Warto dołączyć do związku sportowego?

09 Czerwiec, 2020
Licencje związków sportowych ułatwiają aktywność sportowca, zajmują się organizacją treningu, wydarzeń, dają dostęp do regulacji i aktualizacji danego sportu. Przyłączenie się do federacji ma wiele zalet.
 

O 2014 roku liczba licencji związków sportowych w Hiszpanii znacznie wzrosła. Oznacza to, że liczba obywateli Hiszpanii, którzy zdecydowali się dołączyć do związków znacznie się zwiększyła. Jednak wielu sportowców-amatorów wciąż nie zdaje sobie sprawy z znaczenia i korzyści z przystąpienia do związku sportowego.

Według najnowszego raportu Ministerstwa Sportu (CSD) liczba członków w Hiszpanii wzrosła do prawie 3 procent w 2018 roku. W ciągu ostatnich czterech lat niektóre sporty odnotowały nawet wzrost o ponad 20 procent. Jest tak na przykład w przypadku piłki nożnej, siatkówki i sportów górskich.

Liczby te wydają się jasno wskazywać na to, że dołączenie do związku sportowego ma kilka zalet. Zanim jednak szczegółowo omówimy te korzyści sprawdźmy, o co chodzi w przynależności do związku.

Co oznacza uzyskanie licencji związku sportowego?

Mówiąc o federalizacji w Hiszpanii, mamy na myśli decyzję o przynależności do autonomicznego związku sportowego. Gdy sportowiec przechodzi tę procedurę, uzyskuje licencję związkową. Jest to dokument potwierdzający przynależność do związku, który odpowiada wybranej przez sportowca dyscyplinie.

Ponieważ autonomiczne związki prawie zawsze są częścią Związku Królewskiego wybranego sportu, wspomniana licencja ma zwykle zasięg krajowy. Innymi słowy, licencja związkowa wyraża oficjalne uznanie sportowca zawodowego lub amatora przez związek sportowy.

kontuzje zimą
 

Kiedy sportowiec decyduje się uzyskać licencję, zostaje uznany za osobę praktykującą sport przez odpowiedni autonomiczny związek. Oznacza to, że Związek Królewski uznaje go również w zakresie krajowym.

Przeciwnie, jeśli osoba uprawia sport bez dołączenia do związku, oznacza to, że oficjalne podmioty sportowe nie wspierają jej kariery, wysiłków i osiągnięć. W rezultacie osiągnięcia te nie liczą się przy rejestracji na oficjalne zawody lub inicjatywy związkowe.

Korzyści z dołączenia do związku sportowego

Jak już wiemy, główną korzyścią z przystąpienia do związku jest zostanie oficjalnie uznanym za osobę uprawiającą jeden lub więcej sportów. Wyobraź sobie na przykład, że chcesz uprawiać wspinaczkę górską lub inny sport górski, co oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia Twojego i innych ludzi wokół ciebie.

Teraz wyobraź sobie, że postanowiłeś wspiąć się na pasmo górskie na granicy Hiszpanii z innymi krajami. Już samo to wystarczy, aby wziąć pod uwagę znaczenie posiadania wsparcia od organizacji o międzynarodowej renomie przy tego rodzaju ćwiczeniach.

Oprócz bycia wsparciem, licencja związkowa pozwala także uzyskać pomoc w nagłych wypadkach. Chociaż poziom ryzyka zależy od sportu, zawsze warto jest zachować ostrożność.

Inne zalety uzyskania licencji związkowej

  • Udział w zawodach i wydarzeniach związkowych, a także zaproszenia na imprezy i dotacje na sporty wyczynowe.
 
  • Dostęp do specjalistycznych porad dotyczących jednego lub kilku sportów, a także kursów, wydarzeń i zawodów.
  • Uprawienie do oficjalnego reprezentowania wspólnot autonomicznych lub państwa w zawodach krajowych lub międzynarodowych; jako zespół lub indywidualnie.
  • Dostęp do specjalistycznych centrów sportowych rozsianych po całej Hiszpanii i bycie częścią specjalistycznych programów regionalnych.
  • Udział w szkoleniach na tematy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
  • Poznawanie innych sportowców, wymienianie się doświadczeniami i tworzenie sieci kontaktów, które pozwolą Ci zdobyć nową wiedzę i zachęcą więcej osób do zainteresowania się Twoim sportem.
gra w tenisa

  • Kilka związków gwarantuje ekskluzywne zniżki dla swoich członków. Nie tylko podczas zajęć sportowych i wydarzeń sportowych, ale także w kwestii zakwaterowani, na kempingach, w sklepach sportowych, księgarniach, itp.
  • Możliwość współpracy przy projektach i inicjatywach na rzecz nauczania i promowania sportu na poziomie regionalnym i krajowym.

Czy są wady dołączenia do związku sportowego?

Podobnie jak w przypadku innych decyzji, dołączenie do związku sportowego ma zalety i wady. Na przykład, utrzymanie aktywnej licencji związkowej wymaga sporej inwestycji. A jeśli sportowiec nie korzysta regularnie z korzyści, które za sobą niesie, koszt ten może być trudny do uzasadnienia, nawet jeśli obejmuje ubezpieczenie zdrowotne i cywilne na okres jednego roku.

 

Zasadniczo korzyści z przystąpienia do związku są znacznie większe niż potencjalne wady. Przed podjęciem decyzji o zdobyciu licencji sportowej zawsze warto jest być dobrze poinformowanym. Aby uzyskać wszelkie informacje możesz zajrzeć na oficjalną stronę związku sportu, który Cie interesuje; możesz też udać się do niego osobiście.

  • Consejo Superior de Deportes. Informe de licencias. Extraído de: https://www.csd.gob.es/es/federaciones-y-asociaciones/federaciones-deportivas-espanolas/licencias
  • Federación Española de Montaña y Escalada. Razones para federarse. Extraído de: https://caminoplata.com/sites/default/files/users/user3/Razones%20para%20federarse_0.pdf