Logo image
Logo image

Marin Cilic, tenisista o bardzo bezpośrednim stylu gry

2 min.
Mając zaledwie 15 lat, Chorwat opuścił rodzinne Medjugorje i przeniósł się do San Remo. Za radą innego Chorwata, Gorana Ivanisevicia, w tym mieście dorastał jako zawodnik trenujący pod okiem Boba Bretta, byłego trenera jego rodaka Ivanisevicia i Borisa Beckera, miedzy innymi
Marin Cilic, tenisista o bardzo bezpośrednim stylu gry
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2021

Marin Cilic to chorwacki zawodowy tenisista urodzony w Bośni i Hercegowinie 28 września 1988 roku. Już jako junior był wybitnym graczem, kiedy to wygrał US Open i został numerem dwa na świecie w 2005 roku.

Marin Cilic to jedyny tenisista w wieku poniżej 30 lat z ponad 400 zwycięstwami w ATP Tour.

Jak gra Marin Cilic?

Tenisista Marin Cilic ma bardzo bezpośredni styl gry. Wyróżnia się przede wszystkim swoim doskonałym i mocnym serwis dzięki wzrostowi 1,98 metra.

Pomimo tego, że jest tak wysokim zawodnikiem, zwinność nie jest dla Chorwata problemem. I na boisku możemy podziwiać jego niesamowitą mobilność na boisku.

Często porównuje się go do Argentyńczyka Juana Martína del Potro ze względu na podobny styl gry. Obu zawodników łącza też cechy fizyczne i podobny wiek.

W 2014 roku Cilic zdobył tytuł na United States Open, pokonując po drodze innych wybitnych tenisistów. W ćwierćfinale pokonał takich przeciwników jak Tomas Berdych a w półfinale Rogera Federera. Natomiast w finale spektakularnie “rozłożył na łopatki” Japończyka Kei Nishikoriego potrójnym 6-3.

Some figure

Trzy lata później Marin Cilic dotarł do finału Wimbledonu. Tym razem jednak nie dopisało mu to samo szczęście. Przegrał z ośmiokrotnym zwycięzcą turnieju i najlepszym graczem na trawie, Rogerem Federerem.

Pomimo tej porażki w finale Wimbledonu Chorwat zawsze radził sobie lepiej na trawie niż na jakakolwiek innej nawierzchni. On sam podaje kluczowe czynniki swoich umiejętności:

Trawa doskonale pasuje do mojego stylu. Z tylnej części kortu mogę wykonywać bardzo płaskie uderzenia zarówno z przodu, jak i z bekhendu. Mam też dobre wyczucie czasu i zawsze mogę wykorzystać prędkość toru, aby jeszcze bardziej zwiększyć siłę moich uderzeń”.

„Dla mojego serwisu jest to również idealna nawierzchnia, ponieważ lepiej czuję piłkę. Możliwe, że powierzchnia nie pomaga mi tak bardzo w ruchu, ale trzeba się do niej dostosować. I myślę, że z upływem lat poprawiłem technikę. Gdybyśmy grali więcej w tym sezonie, powiedziałbym, że to moja ulubiona nawierzchnia”.

– Marin Cilic-

Tenis oczami Marina Cilica

Chorwat okazał także podziw dla dwóch największych tenisistów, Rogera Federera i Rafaela Nadala. Dodał, że chce kiedyś osiągnąć poziom obu sławnych graczy.

„Widzieliśmy, jak każdego roku ciągle doskonalą i zmieniają swoją technikę. Ale to, co mnie najbardziej zaskakuje, to ich umiejętność przystosowania się do wszelkiego rodzaju sytuacji i pasja, którą przekazują w czasie gry”

– Marin Cilic –

Some figure

Marin Cilic czasami wyrażał chęć zmiany pewnych zasad tenisowych, takich jak czas między zdobywaniem kolejnych punktów, który wynosi tylko 20 sekund, co byłoby sprzeczne ze zdaniem Hiszpana Rafaela Nadala.

„Jeśli gemy są długie, a mecz składa się z pięciu setów, to jet to jest częścią gry. Powinien wygrać silniejszy”

– Marin Cilic –

Jednak nie we wszystkim wyraża inne zdanie niż Rafael Nadal. Obaj zgadzają się – jak większość tenisistów – co do zastosowania technologii Hawk-Eye, ponieważ jest uważana za postęp w świecie tenisa.

Krótko mówiąc, Marin Cilic to świetny gracz, który zawsze pozostawał w cieniu najlepszych, ponieważ jest utalentowanym, ale bardzo nieregularnym graczem. Dlatego wielu postrzega go jako intruza w rankingu Wielkiego Szlema.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.