Uprawianie sportów w lecie: kilka wskazówek
Uprawianie sportów w lecie czasem bywa problematyczne. Dlatego zebraliśmy kilka wskazówek, o których powinnaś pamiętać. W końcu wysokie temperatury to nie powód, aby przestać się ruszać!
Lato coraz bliżej i wielu z nas zaczyna się zastanawiać w jaki sposób zwiększające się temperatury wpłyną na nasze treningi. Na szczęście, jeżeli podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, ich jakość nie powinna spaść. Przestrzeganie naszych podpowiedzi ułatwi uprawianie sportów w lecie oraz nie pozwoli, aby ciepło zrujnowało Twój trening.
Czasami gdy nadchodzi lato, spada produktywność i częstotliwość naszych treningów. Wysokie temperatury mogą zmniejszać chęć uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
Jednak lato to doskonały moment na uprawianie innych sportów, które nie sprawdzą się w zimnych miesiącach, takich jak surfing czy pływanie.
Lato to świetny okres na zabawę pod gołym niebem. Jeden z istotnych aspektów, które należy mieć na uwadze uprawiając sporty w lecie to pora dnia, którą poświęcasz na trening. Zazwyczaj najlepiej jest ćwiczyć rano, zwłaszcza jeśli zanosi się na bardzo gorący dzień.
Uprawianie sportów w lecie: najważniejsze wskazówki
To dobry moment, aby porzucić wymówki i zdać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma uprawianie sportów w lecie, nawet kiedy jest ciepło. Jeżeli zdecyduje się trenować w letnich miesiącach, musisz poznać kilka sztuczek, które pomogą Ci poradzić sobie z wysokimi temperaturami.
Odpowiednie ubrania
Nasza pierwsza wskazówka odnośnie uprawiania sportów w lecie dotyczy dobrania odpowiednich ubrań. Najlepiej jest zakładać lekkie i jasne ubrania wykonane z materiałów przepuszczających pot, które pomogą odprowadzać go od skóry.
Wybierając ubrania warto zainwestować w modele z wbudowaną ochroną przed promieniowaniem UV. W dzisiejszych czasach istnieje wiele materiałów, które chronią skórę przed działaniem słońca.
Nawadnianie
Nawodnienie to jeden z najważniejszych aspektów związanych z uprawianiem sportów w lecie. Kiedy się pocisz, Twój organizm traci wodę, elektrolity i sól.
Utrzymanie delikatnej równowagi między ilością wody a elektrolitów to kluczowa kwestia, która wywiera wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli nie będziesz piła wystarczająco dużo wody, możesz się odwodnić, zacząć odczuwać mdłości oraz zawroty głowy.
Brak rozpoznania objawów odwodnienia może doprowadzić do zatrzymania pracy nerek, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Z kolei picie zbyt dużych ilości wody bez zastępowania utraconych elektrolitów może prowadzić do wystąpienia hiponatermii.
Ochrona przed słońcem: kluczowa kwestia podczas uprawiania sportów latem
Ochrona przed słońcem to konieczność. Latem można z łatwością nabawić się oparzeń słonecznych oraz innych urazów skóry, i to nawet w pochmurny dzień. Na 15 minut przed rozpoczęciem treningu należy posmarować ciało kremem z filtrem UV i powtarzać aplikację co dwie godziny oraz po każdym pływaniu i spoceniu się.
Zachowaj dużą ostrożność, gdy znajdujesz się w pobliżu wody lub piasku, ponieważ odbijają one promienie UV i sprawiają, że oparzenia słoneczne pojawiają się znacznie szybciej. Najlepiej jest najdłużej jak to możliwe przebywać w cieniu, aby ograniczyć wystawianie się na działanie promieni słonecznych w najgorętszych momentach dnia.
Rozgrzewka
Nawet gdy wokół panuje lato, musisz pamiętać o delikatnym rozgrzaniu mięśni i stawów przed rozpoczęciem treningu. Poza tym po treningu należy zawsze poświęcić chwilę na schłodzenie organizmu zanim wejdziesz do miejsca o drastycznie innej temperaturze, na przykład klimatyzowanego pomieszczenia.
Bez względu na to, jaką dyscyplinę sportową wybierzesz, doskonała zabawa na świeżym powietrzu zawsze niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego też należy mieć świadomość potencjalnych zagrożeń płynących z uprawiania letnich sportów. Podejmuj odpowiednie kroki, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Podsumowując, mamy nadzieję, że nasza lista podpowiedzi dotyczących uprawiania sportów w lecie okazała się na tyle ciekawa i pomocna, aby przekonać Cię, że nie warto rezygnować z ćwiczeń latem.
Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na sygnały, które wysyła Twój organizm. Jeśli kręci Ci się w głowie, jest Ci słabo lub czujesz mdłości, powinnaś przestać ćwiczyć i od razu poszukać pomocy medycznej. Lekarz pomoże Ci upewnić się, że nie cierpisz na żadne problemy natury kardiologicznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anderson-Butcher, D., Iachini, A., Riley, A., Wade-Mdivanian, R., Davis, J., & Amorose, A. J. (2013). Exploring the impact of a summer sport-based youth development program. Evaluation and Program Planning, 37, 64–69. https://doi.org/10.1016/j.evalprogplan.2013.01.002
- E. Randy Eichner. (2002). SSE #86: El golpe de calor en el deporte: causas, prevención y tratamiento. Sports Science Exchange, 15(3), 1–3.
- Ubiratan, F., & Silveira, D. (2006). El efecto de la deshidratacion en el rendimiento anaeróbico. Revista de Ciencias Del Ejercicio y La Salud ®, 4, 13–21.
- Urdampilleta, A., & Gómez-Zorita, S. (2014). De la deshidratación a la hiperhidratación; bebidas isotónicas y diuréticas y ayudas hiperhidratantes en el deporte. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2014.29.1.6775
- Wolman, R., Wyon, M. A., Koutedakis, Y., Nevill, A. M., Eastell, R., & Allen, N. (2013). Vitamin D status in professional ballet dancers: Winter vs. summer. Journal of Science and Medicine in Sport, 16(5), 388–391. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2012.12.010
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.