Niesamowita biografia Berniego Ecclestone'a
Czy ci się to podoba, czy nie, Formuła 1 bez Berniego Ecclestone’a nigdy nie byłaby taka sama. Anglik poświęcił swoje życie temu sportowi, z początku zostając kierowcą (o czym niewielu wie). Jednak jego najważniejszą rolą okazała się rola biznesmena.
Dzisiaj przejrzymy się obszernej i osobliwej biografii jednego z najbardziej znanych celebrytów Formuły 1.
Krótka kariera Berniego Ecclestone’a jako kierowca
Bernie Ecclestone urodził się w skromnej rodzinie. Od najmłodszych lat jego pasja do sportów motorowych wyraźnie się zaznaczała. Fakt ten doprowadził go do podjęcia pierwszej płatnej pracy w wieku 16 lat.
Rozwijał się finansowo i w końcu udało mu się kupić samochód do wyścigu w Formule 3. Jego udział był jednak niekonsekwentny. Dość powiedzieć, że słabo radził sobie.
Później, kiedy miał już własny zespół Formuły 1, próbował zostać kierowcą F1, ale nie udało mu się zakwalifikować do wyścigu. Oznaczało to koniec jego kariery jako kierowcy. Jednak jego kariera biznesmena nawet się jeszcze nie rozpoczęła.
Od szefa zespołu do przejęcia kontroli nad Formułą 1
W 1972 roku Bernie Ecclestone przejął zespół Brabham, po czym stworzył (wraz z innymi konstruktorami) Formula One Constructors’ Association, w skrócie FOCA. To stowarzyszenie, w którym konstruktorzy podejmowali wspólne decyzje i dzięki któremu dbali o swoje interesy.
Bernie Ecclestone zawsze był czarodziejem biznesu. Dzięki tego inicjatywie udało mu się podzielić prawami do transmisji ze wszystkimi innymi zespołami. Pozwoliło to grupom na zwiększenie przychodów.
Dzięki FOCA osiągnął większą władzę, aż do tego stopnia, że stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci. Bernie Ecclestone wiedział, jak wykorzystać prawa do transmisji i zmaksymalizować potencjał Formuły 1.
Dzięki jego talentowi do biznesu Formuła 1 jest oglądana na całym świecie i ma formę taką, jaką znamy dzisiaj.
Stopniowo stawał się potężniejszy, a ostatecznie przejął kontrolę nad Formułą 1. Ostatecznie stał się jednym z jej największych akcjonariuszy. Wszystko, co wydarzyło się w Formule 1, musiało mieć aprobatę Ecclestone’a. To uczyniło go panem i mistrzem Formuły 1.
Biografia Berniego Ecclestone’a: życie pełne kontrowersji
Jeśli Bernie Ecclestone się wyróżnia, to przede wszystkim poprzez swoje kontrowersje. Zawsze mówił, co myśli, nawet jeśli jego poglądy były naprawdę skrajne. Jakby tego było mało, został on również postawiony przed sądem za łamanie prawa. I to więcej niż jeden raz.
Przykłady? Wyraził publiczny podziw dla dyktatorów, takich jak Sadam Hussein i Adolf Hitler. Z powodu tych oświadczeń często był zmuszony później przeprosić.
Został również postawiony przed sądem za nielegalne składki na rzecz Brytyjskiej Partii Pracy, dzięki którym chciał pomóc jej zdobyć władzę. Otwarcie krytykował kierowców, takich jak Fernando Alonso czy Kimi Raikkonen.
Jeśli zagłębimy się w lekturę dawnej prasy, znajdziemy kilka wypowiedzi Berniego Ecclestone’a z czasów jego pobytu w Formule 1. Oto niektóre z tych kontrowersyjnych zdań, o których warto wspomnieć:
- „Kobiety powinny nosić białe ubrania, aby pasowały do sprzętu AGD”.
- „Hitler i Saddam wiedzieli, jak załatwiać sprawy”.
- „Myślą, że złapali mnie za jaja, ale mają za małe rączki”.
Bernie Ecclestone obecnie
W chwili, kiedy piszemy ten tekst, Bernie Ecclestone ma 87 lat. Biorąc pod uwagę jego zaawansowany wiek, angielski biznesmen musiał oddelegować większość swojej pracy, by cieszyć się spokojniejszym życiem.
Pozostaje jednym z głównych akcjonariuszy grupy będącej właścicielem Formuły 1, ale nie zajmuje stanowiska dyrektora generalnego. Od 2017 roku stanowisko to pełni Chase Carey, chociaż Bernie Ecclestone pozostaje emerytowanym szefem i pełni funkcję doradczą.
Pomimo podeszłego wieku Bernie Ecclestone nadal jest związany z Formułą 1. Ten sport na zawsze pozostanie jego pasją, której poświęcił całe swoje życie. Dlatego zawsze będzie ważny dla motoryzacyjnego świata. Biografia Berniego Ecclestone’a to z pewnością temat na niejeden scenariusz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Formula One’s new American owner gives Bernie Ecclestone the heave-ho. (2017). Economist (United Kingdom).
- Parkes, I., & Freeman, G. (2016). Bernie Ecclestone declares F1’s new qualifying format “pretty crap” – F1 – Autosport.
- Benson, A. (2016). French Grand Prix to return to F1 calendar – Bernie Ecclestone – BBC Sport.
- Cooper, A., & Rencken, D. (2017). Bernie Ecclestone: I overcharged new grand prix venues for F1 – F1 – Autosport.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.