Czy kreatyna niszczy nerki? Istotne fakty
Kreatyna to jeden z najczęściej polecanych produktów dla osób, które ćwiczą na siłowni. Jednak nie brak przeciwwskazań do jej stosowania. Czy prawdą jest, że kreatyna niszczy nerki?
Wielu sportowców używa różnych substancji, aby szybciej zaobserwować rezultaty swojego treningu. Niektóre z tych produktów mogą odbijać się niekorzystnie na ich zdrowiu. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się czy kreatyna niszczy nerki.
W jakim celu stosuje się kreatynę?
Przede wszystkim warto dowiedzieć się więcej na temat tej substancji, która jest regularnie stosowana w świecie fitnessu.
Kreatyna to organiczny kwas azotowy, wytwarzany w sposób naturalny w wątrobie, który umożliwia organizmowi szybkie rozdzielanie energii między wszystkie komórki.
Ta substancja składa się z trzech aminokwasów: glicyny, l-metioniny i l-arganiny, które są syntezowane przez wątrobę w naturalny sposób.
Następnie przemieniają się one w adenozyno-5′-trifosforan (ATP), umożliwiając nam wykonywanie różnych ruchów czy wysiłków.
Wszyscy ludzie w sposób naturalny produkują określone ilości kreatyny. Możemy ją również pozyskać spożywając ryby i czerwone mięso.
Kiedy z kolei spożywamy sztuczną kreatynę, oczekujemy, że nasze mięśnie zyskają większą dawkę energii. Dzięki temu jesteśmy w stanie podnosić większe ciężary, a tym samym wywoływać większą atrofię w bicepsach, tricepsach, mięśniach brzucha itp.
Podczas ćwiczeń fizycznych komórki potrzebują siły lub energii, aby wykonać wszystkie powtórzenia. Dlatego też stosując tą substancję osiągamy lepsze wyniki.
Kreatyna, która nie została wykorzystana, jest wydalana razem z moczem, ale może również odkładać się w nerkach.
Działania niepożądane kreatyny
Zanim odpowiemy na pytanie czy kreatyna niszczy nerki, warto poznać ewentualne skutki uboczne związane z jej stosowaniem. Spośród nich należy zwrócić uwagę na:
1. Problemy z jelitami
Niektóre osoby doświadczają problemów z jelitami i żołądkiem po spożyciu kreatyny. Główny objaw to skurcze. Aby go uniknąć, nie należy spożywać tej substancji przed jedzeniem.
2. Opuchlizna lub przybieranie na wadze
Osoby, które przyjmują kreatynę, chcą przede wszystkim osiągnąć lepsze rezultaty ćwiczeń i zbudować większą masę mięśniową.
Jednak prowadzi to do wzrostu wagi oraz wywołuje stan zapalny z powodu gromadzenia się płynów. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk kostek lub opuchlizna dłoni.
3. Odwodnienie
W związku z powyższym punktem warto odnotować, że zatrzymywanie płynów w organizmie wcale nie oznacza, że jesteśmy nadmiernie nawodnieni.
Zamiast tego woda odkłada się w określonych obszarach w ciele, a reszta organizmu wykazuje objawy odwodnienia. Może na przykład pojawiać się sucha skóra i błony śluzowe.
Czy w takim razie kreatyna niszczy nerki?
Biorąc pod uwagę wszystkie z powyższych informacji, możemy wyciągnąć wniosek, że kreatyna rzeczywiście niszczy nerki. Nie chodzi o to, że substancja ta sama w sobie jest szkodliwa. Jednak nie pozwala na usuwanie toksyn i płynów z organizmu. To z czasem może doprowadzić do rozwoju schorzeń nerek.
Co więcej, osoby z zaburzeniami nerek, takimi jak kamienie nerkowe czy niewydolność nerek, nie mogą stosować kreatyny.
U osób zdrowych i wysportowanych uszkodzenia nerek pojawiają się z czasem, więc wiele osób uważa, że stosowanie kreatyny nie wiąże się z jakimikolwiek szkodliwymi działaniami.
Jeśli zdecydujesz się używać tego produktu, możesz pomóc swojemu organizmowi wydalając więcej moczu. Możesz to robić pijąc duże ilości wody, około trzech litrów dziennie jeśli jest gorąco lub jeśli ćwiczysz.
Pomocne okaże się również spożywanie owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody, takich jak jabłka, gruszki i pomidory.
Poza tym zalecamy zwiększyć spożycie produktów spożywczych, które z natury zawierają kreatynę. Warto przede wszystkim sięgać po śledzie, wieprzowinę, łososia, królika, tuńczyka, kurczaka i dorsza. Kreatyna znajduje się również w jajkach i mleku, jednak jej ilość w takich produktach jest mniejsza.
Na koniec zalecamy zasięgnąć porady lekarza, który specjalizuje się w zakresie dietetyki i sportu. Oceni, czy warto spożywać różne substancje wspierające ćwiczenia, i czy kreatyna może rzeczywiście zniszczyć nerki.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.