Popraw techniki biegania – Proste sposoby

Dobra technika biegania pozwala uniknąć kontuzji i cieszyć się pełnią prędkości i energią biegu.Poprawa techniki biegania jest łatwa, niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania w sporcie.
Popraw techniki biegania – Proste sposoby

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2019

Sposoby na poprawę techniki biegania są proste i praktyczne. Niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania, tj. czy jesteś amatorem, średnio zaawansowanym czy profesjonalistą, zawsze można poprawić styl biegu.

Sposoby na poprawę techniki biegania na zawodach: wskazówki

Ćwicz kręgosłup

Każdy biegacz powinien ćwiczyć swój kręgosłup i pośladki. Wyrobienie silnych mięśni jest konieczne aby poprawić swój czas i wytrzymałość na zawodach.

Specjaliści mówią, że w praktyce wystarczy przeznaczyć 5 minut dziennie na ćwiczenia siłowe aby znacznie poprawić stabilność miednicy, bioder i tułowia. Dodatkowo, mocny kręgosłup to ochrona przed ewentualnymi urazami.

ćwiczenia

Unikaj nacisku na pięty

Podczas biegania, nie rozkładaj ciężaru ciała na pięty. Obciążenie na pięty może powodować liczne urazy. Eksperci wyjaśniają, że rozłożenie nacisk ciężaru ciała na pięty powoduje, że z każdym krokiem osłabiasz stopy, a tym samym spowalniasz prędkość.

Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą skorygować ten stan rzeczy. Począwszy od skrócenia kroku do biegania bez butów. Bieganie bez butów wymusza na Tobie rozłożenie ciężaru ciała na środkową część stopy. Tak ćwicząc w niedługim czasie poczujesz widoczną różnicę.

Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest skrócenie kroku. W tym celu musisz zwielokrotnić częstotliwość kroków używając ku temu wytężonej pracy dolnej części bioder.

Koncentracja

Mimo że wydaje się to oczywiste, czasami biegaczom trudno osiągnąć stan pełnej koncentracji na wyścigu czy podczas ćwiczeń.

Specjaliści zalecają bieganie wtedy, kiedy jesteśmy odpowiednio wypoczęci i gotowi. Biegacz musi mieć wystarczający zasób energii, aby biec w tak intensywnym tempie i koncentrując się na technice biegu.

Idealna sylwetka podczas biegu

Właściwa postawa jest niezbędna dla wydajnego biegania. Należy zawsze pamiętać, że górna część ciała ma być wyprostowana, część mięśni brzucha i pośladków jest w ruchu, a głowa ma być podniesiona ze wzrokiem utkwionym wprzód.

bieg

Ramiona powinny przylegać jak najbliżej ciała i być zgięte pod katem 90 stopni. Zarówno sylwetka, jak i ustawienie ramion są odpowiedzialne za utrzymanie tempa i poziomu energii podczas biegu.

Sposoby na poprawę techniki biegania: wskazówki

Wolniejszy bieg

Czasami biegacze są obsesyjnie skoncentrowani na osiąganiu jak największych prędkości. Tymczasem specjaliści zalecają wolniejszy bieg, aby nauczyć się jak krok po kroku można biec dalej i szybciej. Nawyki wymagają stopniowej adaptacji, a prędkość i czas nie są sprzymierzeńcami w nauce.

Ustawienie kolan

To jeden z największych problemów wśród biegaczy: prawidłowe ustawienie kolan. A dokładnie: podnoszenie kolan w odpowiedni sposób.

Aby uporać się z tym problemem, istnieje wiele ćwiczeń na poprawę sylwetki. Marsz z podnoszeniem kolan do góry, przygotuje biegacza do prawidłowego podnoszenia kolan podczas biegu.

Ćwiczenia na koordynację ruchów

Celem tych ćwiczeń jest praca mięśni i ich wzajemna koordynacja ruchowa, a tym samym udoskonalenie techniki biegowej. Oto niektóre z zalecanych ćwiczeń: kopniaki w tył pośladków, bieg z prostymi nogami, marsz z podniesionymi kolanami. Wykonując te ćwiczenia poprawia się też odpowiednią długość kroku, ustawienie kolan i odporność.

Odpowiednie obuwie

Każda technika biegowa wymaga odpowiednio dobranego obuwia. Kryterium wyboru jest jedno: praktyczność i wygoda. Wybieraj takie buty, które są wygodne i dają Ci odpowiednie oparcie dla stóp. W innym wypadku osłabisz stopy i staną się bardziej podatne na urazy.

buty do biegania sposoby na poprawę techniki biegania

Na rynku funkcjonuje tyle różnych i znanych marek butów do biegania, które dają zarówno oparcie dla stóp, jak i dla kostek u stóp.

Stosując powyższe proste wskazówki, możesz poprawić swoją technikę biegania. Należy je wprowadzać w życie z konsekwencją  i sumiennie, a przyniosą oczekiwane rezultaty!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.