Diabetycy i sport - skomplikowana relacja
Jako jedna z najczęstszych chorób metabolicznych cukrzyca może zakłócać codzienne życie. W związku z tym diabetycy mają skomplikowany związek ze sportem. W dzisiejszym artykule opiszemy, w jaki sposób te dwie relacje działają i wpływają na siebie nawzajem.
Diabetycy to pacjenci chorzy na cukrzycę. To właśnie oni są najczęstszymi pacjentami gabinetów endokrynologicznych. Cukrzyca jest to obecnie jedna z najczęstszych chorób metabolicznych. W dzisiejszym artykule zbadamy związek między cukrzycą a sportem, a także, w jaki sposób sport może być wykorzystywany jako leczenie i środek zapobiegawczy!
Cukrzyca: co to jest?
Cukrzyca jest zasadniczo chorobą metaboliczną. Jego głównym objawem jest niedobór insuliny we krwi lub niezdolność tego hormonu do działania tak, jak powinien.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że insulina jest hormonem odpowiedzialnym za „oznaczanie” glukozy krążącej w naszej krwi. Gdy te cukry są „znakowane”, mogą być wprowadzane do komórek przez określone transportery. Niewystarczające wydzielanie insuliny lub utrata aktywności tego hormonu spowoduje gromadzenie się glukozy we krwi.
Nadmierny poziom cukru we krwi w sposób ciągły jest głównym objawem cukrzycy. Na szczęście można to łatwo zweryfikować poprzez regularne badanie krwi.
Główne objawy cukrzycy
Jest to jedna z tych chorób, które wykazują bardzo mało objawów, dopóki nie jest za późno. Gdy rozpatrywane są same objawy cukrzycy, mogą być mylące. Należą do nich utrata masy ciała, zwiększony apetyt i pragnienie, drętwienie rąk i stóp lub wzrost częstotliwości oddawania moczu. Dlatego zwykle pozostaje niezauważona w początkowej fazie.
Niemniej jednak, gdy choroba staje się przewlekła, objawy są trudniejsze do przeoczenia i mogą nawet zakłócać codzienne życie. Jako choroba przewlekła cukrzyca często powoduje uszkodzenie tkanek, zwłaszcza naczyń włosowatych. W takim przypadku wyróżniają się następujące objawy:
- Retinopatia cukrzycowa. Ten stan zwykle objawia się utratą zdolności widzenia i jest spowodowany zmianą naczyń włosowatych siatkówki. Może to spowodować utratę ostrości widzenia, a nawet doprowadzić do trwałej ślepoty. Niektórzy badacze zaproponowali system klasyfikacji, ponieważ poziom uszkodzenia różni się w zależności od pacjenta.
- Zaburzenia krążenia. Słaby przepływ krwi jest bardzo wyraźnym objawem źle kontrolowanej cukrzycy. Ten stan zwykle wpływa na dystalne mikrokrążenie, szczególnie w stopach. To z kolei powoduje brak dopływu krwi w tym obszarze, co prowadzi do utraty czucia, mrowienia, a nawet martwicy tkanek. W niektórych przypadkach konieczna jest amputacja kończyn. Według naukowców obniżenie poziomu cukru we krwi zmniejsza stan zapalny i może mieć dodatni poziom w zaburzeniach krążenia związanych z cukrzycą.
- Uszkodzenie wieńcowe. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenie tętnic wieńcowych. Gdy tkanka jest słaba, tworzy to środowisko bardzo podatne na tworzenie się i rozwój płytek, co może powodować choroby serca w dalszym następstwie.
Diabetycy – czy u wszystkich cukrzyca przebiega tak samo?
Obecnie istnieje wiele rodzajów cukrzycy. Eksperci twierdzą, że możemy nawet odkryć istnienie czegoś więcej. Większość typów cukrzycy ma ważny składnik genetyczny.
Niemniej jednak klasyczny sposób rozróżnienia cukrzycy dzieli chorobę na dwa typy: zależne od insuliny i niezależne od insuliny.
Cukrzyca typu I lub insulinozależna
Wiele osób zna tę cukrzycę jako cukrzycę młodzieńczą. Nazywa się tak, ponieważ ma pochodzenie genetyczne i zwykle wykazuje pierwsze objawy już u osób w młodym wieku. To zaburzenie genetyczne powoduje, że trzustka nie jest w stanie wytwarzać insuliny.
