Wraz z Arnoldem Palmerem i Jackiem Nicklausem zaliczany był do trójki wielkich mistrzów.

Ma na swoim koncie dziewięć turniejów Major: trzech Augusta Masters, jeden United States Open, trzy British Open i dwa PGA Championship.

gary player
Zdjęcie: Golf Digest
 

Player był na szczycie w 1961 roku i odniósł 24 zwycięstwa w PGA Tour. Znany jako Czarny Rycerz, rozpoczął grę w Champions Tour w wieku 50 lat i ma na koncie 19 zwycięstw, ostatnie w 1998 roku.

6. Sam Snead

Urodzony w Wirginii w Stanach Zjednoczonych, Snead jest rekordzistą zwycięstw w PGA Tour z 82 zwycięstwami. Znany był jako Slammin’ Sammy ze względu na moc jego uderzeń i doskonałą technikę.

siedmiu najlepszych golfistów Sam Snead
Zdjęcie: PGA Tour

W swojej karierze golfowej wygrał siedem turniejów Major; trzy razy Augusta Masters, raz British Open i trzy razy PGA Championship. Nie był w stanie wygrać podczas United States Open, ale zajął drugie miejsce podczas czterech sezonów.

7. Seve Ballesteros

Severiano Ballesteros Sota był golfistą z Kantabrii, który również zasłużył na to, aby znaleźć się na tej liście. Był bowiem pierwszym Europejczykiem, który wygrał Augusta Masters, i pierwszym nie-Brytyjczykiem, który wygrał Islands Open.

Seve Ballesteros
Zdjęcie: tengolf.com
 

Miał na koncie sześć zwycięstw w PGA Tour USA i 50 w PGA European Tour. Przeszedł na emeryturę w 2007 roku i zmarł w wieku 54 lat, w 2011 roku, z powodu guza mózgu.

Na koniec chcemy jeszcze wspomnieć o innych wybitnych golfistach w historii, a byli nimi Bobby Jones, Tom Watson, Gene Sarazen, Lee Trevino, Phil Mickelson, Ernie Els i Nick Faldo.

  • MARCA. Tiger Woods y el último gran récord del PGA Tour. Septiembre 2019. https://www.marca.com/golf/2019/09/26/5d8cc6f2268e3e654d8b458c.html
  • Gonzalez, G. De Jack Nicklaus sobre sus 18 majors y Tiger Woods: “Nadie quiere que le rompan sus récords”. La Nación. Mayo 2019. https://www.lanacion.com.ar/deportes/golf/de-jack-nicklaus-sus-18-majors-tiger-nid2252894