Przemoc w sporcie - obowiązujące prawo karne
Przemoc w sporcie jest regulowana przez różne instytucje, takie jak stowarzyszenia federacyjne. Czy wiesz, co obejmuje prawo sportowe, i jak może regulować przemoc w obiektach sportowych?
W 2003 r., po sezonie pełnym przemocy w sporcie i obiektach sportowych, rząd Hiszpanii ogłosił zamiar przeformułowania kodeksu karnego.
Celem było zapewnienie odpowiedniego stopnia surowości kar za przestępstwa popełnione w obiektach sportowych. Ponadto rząd chciał uregulować zachowanie fanatyków sportu i uczestników tego rodzaju wydarzeń.
W praktyce na tę decyzję wpłynęło wiele czynników, ale przede wszystkim presja społeczna. Rząd uznał to za konieczne po poważnych incydentach, które miały miejsce podczas meczu piłki nożnej w Castellón w 2003 roku.
Incydent ten zakończył się ostrą agresją przeciwko sędziom i śmiercią kibica Coruny Manuela Ríosa Suáreza.
Jednak większość społeczeństwa obywatelskiego i jego przedstawicieli politycznych zgodziła się z potrzebą przeformułowania hiszpańskiego kodeksu karnego z różnych powodów. Jednym z nich było uznanie alarmującego wzrostu przemocy w sporcie.
To, w połączeniu ze świadomością, że wszelkie popełnione przestępstwa pozostaną bezkarne, spowodowało konieczność zreformowania prawa.
Do tamtego momentu przepisy o treści kryminalnej w Hiszpanii tak naprawdę nie uważały przemocy w sporcie za przestępstwo.
Przemoc w sporcie jest obecnie karalnym przestępstwem w Hiszpanii
Po incydencie w Castellonie ludzie byli zdenerwowani i zmartwieni. W tym samym roku ówczesny minister edukacji, kultury i sportu Pilar del Castillo ogłosił, że rząd podejmuje odpowiednie kroki w celu przeformułowania hiszpańskiego kodeksu karnego.
Rozpoczęli nowy projekt zaskakująco szybko, opisując, co prawo będzie odtąd uznawać za przemoc w sporcie.
Pod tym względem prawo rozumiane obecnie jako akty przemocy w sporcie obejmowałyby nie tylko działania, które miały miejsce na boiskach. Przemoc w sporcie obejmuje również przemoc mającą miejsce w otoczeniu obiektów sportowych.
Był to ważny postęp w dziedzinie prawa karnego mającego zastosowanie do sportu. Do 2003 r., przynajmniej w Hiszpanii, prawo koncentrowało się na wydarzeniach, które miały miejsce tylko w obiektach sportowych.
W rzeczywistości oficjalnym zamiarem było wygenerowanie nowoczesnego i łatwego do zastosowania przepisu. Chodziło o optymalizację strategii i środków bezpieczeństwa we wszystkich wydarzeniach publicznych odbywających się na terytorium kraju.
Przemoc w sporcie wymaga regulacji urzędowych i sportowych.
Z jednej strony obowiązują specjalne obostrzenia w celu karania przestępstw związanych z przemocą w sporcie.
W tym sensie prawo nakłada teraz bardziej rygorystyczne obowiązki na kluby, które organizują wydarzenia w swoich obiektach, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.
Na podstawie tej reformy kodeksu karnego możliwe byłoby ustalenie wyroków pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do sześciu lat.
Dotyczyłoby to osób, które popełniły przestępstwa związane z przemocą w obiektach sportowych przeznaczonych do gry w piłkę nożną.
Ale więzienie nie było jedyną odpowiednią karą dla przestępców sportowych. Kolejnym wyrokiem było pozbawienie ich uczestnictwa w imprezach sportowych na okres do sześciu lat. To był trafny i surowy wyrok dla tych fanatyków sportu.
Przemoc sportowa mająca miejsce na boiskach
Nieodpowiednie lub agresywne zachowania w terenie oraz zachowania sprzeczne z przepisami często podlegają sankcjom. Niektóre instytucje zajmują się sankcjami i określają właściwy sposób postępowania, gdy dojdzie do pogwałcenia prawa.
Są to instytucje regulujące, których zadaniem jest dopilnowanie, aby każda drużyna, federacja i związek sportowy znajdowały się na tym samym poziomie, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad.
Generalnie Federalne Komisje Dyscyplinarne są odpowiedzialne za nakładanie działań dyscyplinarnych.
Piłka nożna jest jednym z najsurowszych sportów, jeśli chodzi o działania dyscyplinarne. W Hiszpanii istnieją trzy różne instytucje, które regulują i oceniają incydenty związane z piłką nożną. Instytucje te są regulowane przez FIFA, Międzynarodową Federację Związków Piłki Nożnej.
Pierwszą osobą, która określa, czy gracz zasługuje na sankcję, jest sędzia. Następnie komisja zawodów może sprawdzić wykroczenia i przejrzeć je w celu ustalenia odpowiednich sankcji. Niewłaściwe zachowanie każdego gracza i zasady gry określą tę sankcję.
Większością przestępstw związanych z przemocą w sporcie zajmowały się związki sportowe. To jednak nie wystarczyło, ponieważ te stowarzyszenia nie mogły karać fanów i widzów.
Od czasu zmiany przepisów dotyczących prawa sportowego Hiszpania może teraz karać o wiele więcej przypadków przemocy mających miejsce w obiektach sportowych i wokół nich.
Kontuzje podczas zawodów sportowych w prawie karnym
Urazy podczas zawodów sportowych są szczególnie nietypowym przypadkiem w hiszpańskim prawie karnym.
Zwraca się na nie uwagę zwłaszcza wtedy, gdy sankcja określona na poziomie administracyjnym wydaje się nie uwzględniać powagi brutalnego wypadku, który miał miejsce na boisku sportowym, i jego konsekwencji dla kariery i jakości życia sportowca.
Złożoność tych spraw wynika z faktu, że kontuzje sportowe nie występują w przepisach prawa karnego w Hiszpanii. Artykuł 428 kodeksu karnego, który szeroko dotyczy przestępstw związanych z obrażeniami ciała, nawet o nich nie wspomina.
Co ciekawe, ten tekst dotyczy innych, nawet bardzo drażliwych kwestii w dziedzinie zdrowia, takich jak przeszczepy narządów.
Takie przypadki ujawniają ograniczenia w stosowaniu prawa karnego w zakresie przemocy w sporcie. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przemoc ma miejsce na boisku, a pseudokibice próbują podważyć oficjalne przepisy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Código Disciplinario de la Real Federación Española de Fútbol. 2015. Extraído de: https://www.rfef.es/sites/default/files/pdf/CODIGO-DISCIPLINARIO-TEMPORADA-2014-2015-(enero-15).pdf
- Rodríguez, J. El seguidor del Deportivo murió al ser atacado por un miembro de Riazor Blues. 2003. El País. Extraído de: https://elpais.com/diario/2003/10/09/deportes/1065650402_850215.html
- Sanciones y acciones del Comité de Competición. Federación Española de Fútbol. Extraído de: https://www.rfef.es/tags/comit%C3%A9-de-competici%C3%B3n
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.