Z tego powodu nazywa się ten rodzaj cukrzycy insulinozależnym. Po rozpoczęciu leczenia insuliną pacjenci z łatwością radzą sobie z typowymi objawami i powikłaniami.
Cukrzyca typu II
Cukrzyca ta może mieć czynniki genetyczne, ale główną przyczyną cukrzycy typu II są przede wszystkim czynniki środowiskowe. Oznacza to, że Twój styl życia będzie wpływać na to, czy cukrzyca będzie się rozwijać, czy nie.
Pacjenci, u których rozwinie się ta choroba, zwykle źle się odżywiają i prowadzą siedzący tryb życia, więc w ich naczyniach włosowatych stale znajduje się wysokie stężenie glukozy. Z tego powodu insulina staje się niewrażliwa i nieskuteczna i pojawia się cukrzyca.
Diabetycy a sport – czy ten związek może się udać?
Po powyższej lekturze nietrudno wywnioskować, że uprawianie sportu może być korzystne zarówno w leczeniu choroby, jak i jako metoda zapobiegająca jej pojawieniu się.
Sport jako sposób leczenia cukrzycy
Sport jest doskonałym narzędziem terapeutycznym dla chorych na cukrzycę. Aktywność fizyczna obniża poziom glukozy we krwi i może pomóc w ich oporności na insulinę, szczególnie we wczesnych stadiach cukrzycy typu II.
U pacjentów z cukrzycą typu I, którzy nie wytwarzają insuliny, oraz u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą typu II, których insulina jest całkowicie bezużyteczna, to obniżenie poziomu glukozy we krwi może prowadzić do lepszej kontroli choroby. Aktywność fizyczna może również pomóc obniżyć dzienne dawki insuliny potrzebne pacjentom.
Cukrzyca i sport jako środek zapobiegawczy
W cukrzycy typu I, jak powiedzieliśmy, choroba ma pochodzenie genetyczne. Dlatego nie ma sposobu, aby jej zapobiec!
Jednak cukrzyca typu II jest zwykle poprzedzona stanem zwanym stanem przedcukrzycowym lub zespołem metabolicznym.
W tym stanie insulina zaczyna być niewrażliwa, a poziom glukozy utrzymuje się przez długi czas. Ćwiczenia fizyczne i przestrzeganie zdrowej diety mogą odwrócić tę sytuację i zapobiec cukrzycy.
Z drugiej strony, jeśli masz już cukrzycę, odpowiednia rutyna treningowa może zmniejszyć szanse na to, że dodatkowa insulina będzie Ci potrzebna. U chorych na cukrzycę, niemal we wszystkich przypadkach, insulina ostatecznie przestaje być skuteczna, ale możemy opóźnić to zjawisko, pomagając tej insulinie poprzez ćwiczenia fizyczne.
Dzięki ćwiczeniom diabetycy mogą mieć mniej komplikacji
Ostatecznie powikłania mikrokrążenia i objawy wynikają z nadmiaru glukozy we krwi. Ćwiczenia fizyczne pozwalają nam obniżyć poziom glukozy we krwi, pomagając w ten sposób uniknąć możliwych powikłań sercowo-naczyniowych lub ocznych wynikających z wysokiego poziomu cukru we krwi.
Zwłaszcza, jeśli masz cukrzycę lub masz zespół metaboliczny, sport może mieć bardzo pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Niemniej jednak zalecamy, abyś zawsze skonsultował się z lekarzem!
Specjalista z dogłębną wiedzą na temat Twoich specyficznych potrzeb zaoferuje najlepsze porady i wytłumaczy Ci, jak sprawić, żeby cukrzyca i sport stały się dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yurkewicz M, Cordas M, Zellers A, Sweger M. Diabetes and Sports: Managing Your Athlete With Type 1 Diabetes. Vol. 11, American Journal of Lifestyle Medicine. SAGE Publications Inc.; 2017. p. 58–63.
- Wu Y, Ding Y, Tanaka Y, Zhang W. Risk factors contributing to type 2 diabetes and recent advances in the treatment and prevention. Vol. 11, International journal of medical sciences. 2014. p. 1185–200.
- Hauner H, Scherbaum WA. Diabetes mellitus Typ 2. Vol. 127, Deutsche Medizinische Wochenschrift. 2002. p. 1003–5.
- Kharroubi AT. Diabetes mellitus: The epidemic of the century. World J Diabetes. 2015;6(6):850.
- Kazi AA, Blonde L. Classification of diabetes mellitus. Vol. 21, Clinics in Laboratory Medicine. 2001. p. 1–13.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.