Shidokan: sztuka walki dobra dla ciała i umysłu

Shidokan: sztuka walki dobra dla ciała i umysłu

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2020

Karate dzieli się na wiele dyscyplin, a jedna z nich to Shidokan. To sztuka walki, która nie zakłada wykorzystywania broni i może być uprawiana przez osoby w każdym wieku.

Chociaż zazwyczaj nie warto generalizować, w tym przypadku możemy powiedzieć, że sztuki walki przynoszą korzyści zarówno w sferze fizycznej, jak i duchowej. W poniższym artykule skoncentrujemy się na sztuce walki noszącej nazwę Shidokan.

Cechy i historia Shidokan

Shorin Ryu Shidokan to gałąź stylu karate noszącego nazwę Shorin Ryu. Ten styl narodził się na wyspie Okinawa w Japonii. Stworzył ją Dan noszący imię Katsuya Miyahira. Niektórzy mylą klasyczny styl Shorin Ryu Shidokan z nowoczesnym japońskim Shidokan, które w latach 80. stworzył Yoshiji Soeno.

Shidokan stworzono w 1948 r. To dość nowy styl w porównaniu z innymi sztukami walki. Miyahira otworzył pierwsze dojo Shidokan w Kanehisa na wyspie Okinawa.

Ten styl bazuje na starożytnych technikach japońskich samurajów. Jednak główna różnica to fakt, że w tym przypadku nie używa się broni (ponieważ większość społeczeństwa nie miała prawa jej używać). Dzięki zastosowaniu precyzyjnych ruchów i technik Shidokan sprawiało, że nieuzbrojeni ludzie byli tak samo niebezpieczni jak osoby z bronią.

Zajęcia karate

Dan zdecydował się nazwać stworzoną przez siebie dyscyplinę lub “dojo” Shidokan. W języku japońskim oznacza to “Dom Wojownika Drogi”. Nauczanie dojo można znaleźć w księgach Konfucjusza i brzmi następująco:

  • Słuchaj głosu swojego serca i zawsze podążaj obraną drogą.
  • Trwaj przy cnotach słońca. Nie odchodź od nich.
  • Ufaj mocy życzliwości i wsparcia.
  • Ciesz się swoimi umiejętnościami.

Shidokan w formie, w jakiej znamy go dziś

W dzisiejszych czasach to jeden z najczęściej uprawianych stylów sztuk walki w Azji. W Okinawie istnieje ponad 25 dojo, w których uprawia się Shidokan. Rozgrywane są nawet turnieje międzynarodowe.

Poza tym, ten styl walki uprawia się w Argentynie, na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Holandii, Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Izraelu, Rosji i Włoszech.

Katy (pozycje lub figury), które ćwiczy się w stylu Shidokan, różnią się w zależności od dojo. Jednak istnieje kilka wspólnych kata, na przykład Kihon, Pinan, Naihanchi, Teisho, Chinto, Gojushiho, Jion i Koryu Passai (dwie ostanie nie zostały wymyślone przez Miyahirę).

W tej dyscyplinie karate stosuje się różne techniki uderzeń (średnie, wysokie oraz “z rękojeści noża), kopnięć (z przodu, z boku, odepchnięcie, koliste i nadepnięcie), chwytów (wysoki, zewnętrzny, wewnętrzny, niższy, niski) oraz postaw lub kat (uważna, naturalna, podstawowa, koń, kot lub ze skrzyżowanymi nogami).

Zalety płynące z uprawiania Shidokan

Ta sztuka walki jest niezwykle podobna do karate i bazuje na przeświadczeniu, że techniki samoobrony powinny być praktykowane bez użycia broni. To nie jest sport, a raczej sztuka walki, i tak należy ją stosować. Poza tym Shidokan należy ćwiczyć z odpowiednią dozą respektu.

Jedna z głównych zalet tej sztuki walki to nauka szacunku wobec samego siebie oraz przeciwników.

Podczas zajęć uczestnicy uczą się pomagać sobie nawzajem i zwracać uwagę na to, co mówią nauczyciele oraz bardziej zaawansowani uczniowie. Poza tym rozwijają także swoją pewność siebie.

Mężczyzna uprawiający shidokan

Kolejny plus Shidokan to fakt, że pozwala osiągnąć maksymalny potencjał każdej osoby. Uczy również, że “prawdziwy” wróg znajduje się w środku nas samych. Podczas każdych zajęć zachęca się do koncentracji na samorozwoju, a nie na chęci pokonania przeciwników.

No i oczywiście nie można zapomnieć o tym, że to odmiana sztuk walki, co oznacza, że sprawdzi się w przypadku samoobrony.

Sport dla wszystkich

Podczas zajęć uczestnicy zmagają się ze sobą, aby zwiększyć swoją pewność siebie. Dzięki temu dają z siebie wszystko, co najlepsze! Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Shidokan to doskonały sport dla osób w każdym wieku. Oto kilka zalet, które daje różnym grupom wiekowym:

  • Kobiety: uczy kobiety umiejętności, które pomogą im stawić czoła ewentualnym niebezpieczeństwom i wyzwaniom, jakie mogą pojawić się na ich drodze.
  • Dzieci: Shidokan pomaga wyrobić mocne ciało, a także uczy takich wartości jak szacunek i cierpliwość. Pomaga zwiększać poczucie własnej wartości, dzięki czemu świetnie nadaje się dla dzieci.
  • Osoby starsze: ten sport pomaga zachować równowagę, zwinność, koordynację, rozciągliwość i żywotność. Poza tym to doskonały sposób na specjalizację oraz zwiększanie uczucia pewności siebie.

Shidokan ma wiele zalet, dlatego poleca się rozpoczynać jego naukę od jak najmłodszych lat. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na wyrobienie w sobie nowych nawyków. Spróbuj swoich sił w tej sztuce walki i doświadcz jej działania na własnej skórze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.