Afera Calciopoli: o co chodziło w tym skandalu piłarskim?

28 Czerwiec, 2020
 

Afera Calciopoli to skandal związany z ustawianiem meczów piłkarskich, w którym brały udział włoskie drużyny i grupy sędziów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

W 2004 r. wszyscy mówili w włoskiej lidze Serie A, jednak nie z powodu wyjątkowych osiągnięć sportowych. Najlepsza włoska liga znalazła się w samym środku skandalu noszącego nazwę afera Calciopoli. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat drużyn, które brały w niej udział.

Jak zaczęła się afera Calciopoli?

Aby rozpocząć rozmowę o tym skandalu, musimy wrócić do sezonu 2004-2005 we włoskiej lidze Serie A. W trakcie całego sezonu udało się przechwycić rozmowy telefoniczne, dzięki którym odkryto, że niektóre „duże” drużyny zmówiły się, aby zyskać przewagę w meczach.

Dowody sugerowały, że drużyny wyznaczały sędziów, którzy faworyzowali ich w kluczowych ligowych meczach, a tym samym bezpośrednio wpływali na ich wyniki.

Oskarżyciele z włoskiej agencji piłki nożnej GEA World przeprowadzili dochodzenie i odkodowali takie rozmowy. Później opublikowali je w włoskich gazetach, nie tylko w sportowych magazynach, nadając całej aferze nazwę „Calciopoli” (co można luźno przetłumaczyć jako afera piłkarska).

Okazało się, że prezesi Juventusa, Luciano Moggi i Antonio Giraudo, rozmawiali osobiście z oficjelami w świecie piłki nożnej, aby wywrzeć wpływ na wyznaczanie sędziów.

Sędzia piłkarski wyciągający kartkę
 

Po skardze wniesionej do sądu karnego w Turynie (w mieście, w którym gra Juventus), śledczy zaczęli nagrywać wszystkie rozmowy telefoniczne Moggiego i Giraudo.

Podczas jednej z takich rozmów główny sędzia Włoskiego Związku Piłki Nożnej, Pierluigi Pairetto, został poproszony o wyznaczenie sędziów, którzy „patrzyli łaskawie” na Juventusa.

Sugerowano nawet kilka nazwisk sędziów, który mogliby w dyskretny sposób wspierać drużynę, zmieniając bieg meczów, które wywierały bezpośredni wpływ na los Juventusa.

Jednak śledczy odkryli niedługo, że Pairetto kontaktował się również z innymi drużynami w tym samym celu. Padały znane nazwy słynnych na całym świecie drużyn, takich jak AC Milan, Fiorentina i Lazio.

Afera Calciopoli: sankcje wobec drużyn, które brały w niej udział

Na samym początku śledztwo było ograniczone do świata sportu. Jednak kiedy wieść o tym, co się zdarzyło, dotarła do gazet, w tym słynnej Corriere della Sera, sędziowie po raz kolejny otworzyli sprawę. Dali Włoskiemu Związkowi Piłki Nożnej prawo do wskazania winnych.

Dnia 4. lipca 2006 r. wymierzono karę następującym drużynom:

Juventus

Drużyna została pozbawiona dwóch ostatnich scudettos z sezonów 2004-2005 i 2005-2006. Odjęto im 30 punktów, co doprowadziło do ich spadku do Serie B. Musieli również zapłacić karę wynoszącą 120.000 € (około 535.000 zł).

AC Milan

AC Milan nie mógł wejść do etapu grupowego Ligi Mistrzów. Zamiast tego musieli brać udział w fazie eliminacyjnej. Co ciekawe, mimo tego udało im się wygrać cały turniej. Odjęto im 15 punktów w Serie A i musieli zapłacić grzywnę wynoszącą 100.000 € (około 445.000 zł).

 

Fiorentina

Odjęcie 12 punktów sprawiło, że Fiorentina spadła do Serie B. Musieli również zapłacić grzywnę wynoszącą 100.000 €.

Lazio

Drużynie z Rzymu odjęto 30 punktów i nakazano zapłacenie grzywny, która wynosiła 100.000 €.

W wyniku afery Calciopoli nałożono również sankcje indywidualne, które dotknęły kluczowe osoby w klubach. Między nimi znalazł się choćby prezydent klubu Lazio i dyrektor zarządzający Juventusem, którzy zostali zawieszeni kolejno na cztery miesiące i pięć lat.

Drużyny zamieszane w aferę Calciopoli

Sędzia Massimo De Santis został wykluczony z rozgrywek na cztery lata. Prezydent Włoskiego Związku Piłki Nożnej musiał zapłacić karę wynoszącą 80.000 € (około 356.000 zł).

Wpływ afery Calciopoli na włoską piłkę nożną

Jedna z konsekwencji skandalu, oczywiście poza spadkiem kilku drużyn do Serie B, to odebranie tytułów mistrzowskich. Tytuł z sezonu 2004-2005, zdobyty pierwotnie przez Juventusa, po dziś dzień pozostaje nieprzyznany.

Jednak tytuł z sezonu 2005-2006 został przyznany Inter Milanowi, zaś drugie miejsce przypadło klubowi Roma. Palermo i Chievo Verona otrzymały miejsca za rundę kwalifikacyjną w Lidze Mistrzów 2006-2007.

 

Na sam koniec warto wspomnieć o dewastującym wpływie afery na drużynę Juventusa. Z powodu spadku do niższej ligi znacząco spadły jego dochody. Poza tym takie kluczowe gwiazdy jak Ibrahimovic, Cannavaro i Zambrotta opuściły Włochy.

Z kolei tacy piłkarze jak Buffón, Trezeguet, Del Piero, Camoranesi i Nedved przenieśli się do innych klubów Serie A.

  • Calciopoli Scandal : The darkest incident in the history of Juventus and Serie A. Sports Nova. https://www.sports-nova.com/2019/12/27/calciopoli-scandal-the-darkest-incident-in-the-history-of-juventus-and-serie-a/
  • Ferrari, G. Enero de 2017. Calciopoli. https://www.lifeinitaly.com/sport/calciopoli
  • La Vanguardia – Buffon habla sobre su decisión de quedarse en la Juventus en la Serie B – Diciembre 2019 – https://www.lavanguardia.com/deportes/futbol/20191205/472070266843/gianluigi-buffon-habla-decision-quedarse-juventus-serie-b-calciopoli.html
  • El país – Juventus, Lazio y Fiorentina descienden a Segunda División – Julio 2006 –  https://elpais.com/deportes/2006/07/14/actualidad/1152861712_850215.html