Anemia biegacza: jak rozpoznać jej objawy?
Organizm przyswaja żelazo o wiele bardziej skutecznie, jeśli towarzyszy mu spora dawka witaminy C. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się co możesz zrobić, aby nie dopadła Cię anemia biegacza.
Anemia to schorzenie, podczas którego pojawia się spadek liczby czerwonych krwinek. Może mieć wiele przyczyn, ale zazwyczaj jest związana z dietą. W poniższym artykule przyjrzymy się określonemu rodzajowi tej choroby: anemii biegacza.
To problem, który dość często dotyka sportowców i wywołuje drastyczny spadek osiągów. Literatura naukowa stwierdza, że ten problem występuje dość często u długodystansowych biegaczy oraz triatlonistów.
Jednak to schorzenie można wyleczyć, jeśli tylko jego objawy zostaną wykryte i zastosuje się właściwą terapię. Przyjrzyjmy się dokładniej temu zagadnieniu.
Anemia biegacza i jej objawy
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów anemii, tak i tutaj jeden z głównych objawów tego schorzenia stanowi przemęczenie. Zmęczenie lub uczucie senności, które utrzymują się przez dłuższy czas mogą stanowić się sygnał, że coś jest nie tak z Twoim organizmem.
Takie odczucia powinny zachęcić Cię do wizyty u lekarza, aby sprawdzić liczbę czerwonych krwinek. Uważaj na nie zwłaszcza jeśli jesteś biegaczem długodystansowym.
Główne przyczyny
Jeżeli prowadzisz dość siedzący tryb życia, anemia jest zazwyczaj wywoływana przez niezrównoważoną dietę, na przykład ubogą w żelazo i witaminę B12.
Dlatego też zawsze warto upewnić się, że przestrzegasz zróżnicowanej diety, które nie wyklucza żadnych grup spożywczych.
Dzięki temu zadbasz o to, aby Twoje ciało otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pozwolą mu funkcjonować we właściwy sposób.
Jednak w przypadku biegaczy długodystansowych anemię mogą wywoływać również inne kwestie. Jedna z nich to obuwie.
Niewłaściwe buty do biegania mogą doprowadzić do nadmiernego przerywania czerwonych krwinek wraz z uderzaniem kości pięty o podłoże.
Anemia biegacza może mieć również przyczyny natury dietetycznej. Zaliczamy do nich choćby picie zbyt dużej ilości kawy lub herbaty przed długim biegiem ze względu na ich działanie moczopędne.
Poza tym kawa i herbata mogą zakłócać przyswajanie żelaza z poprzednich posiłków, które zostanie wydalone w kale. Najnowsze badania przeprowadzone na kobietach w ciąży potwierdzają związek między spożywaniem kawy a ryzykiem wystąpienia anemii.
Jedno z rozwiązań to używanie suplementów kofeiny. Dzięki temu możesz nadal cieszyć się poprawą osiągów bez szkody dla przyswajania żelaza.
Różnicowanie intensywności treningu
To, jak ciężko trenujesz, może stanowić decydujący czynnik w rozwoju anemii biegacza. Jeżeli będziesz się przetrenowywać, możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia tych i innych niedoborów wartości odżywczych.
Tym samym niezbędne jest dopasowanie intensywności treningu i zadbanie o stopniowy wzrost obciążenia. Dzięki temu będziesz w stanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów odżywczych.
Leczenie anemii biegacza
Najlepszy sposób na zapobieganie anemii biegacza lub zmniejszanie jej objawów to prowadzenie zrównoważonej i zróżnicowanej diety. Upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość żelaza łącząc mięsa i warzywa, co znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju tego schorzenia.
Nie powinnaś również ignorować znaczenia witamin, a zwłaszcza witaminy B12, która odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu żelaza. Bardzo ważna jest również witamina C.
Najnowsze badania wskazują, że przyswajanie żelaza zwiększa się znacząco, jeżeli jest spożywane ze sporą dawką witaminy C.
Dlatego też zaleca się przestrzeganie zróżnicowanej i zrównoważonej diety, która nie wyłącza żadnych grupa spożywczych, chyba że otrzymasz inne zalecenia od dietetyka, Jedyne produkty spożywcze, których nie zaleca się włączać do diety, to żywność przetworzona.
Podsumowanie
Anemia biegacza to dość częsta przypadłość, która może wywierać bezpośredni wpływ na Twoje wyniki. Objawia się zazwyczaj zmęczeniem i może być wywoływana przez niewłaściwą dietę, niewłaściwy plan treningowy, a nawet złe obuwie.
Prewencja to zawsze najlepsza opcja, dlatego zadbaj o zdrową i zróżnicowaną dietę. Bardzo dużą rolę odgrywa regularne spożywanie produktów spożywczych bogatych w żelazo.
Podstawę diety sportowca powinny stanowić zielone warzywa liściaste oraz mięsa. To właśnie one dostarczają dobrą dawkę żelaza.
Pamiętaj również, że aby zwiększyć przyswajalność żelaza warto spożywać je razem z witaminą C. Uważaj również na picie herbaty i kawy po posiłkach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Coates A., Montjoy M., Burr J., Incidence of iron deficiency and iron deficient anemia in elite runners and triathletes. Clin J Sport med, 2017. 27 (5): 493-498.
- Kumera G., Haile K., Abebe N., Marie T., Eshete T., Anemia and its association with coffee consumption and hookworm infection among pregnant women attending antenatal care at debre markos referral hospital, Northwest Ethiopia. PLos One, 2018.
- Bryszewska MA., Comparison study of iron bioaccessibility from dietary supplements and microencapsulated preparations. Nutrients, 2019.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.