Maskotki Mistrzostw Świata w piłce nożnej
Maskotki Mistrzostw Świata towarzyszą mundialowi od 1966 r. Pierwszą z nich był atletyczny lew Willie, który pojawił się podczas Pucharu Świata w Anglii.
Kto z nas nie czeka z zapartym tchem na poznanie nowej maskotki Mistrzostw Świata w piłce nożnej? Pierwsza z nich pojawiła się podczas Pucharu Świata w Anglii w 1966 r, Od tego momentu maskotki pojawiały się w podczas każdej edycji. Dowiedz się o nich więcej czytając nasz dzisiejszy artykuł.
Najsłynniejsze maskotki Mistrzostw Świata w piłce nożnej
Niektóre z maskotek były zwierzętami, zaś inne ukochanymi postaciami. Jednak bez względu na przybrany przez nie kształt, maskotki zawsze reprezentują kraj, w którym odbywają się mistrzostwa. Najbardziej znane maskotki Mistrzostw Świata w piłce nożnej to między innymi:
1. World Cup Willie
Nazywany również Willie. Fani pamiętają tego zabawnego lwa z jego występu podczas Pucharu Świata w Anglii w 1966 t. Willie założył koszulkę reprezentacji Anglii. Miał nawet swoją oficjalną piosenkę, zaśpiewaną przez Lonnie Donegan.
2. Naranjito
Wielu Hiszpanów pamięta radosną pomarańczkę, która nosiła z dumą koszulkę reprezentacji Hiszpanii trzymając jednocześnie piłkę. Na pewno zaskoczy Cię informacja, że Hiszpanie wybrali swoją maskotkę, aby złożyć hołd owocowi, który zazwyczaj rośnie w Walencji i Murcji.
Maskotka Naranjito wywołała początkowo o wiele więcej negatywnych komentarzy niż pozytywnych. Jednak z czasem Hiszpanie ją pokochali.
3. Maskotki Mistrzostw Świata: Ciao
Puchar Świata, który odbył się w 1990 r. we Włoszech, przedstawił kolejną dziwną maskotkę. Jej całe ciało było stworzone z kostek w kolorach włoskiej flagi — czerwieni, bieli i zieleni. Głowa postaci została stworzona z piłki.
Ta maskotka bez wątpienia wywołała największy krytycyzm w historii, ponieważ była obiektem nieożywionym.
4. Striker
Striker to maskotka stworzona przez Warner Bros Studios, która pojawiła się podczas Pucharu Świata rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych w 1994 r. Był to niechlujny pies noszący czerwono-białą koszulkę oraz niebieskie spodenki (w kolorach flagi Stanów Zjednoczonych). Zawsze miał przy sobie piłkę.
5. Maskotki Mistrzostw Świata: Footix
Francuzi wykorzystali swój narodowy symbol, koguta, jako maskotkę Mistrzostw Świata, które odbyły się w 1998 r. Footix powstał w wyobraźni Fabrice Pialota, który wygrał konkurs na zaprojektowanie maskotki.
Francuzi wybrali również jego imię w głosowaniu (pośród innych opcji znalazły się takie nazwy jak Zimbo, Houpi, Gallik i Raffy).
Zgodnie z założeniem jego twórców, Footix jest śmiały, wysportowany i silny. Poza ty bije od niego radość i pewność siebie. Kogut ma niebieski tułów, a na jego klatce piersiowej umieszczono napis “France 98/18”.
6. Zakumi
Zakumi to kolejna popularna maskotka Mistrzostw Świata. Ten afrykański leopard o zielonych włosach reprezentował Puchar Świata rozgrywany w RPA w 2010 r. Zakumi został stworzony przez projektanta z Cape Town.
Imię “Zakumi” pochodzi od “ZA”, skrótu, który stanowi kod ISO RPA, oraz “Kumi”, co oznacza “dziesięć” lub “przyjść” w języku afrikaans. Kolory Zakumiego reprezentują zarówno reprezentację RPA w piłce nożnej, jak i rugby. Zakumi nie nosi koszulki w kolorze flagi kraju. Zamiast tego jest biała.
7. Fuleco: World Cup mascots
Maskotką Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które rozgrywały się w Brazylii w 2014 r., był zwierzęcy symbol kraju: pancernik. Nosił imię “Fuleco” stanowi połączenie słów “futbol“, czyli piłka nożna, i “ecología“, czyli ekologia.
To oczywiste, że Fuleco wspiera środowisko i sport. Kocha brazylijską muzykę, a jego dieta bazuje na owocach, warzywach i nasionach. Jego kolorowe ciało ma odcień błękitu (na plecach) i żółcie (z przodu). Poza tym nosi zielone spodenki. Wszystkie te kolory składają się na brazylijską flagę.
8. Zabivaka
Wilk Zabivaka był maskotką ostatnich Mistrzostw Świata. Nosi biało-niebieską koszulkę i parę czerwonych okularów przeciwsłonecznych, które składają się na flagę Rosji.
Zabivaka, maskotka widoczna na pierwszym zdjęciu, został stworzony przez studentkę Ekaterinę Bocharovą i wygrał w głosowaniu online z innymi propozycjami. Podczas głosowania zdobył aż 53 procent głosów. Ponadto jego oponent, tygrys, zdobył jedynie 27 procent, zaś kot tylko 20 procent. W języku rosyjskim “Zabivaka” oznacza “małego strzelca”.
Na samo zakończenie warto wymienić inne słynne maskotki: Juanito (1970, Meksyk), Tip i Tap (1974, Niemcy), Guachito Mundialito (1978, Argentyna), Pique (1986, Meksyk), Spheriks (2002, Korea-Japonia) i Goleo VI (2006, Niemcy).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cristancho, A. Mundial Rusia 2018, historia de las mascotas de los mundiales. Junio de 2018. Canal 13. https://canaltrece.com.co/noticias/mundial-rusia-2018-historia-mascotas-de-los-mundiales/
- Marino, J. M. Las mascotas, Mundial por Mundial. Olé. Junio de 2018. https://www.ole.com.ar/fuera-de-juego/mascotas-mundial-mundial-inglaterra-rusia-2018_0_S1Y2IJnem.html
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.