Logo image
Logo image

Substancje zabronione w sporcie: 15 przykładów

3 min.
Doping w sporcie może doprowadzić do nałożenia sankcji na sportowców. Oto 14 zabronionych substancji, które narażają sportowców na niebezpieczeństwo. Dowiedz się, czego unikać.
Substancje zabronione w sporcie: 15 przykładów
Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2020

Substancje zabronione w sporcie znajdują się na liście publikowanej przez Światową Agencję Antydopingową, a lista ta powiększa się każdego dnia. Sportowcy muszą przestrzegać tej listy, aby uniknąć poważnych sankcji.

Pozytywny wynik testu na doping może oznaczać odebranie tytułów, medali oraz zawieszenie, a nawet wyrzucenie sportowca. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze substancje zabronione w sporcie.

Substancje zabronione w sporcie

Światowa Agencja Antyopingowa, albo WADA, ma na celu monitorowanie walki z dopingiem. Z tego powodu stworzyła listę substancji, które są nielegalne w sporcie.

Istnieją trzy duże grupy substancji: te, które nie są obecnie legalne, te, które są nielegalne podczas zawodów oraz te, które nie są dozwolone tylko w niektórych sportach.

1. Niezatwierdzone substancje

Są to substancje znajdujące się w fazie eksperymentalnej lub rozwojowej. Nie ma wyników lub kompletnych testów dokumentujący ich wpływ na ludzi.

2. Środki anaboliczne

Sterydy są najlepiej znane wśród tych środków. Są pochodną hormonu płciowego testosteronu. Stanozolol należy również do grupy środków anabolicznych, a także nandrolon i klenbuterol.

3. Hormony peptydowe: substancje zabronione

Spośród substancji zabronionych w sporcie jedną z najczęstszych jest erytropoetyna, zwana też EPO. Jest to hormon endogenny, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Na przykład, kolarz Lance Armstrong stracił wszystkie tytuły, które zdobył w swojej karierze z powodu przyjmowania EPO. To jeden z najbardziej znanych przypadków.

4. Beta2-mimetyki

Ze względu na fakt, że rozszerzają oskrzela, pomagają osobom z astmą. Są zabronione, ponieważ ułatwiają oddychanie i mogą zmniejszyć wysiłek fizyczny. Beta2-mimetyki wilanterol, albuterol, fenoterol i reproterol.

Some figure

5. Hormony i moderatory metabolizmu: substancje zabronione

Moderatory te zmniejszają niektóre efekty działania hormonów w organizmie, zwłaszcza te powiązane ze wzrostem i rozwojem mięśni. Na przykład, w grupie tej znaleźć można insulinę, substancje anty-estrogenowe i receptory estrogenowe.

6. Leki moczopędne i zamaskowane substancje zabronione

Są to substancje, które nie są dozwolone w żadnym przypadku, w tym podczas zabawy, zawodów lub poza sezonem. W związku z tym ich celem jest ukrycie stosowania nielegalnych substancji. Wpływają na nerki, zwiększając wydzielanie moczu.

7. Manipulacja krwią

Nadal nielegalne są transfuzje krwi lub osocza. Inne zabronione działania to dializa i wszelkie inne metody modyfikujące składniki krwi.

8. Manipulacje chemiczne lub fizyczne: substancje zabronione

W tym przypadku nie mamy na myśli metod, które zmieniają próbki krwi lub moczu. Na przykład, mamy na myśli inną osobę, która nie jest sportowcem lub była sportowcem spożywającym nielegalne substancje.

9. Doping genetyczny

Nie jest powszechnie używany, ale WADA zawiera również listę zabronionych metod. Niemniej jednak rzadki doping genetyczny oznacza zmianę informacji genetycznej lub wykorzystanie zmodyfikowanych komórek.

10. Środki pobudzające: oczywiste substancje zabronione

Ze względu na to, że zwiększają poziom aktywności oraz krótkotrwałą fizyczną i psychiczną wydajność, substancje te są zakazane podczas zawodów. Wśród najczęściej spotykanych środków pobudzających można znaleźć: efedrynę, kokainę, amfetaminę i metylofenidat.

11. Narkotyki

Obejmuje to wszystkie substancje, które mogą mieć działanie przeciwbólowe lub uspokajające na organizm. Należą do nich na przykład leki, takie jak morfina, heroina, metadon, oksykodon i fentanyl.

12. Kanabinoidy

Są to wszystkie substancje pochodzące z konopi indyjskich, zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Oczywiście najczęstszą jest marihuana. Niemniej jednak ich wpływ na sportowców i ich wyniki jest wątpliwy. Mimo to są nielegalne w sporcie.

13. Glukokortykosteroidy

Zmniejszenie zużycia glukozy we krwi i zwiększenie siły jest częścią działania glikokortykosteroidów. W rezultacie poprawiają wyniki w zawodach o wysokiej intensywności lub w zawodach, które długo trwają. Niektóre z nich to prednizon, hydrokortyzon i deksametazon.

Some figure

14. Alkohol, substancja zabroniona w niektórych sportach

Jeśli sportowcy spożywają alkohol w dużych ilościach, jego skutki są katastrofalne dla organizmu. W niektórych sportach, takich jak sporty motorowe, alkohol jest nielegalny. Do tej grupy należą wyścigi samochodowe, sporty motocyklowe, wyścigi łodzi motorowych, łucznictwo, aeronautyka i sztuki walki, takie jak karate.

15. Beta-blokery: substancje zabronione

Najczęściej stosowaną substancją w tej grupie jest propanol. W tym przypadku głównym efektem jest ograniczenie kołatania serca i drżenia. Dlatego sportowcy nie mogą ich używać w sportach wymagających precyzji, takich jak strzelanie, golf lub łucznictwo. Nie mogą ich również używać w rzutkach, na basenie, w sportach samochodowych, narciarstwie lub snowboardzie.

WADA oferuje bardzo szczegółowe wyjaśnienie substancji nielegalnych i zabronionych. Jak wspomniano powyżej, ich stosowanie może oznaczać bardzo surowe sankcje dla tych, którzy zdecydują się je przyjąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Infobae.  Una de las grandes promesas de la NBA fue suspendida por doping – Octubre de 2019. https://www.infobae.com/america/deportes/2019/10/25/una-de-las-grandes-promesas-de-la-nba-fue-suspendida-por-doping/
  • Arribas, C. El drama de los atletas a los que el ‘doping’ les robó la gloria – Octubre 2019. Diario El País. https://elpais.com/elpais/2019/10/17/eps/1571327878_107363.html

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.