Najbardziej wymagające fizycznie sporty - 7 przykładów
Niektóre sporty nie są polecane dla osób, które dopiero co zaczęły ćwiczyć, ponieważ są o wiele bardziej wymagające fizycznie niż inne dyscypliny. W dzisiejszym artykule omówimy jedne z najbardziej wymagających sportów na świecie.
Jakie sporty są najbardziej wymagające fizycznie?
“Wymagające fizycznie sporty” oznaczają te dyscypliny, które wymagają specjalnych umiejętności oraz intensywnego treningu z zaawansowanymi poziomami siły, szybkości, mocy, wytrzymałości i zwinności.
1. Boks: wymagający sport
Wiele osób uważa boks za sport, który ćwiczy całe ciało, ale jest również bardzo wymagający. Trening bokserski może być bardziej obszerny niż treningi powiązane z innymi dziedzinami; w boksie sportowcy nie tylko pracują nad uderzeniami i blokami, ale także nad wytrzymałością.
Bokserzy muszą wytrzymać mecze mające do 12, 3-minutowych rund z krótkimi przerwami między nimi. Boks wymaga dużo umiejętności i siły, aby uderzyć przeciwnika i cały czas poruszać się po ringu.
2. Hokej
Niezależnie od tego, czy jest to hokej na lodzie, boisku czy na rolkach, jest wiele powodów, dla których znajduje się on na liście najbardziej wymagających fizycznie sportów. Zacznijmy od tego, że już lodowisko samo w sobie jest dosyć duże, fizyczny kontakt z przeciwnikami jest stały, a mecze trwają co najmniej godzinę (w zależności od rodzaju hokeja).
Hokej wymaga od graczy wystarczającej szybkości, aby poruszać się po lodowisku, sprytnych strzelców do strzelania goli i elastyczności, aby uniknąć ataków drużyny przeciwnej.
3. Rugby i futbol amerykański, zaskakująco wymagające fizycznie sporty
Te dwa sporty mają podobne cechy i są niezwykle wymagające. Po pierwsze, oba sporty wiążą się z częstym kontaktem i zderzeniami między graczami. Dodatkowo, boiska są dość duże; boisko do rugby ma 100 metrów długości, a boisko do futbolu amerykańskiego aż 110 metrów.
Z drugiej strony gracze muszą biec jak najszybciej, aby zostawić rywali w tyle i zdobyć punkty. Nie wspominając już o tym, że gracze muszą być bardzo zwinni, aby sprawnie unikać blokujących ich przeciwników.
4. Sztuki walki, alternatywne i maksymalnie wymagające fizycznie sporty
Nie zawsze rozumiemy, jak wymagające potrafią być te sporty, ponieważ kończymy sesje lub treningi w spokojny sposób. Jednak sztuki walki dają wycisk ciału oraz umysłowi.
Łamanie desek, kopanie, blokowanie, nokautowanie przeciwnika, utrzymywanie właściwej postawy i równowagi… wszystko to wymaga siły, skupienia, wytrzymałości, zwinności i elastyczności. Musisz też być w jak najlepszej kondycji!
5. Tenis
Możesz sobie wyobrazić, jak intensywny jest tenis, po prostu oglądając profesjonalny mecz. Możesz też spróbować zagrać w tenisa przez pół godziny i zobaczyć, jak wykończony będziesz pod koniec.
Tenis jest bardzo kompletnym i wymagającym treningiem; oprócz uderzania piłki z wystarczającą siłą oraz szybkiego poruszania rękami i stopami, gracze stale muszą też biegać z jednej strony na drugą – oraz w kierunku siatki. Całe ciało bierze udział w zdobywaniu każdego punktu!
6. Gimnastyka
Tak, jak możemy nie doceniać sztuk walki, tak i gimnastyka może się wydawać lekkim sportem. Ale zwroty, obroty, akrobatyka i programy wymagają ogromnego przygotowania.
Chociaż nie wszyscy gimnaści muszą być doskonałymi performerami, jak Nadia Comaneci, wszyscy popychają swoje ciała w kierunku perfekcyjnych ruchów i nieskazitelnego programu. Aby być gimnastą potrzeba siły, wyczucia rytmu, elastyczności, zwinności, i wiele więcej.
7. Piłka nożna: kolejny wymagający fizycznie sport
Ostatni z wymagających sportów na naszej liście jest jednocześnie najpopularniejszym z nich. Choć gracze nie biegają przez całe 90 minut, szkolenia i sesje treningowe dla tego jedenastoosobowego sportu – zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim – są wyczerpujące.
Bieganie po 100-metrowym boisku, bezpośredni kontakt z drużyną przeciwną, strzelanie goli, a nawet rzucanie się na murawę, aby złapać piłkę, odbija się na ciele.
Inne wymagające sporty, o których warto wspomnieć, to koszykówka, zapasy, narciarstwo alpejskie i motocross. Ostatni z nich wymaga dużo treningu, aby poradzić sobie z dużymi prędkościami, a także siły, aby poprawnie skręcać na zakrętach. Czy próbowałeś kiedykolwiek tych sportów?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sara García Isodoro; Francisco Miguel Tobal; Pilar Martín Escudero; Víctor Omar Castellanos Sánchez. (2015). Las artes marciales, su origen y actualidad: una visión enfocada en el judo , karate y wushu. Orientando; Temas de Asia Oriental , Sociedad y Economía.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.